Procesory

Jim Keller przechodzi do Intela - to właśnie on stał za sukcesem Athlon 64, Apple A4 i Zen [AKT.]

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowy inżynier podobno ma odpowiadać za opracowanie nowej generacji procesorów. Lepszego wyboru Intel chyba nie mógł dokonać.

W sieci aż huczy od kolejnego transferu w firmie Intel. Szeregi koncernu zasilił Jim Keller, który jeszcze do niedawna był jednym z głównych inżynierów odpowiedzialnych za procesory w firmie AMD.

Jim Keller stał się jednym z najbardziej cenionych inżynierów na świecie już jakiś czas temu. To on bowiem był współtwórcą procesorów AMD Athlon 64 i Opteron 64. Później Kellera pozyskała firma Apple, w której zajął się on produkcją układów Apple A4 oraz A5 do urządzeń iPhone i iPad.

W 2012 roku Keller powrócił do AMD, gdzie objął stanowisko vice president and chief cores architect. To właśnie jemu przypisuje się sukces opracowania nowej mikroarchitektury Zen, która pozwoliła przełamać status quo na rynku procesorów (jest ona stosowana w mobilnych i desktopowych układach Ryzen oraz serwerowych jednostkach Epyc).

Trzy lata później odszedł z AMD, aby zasilić szeregi Tesla Motors. Inżynierowi powierzono stanowisko Autopilot and Low Voltage Hardware, gdzie odpowiadał za rozwój układów do stosowania w systemach autonomicznych samochodów.

Jim Keller

Keller odszedł z Tesli i postanowił poszukać nowych wyzwań – spekulowano o jego przejściu do różnych koncernów, ale niedawno Intel oficjalnie potwierdził zatrudnienie go u siebie. Keller obejmie stanowisko starszego wiceprezesa, gdzie ma odpowiadać za rozwój i integrację systemów SoC.

W kuluarach mówi się, że to właśnie jemu zostanie powierzone opracowanie nowej generacji procesorów, która zastąpi obecną generację Core (obecną na rynku już od 12 lat). Jeżeli tak by się stało, z pewnością byłby to bardzo dobry wybór ze strony „niebieskich”.

Aktualizacja 04.05.2018 18:20

Elon Musk, podczas konferencji z inwestorami, został poproszony o komentarz na temat odejścia Jima Kellera z Tesli. Ujawnił on, że Keller będzie teraz odpowiedzialny za opracowanie nowej architektury dla serwerowych procesorów Intela. Czy chodzi o projekt Ocean Cove? Tego jeszcze nie wiadomo.

Źródło: Intel, inf. własna, DVHardware

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AmigaPPC
  Jak to szło?

  "Intel ma szuflady pełne pomysłów w odpowiedzi na Zen" :P
  9
 • avatar
  Zwis88
  haha nie możesz przebić procesora konkurencji swoim produktem? Kup sobie ich inżyniera XD
  9
 • avatar
  owatanka
  W 2012 Jim Keller powrocil do amd aby pracowac nad archiektura zen... a jest rok 2018. Jesli teraz go zatrudnili w intelu to moze za 5 lub 6 lat bedzie nastepca core...
  2
 • avatar
  Gatts-25
  INTEL już zna wydajność ZEN2 więc nie miał wyjścia jak zatrudnić kolejnego "innowatora" na rynku ,który coś poradzi na pełne szuflady pomysłów ale żadna nie mająca nic wspólnego z możliwością konkurowania z kolejnymi generacjamii ZEN.
 • avatar
  mjwhite
  Pewnie pomoże intelowi z dobywaniu nowych rynków, bo w PCtach na zena wystarczy odgrzewać skylakea.
  -2
 • avatar
  corrino
  Niezły typ, ogarnia tyle tematów związanych z technologią komputerową.. Jesteś wyróżniającym się inżynierem, tworzysz super wydajne procki, lądują one w wojskowych super komputerach, które decydują o bezpieczeństwie państwa lub komputerach finansowców zarządzają operacjami finansowymi itp Kilku takich ludzi kreuje naszą rzeczywistość..