Mobile

iPhone zastąpi terminal płatniczy? Tak, wystarczy aktualizacja iOS

przeczytasz w 1 min.

Firma Apple pracuje nad nową usługą związaną z płatnościami zbliżeniowymi. Pozwoli ona na przyjmowanie wpłat za pośrednictwem iPhone’a i nie będzie potrzebne do tego żadne dodatkowe urządzenie. Smartfon przejmie funkcję terminala płatniczego.

iPhone zamiast terminala

Co więcej, nowa funkcja korzystać będzie z technologii NFC, w którą wyposażone są iPhone'y 6 i wszystkie nowsze. Oznacza to, że płatności obsługiwać powinna zdecydowana większość wykorzystywanych obecnie modeli tych urządzeń.

No chyba, że firma postanowi inaczej i programowo ograniczy możliwość korzystania z tej funkcji w starszych modelach. Takie sytuacje już się zdarzały.

W praktyce będzie wyglądać to tak, że aby zrealizować wpłatę konieczne będzie jedynie określenie kwoty, zapewne w jakiejś aplikacji, a następnie przyłożenie karty kredytowej lub debetowej do tyłu iPhone’a.

Prawdopodobne jest, że obsługa płatności pojawi się już wiosną wraz z udostępnieniem aktualizacji systemu iOS do wersji 15.4.

Czy funkcja będzie dostępna w Polsce?

Na zagranicznych portalach przeczytać można, że z nowej funkcji korzystać będą mogły osoby fizyczne i małe przedsiębiorstwa. Na tą chwilę nie wiadomo jak będzie to wyglądać w Polsce i czy ta funkcja będzie u nas w ogóle dostępna.

W obliczu zmieniających się przepisów prawnych bezpieczniej założyć, że jeśli w ogóle będziemy mogli z niej korzystać, to tylko do celów prywatnych.

Źródło: MacRumors

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gicmo
  5
  "NFC, w którą wyposażone są nowsze modele smartfonów marki Apple" czy NFC nie pojawił się od 6?
  • avatar
   MarioA
   3
   Super sprawa, gdzieś na mieście wśród znajomych zamiast zwrócić kasę za obiad przelewem przykładam inny telefon lub kartę przyjmując płatność. Takie coś powinno być od dawna out of the box w każdym banku. Przecież nie tylko sklepy mogą przyjmować kasę tak na zdrowy rozum. Jak się do tego ma prawo w PL? Coś czuję, że nie jest dobrze.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    przecież w PL muszą zarabiać producenci i wypożyczalnie terminali płatniczych. apple tu nie wlezie.