Ciekawostki

Internet w Polsce jest coraz szybszy

przeczytasz w 2 min.

Serwis SpeedTest.pl podsumował 2022 rok pod względem szybkości Internetu w Polsce. Jak wynika z raportu opracowanego na podstawie ponad 40 milionów testów, w minionych miesiącach mogliśmy cieszyć się dynamicznym przyrostem prędkości sieci.

Internet w Polsce mocno przyspiesza

Zgodnie z rankingiem wykonanym przez SpeedTest.pl, po raz pierwszy w skali roku prędkość Internetu domowego w Polsce przekroczyła granicę 100 Mb/s. Nastąpił wzrost o 28% (z 85 do 110 Mb/s). Nieco gorzej prezentuje się Internet mobilny, którego prędkość, po dobrym, 2021 roku, wzrosła jedynie o 12%. Z kolei średni ping poprawił się o ok. 3%.

Jeśli chodzi o dynamiczny wzrost prędkości Internetu domowego, miały na to wpływ głównie migracje klientów do szybszych opcji. Na wynikach zaważyło też dalsze modernizowanie sieci i zwiększenie pokrycia sieci światłowodowych.

Do przygotowania rankingu wykorzystano dane źródłowe pochodzące z prawie 42 milionów testów wykonanych na platformie SpeedTest.pl.

Internet domowy - liderem rankingu T-Mobile

W 2022 roku liderem w prędkości Internetu domowego został T-Mobile Stacjonarny. W ten sposób operator zostawił w tyle wcześniejszych, wieloletnich zwycięzców rankingu, UPC oraz INEA. T-Mobile może pochwalić się prędkością pobierania 208 Mb/s. Najwyższą prędkość wysyłania danych z kolei osiągnęła INEA (186,6 Mb/s).

Internet domowy - ranking

Ranking Internetu światłowodowego FTTH

W tej kategorii zwycięzcą zostało Orange, którego klienci mogli w ubiegłym roku pobierać dane z prędkością 239,3 Mb/s. Za operatorem znalazły się INEA (225,7 Mb/s) oraz Netia (223,3 Mb/s). Poza podium uplasował się T-Mobile, w którym prędkość pobierania to 208,8 Mb/s. W przypadku wysyłania bezkonkurencyjna jest INEA (224,1 Mb/s).

Internet światłowodowy ranking

Gdzie znajdziemy najszybszy Internet mobilny?

Podobnie, jak w przypadku Internetu domowego, najszybszy Internet mobilny znajdziemy w T-Mobile. Prędkość pobierania u operatora wynosi 44,3 Mb/s. Jego przewaga nad Play jednak nie jest ogromna - wynosi zaledwie 1,2 Mb/s.

Internet mobilny ranking

Ranking Internetu 5G - zwycięzcą Plus

W przypadku Internetu 5G najlepszy wynik odnotował Plus, ze średnią prędkością pobierania wynoszącą 142,4 Mb/s. Dzięki temu zostawił konkurencję daleko w tyle. Play, znajdujący się na drugim miejscu, może pochwalić się znacznie gorszym wynikiem, na poziomie 71,7 Mb/s. Jak podaje serwis SpeedTest.pl, znacznie wyższa niż u konkurencji prędkość pobierania w sieci 5G w Plusie nie powinna nikogo dziwić:

Brak aukcji spowodował, że tylko Plus korzysta z pasma dedykowanego dla tej technologii, natomiast pozostała trójka uruchomiła usługę na częstotliwościach wykorzystywanych do transmisji 4G LTE i mocno obciążonych tym ruchem.

