Ciekawostki

Inteligenta rękawica tłumaczy język migowy na mówiony w czasie rzeczywistym

przeczytasz w 1 min.

Studentka z Londynu robi co może, aby pomóc osobom niemym w porozumiewaniu się ze światem.

SingLanguageGlove

7100. Szacuje się, że mniej więcej tylu różnych języków mówionych używają obecnie ludzie na świecie. To stwarza ogromne bariery i daje mnóstwo okazji do pomyłek. Wszystkie je jednak coś łączy – są mówione, co nieco ułatwia nam ich zrozumienie. Problem jest znacznie większy w przypadku języka migowego. Być może jednak już niedługo.

Podobnie jak w przypadku języków mówionych, tak i migowych jest wiele różnych odmian. To tworzy kolejne bariery, które trudno ominąć. Pewna kobieta robi jednak co może, aby pomóc osobom niemym w porozumiewaniu się ze światem. Rozwija SignLanguageGlove – inteligentną rękawicę, która tłumaczy język migowy na tekst pisany lub mowę w czasie rzeczywistym. Kobieta nazywa się Hadeel Ayoub i jest studentką Goldsmiths University of London.

SingLanguageGlove przewody

Jak to działa? Rękawica przetwarza informacje gromadzone przez pięć czujników umieszczonych w poprzek palców. Każde zgięcie palca powoduje impuls, który przekazywany jest do monitora. Akcelerometr natomiast monitoruje pozycję dłoni. Wtedy rozpoczyna się magia – algorytm analizuje wszystkie dane i sczytuje słowo, które chce powiedzieć użytkownik. Następnie wyświetla je na nadgarstku lub na dodatkowym ekranie, na przykład smartfonie. Obecnie trwają testy prototypu. Jest nieźle.

Źródło: Digital Trends, foto – Hadeel Ayoub

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Oooo jedyny pożyteczny wynalazek.
  • avatar
   kurasiok
   1
   Cos pięknego, aż szkoda ze nikt tego wczesniej nie opracował. Dzieki technologii niepełnosprawni mogą 'zmniejszac' swoją niepełnosprawnosc. Milion godzin modlitw nie pomoże tak jak ta jedna rękawica
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    W filmie "Kongo" już to mieli....
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     Czyli trzeba się namachać rękami, żeby wyświetliło się jakieś słowo? To nie prościej, taniej i niezawodniej nosić przy sobie notesik i długopis? Lub tzw. "znikopis" do nabycia już za kilkanaście zeta?
     • avatar
      wdowa94
      -3
      Nie