Internet 5G ranking

A jak z prędkością waszego Internetu? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: speedtest.pl

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  12
  Jak ja chciał bym mieć taki szybki internet. Niestety jedyny operator, który jest u mnie dostępny to Orange. W porywach 6/0,6 Mb/s.
  • avatar
   carbo888
   5
   Niech ktoś mi doradzi co zrobić w które dziw pukać aby pociągnąć 500 metrów światłowodu do 10 domów
   • avatar
    PIRAT_PL
    4
    Przekroczyło 100 Mb/s chryste panie współczuję użytkownikom.
    A tak już na poważnie to na co dzień internet 40-50 Mb/s już pozwala na komfortowe korzystanie z internetu.
    Dalej korzyść jedynie płynie z pobierania plików czy oglądania w wysokich jakościach Quad HD czy Ultra HD bo te potrafią szarpnąć łączem.
    Osobiście posiadam ponad 2 lata internet z Inei, 1Gb/s symetryczny czyli upload i download osiąga realnie 950 Mb/s (niżej nie spada).
    Generalnie już powyżej 500 Mb/s już jest bardzo dobrze.
    Przy wyższych transferach po prostu pobieranie gier zajmuje mniej czasu bo chyba obecnie gry są jedynymi dużymi programami czy zbiorem danych które pobieramy na dysk jeśli chodzi o użytek prywatny.
    • avatar
     Aranda
     3
     Może i coraz szybszy ale problemy ze stabilnością łączy jak były tak są...
     • avatar
      Michał Starzyk
      2
      U mnie też był problem ostatniej mili chociaż szafa z światłowodem była 100m od moich drzwi na sąsiedniej ulicy. Moja ulica miała max 10Mb/s. Po pierwsze zgłosiłem zapotrzebowanie na stronie ministerstwa cyfryzacji w ramach POPC. Była taka mapka zasięgu usług i wypełniałem się zgłoszenie. W ramach polski cyfrowej w moim powiecie kładzione były światłowody. Na mojej ulicy też położyli tylko nikogo nie podłączyli. Zagadałem do chłopaków którzy układali kable i dowiedziałem się z jakiej firmy są. Ich firma prowadziła projekt POPC w moim powiecie. Czyli kładła światłowody z których mogą korzystać inni operatorzy np. Orange. Zadzwoniłem do niej i wyraziłem zainteresowanie. Zresztą do Orange też dzwoniłem ale olali sprawę.
      Z tego co wiem to oni co miesiąc w ramach projektu POPC robią raporty kto jest w zasięgu. Zadzwonili do mnie pierwsi i przedstawili ofertę. Zgodziłem się. W dniu w którym zakładali mi światłowód dostałem list od Orange że teraz jestem w zasięgu i łaskawie mogą mi założyć światłowód heh.
      Przyjechało dwóch instalatorów, pokazałem im jak mają kłaść kabel i którędy ma wejść do domu. Zrobili elegancko. No i mam 300/60MB a Orange może się bujać.
      • avatar
       Chiczkok
       1
       Ja w tej chwili u siebie ftth 600/300 wcześniej miałem 800/300 maksymalnie mój operator oferuje 2000/1000
       • avatar
        pawluto
        1
        Prędkość nie jest najważniejsza lecz stabilność...
        Znam takie przypadki gdzie ludzie mieli dość światłowodu i chcieli powrócić do starszej kablowej technologii...
        Bo w pewnej firmie na naprawę ftth czekali ponad dwa tygodnie...
        • avatar
         Damian Szymański
         0
         Uciekłem od dziadowskiego Orange do nieco mniej dziadowskiego Tmobile a następnie przeskoczyłem na światłowód symetryczny na kabelkach Inea, ale zamiast nich wybrałem ofertę UPC. Stabilne 300 download i 300 upload.
         • avatar
          Endriu
          0
          Mam INEĘ 1000/1000.
          Na tych samych łączach Oragne oferowało mi max 600/100 xD
          • avatar
           MokryN
           0
           Ja używam 25Mb/s wystarczy do wszystkiego. Warto wziąć pod uwagę, że szybkość to się liczy przy ściąganiu dużych plików, np. kilka gigabajtów, film HD to ma jakieś 300kb/s. Tak, wiem jak używa się internet kiedy jest 1000Mb/s góra i dół.