• benchmark.pl
 • Gry
 • John Carmack oficjalnie opuścił id Software - ojciec Dooma w Oculus VR
Gry

John Carmack oficjalnie opuścił id Software - ojciec Dooma w Oculus VR

przeczytasz w 1 min.

John Carmack postanowił w pełni skupić się na technologii rzeczywistości wirtualnej, która według wielu jest przyszłością elektronicznej rozrywki.

John Carmack

Współtwórca istnej legendy – gry Doom oficjalnie zrezygnował z dalszej współpracy ze studiem id Software. John Carmack, bo o nim mowa, postanowił w pełni skupić się na technologii rzeczywistości wirtualnej, która to według wielu jest przyszłością elektronicznej rozrywki. Dlatego też zajmie stanowisko dyrektora technologicznego (CTO) firmy Oculus VR.

Kiedy John Carmack podpisał umowę z Oculus VR (a miało to miejsce w sierpniu) firma Bethesda Softworks, do której należy studio id Software, zapewniała, że stanowisko głównego dewelopera w ekipie odpowiedzialnej za Dooma pozostanie nienaruszone. Taki był plan, ale jak się okazuje – nie udało się tego rozwiązać w ten sposób. 

W oświadczeniu dla GameIndustry International dyrektor id Software Tim Willits oficjalnie potwierdził, że John Carmach całkowicie opuścił firmę. 

„John Carmack, który postanowił skupić się na innych rzeczach, niż rozwój gier w id zrezygnował z pracy dla studia – powiedział Willits. – Praca Johna nad id Tech 5 i technologią dla bieżących projektów została ukończona, dlatego też jego odejście nie będzie miało wpływu na żadne z nich. Jesteśmy szczęśliwi, że mamy genialną grupę programistów, którzy pracowali z Johnem i będą kontynuować tradycję tworzenia wspaniałych gier, wykorzystujących najnowsze technologie. Jako wieloletni koledzy życzymy Johnowi jak najlepiej”.

John Carmack Oculus

Sam zainteresowany również skomentował swoje odejście. Za pośrednictwem Twittera pisał tak: „Chciałem pozostać w id w roli doradcy technicznego, ale to po prostu nie wyszło. Prawdopodobnie to i lepiej, jako że dzielenie skupienia na celach było ogromnym wyzwaniem”.

John Carmack to współzałożyciel studia id Software i jego pracownik od samego początku, a więc 1991 roku. Jest też ostatnim członkiem oryginalnej ekipy, który opuszcza id – wcześniej zrobili to Tom Hall, John Romero i Adrian Carmack. 

Źródło: GameIndustry, Feber

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  jak Carmack się za to zabierze, to Oculus VR ma gwarantowany sukces :) Swoją drogą szkoda, bo nie wiadomo jak się teraz potoczą losy Id Software, a chciałbym usłyszeć o nowej części Quake'a...
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Jezusie brodaty, jak można być aż takim ignorantem?
   Elementarny brak jakiejkolwiek wiedz na temat technologii 3d aż poraża! Oculus to technologia WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI i nawet z nazwie ma VR. :D Najwidoczniej wymaga to zbyt wielkiego geniuszu do wywnioskowania.

   Rzeczywostość rozszerzona to AR i zupełnie inna sprawa oraz zastosowanie.
   • avatar
    hideo
    3
    może w Oculusie będzie lepszy niż w ostatnich Doomach, aczkolwiek Rage mi się bardzo podobał i szkoda że już Carmack nie przyłoży się do Rage 2
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     I kto teraz dokończy ID TECH 6! Bez geniuszu Carmacka ciężko to widzę.
     • avatar
      pentaggon
      1
      Dla zainteresowanych polecam świetną książkę Masters of Doom, z której można w szczegółach wyczytać kulisy ID Software od początku istnienia firmy (1991) do końca 2001 roku (oraz o tym co robili w latach 80. XX wieku jej założyciele ). Ciekawe są różnego rodzaju anegdotki z życia John'a Carmack'a czy John'a Romero (głównego designera ID Software w latach 1991-1996).
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Z ta rzeczywistoscia wirtualna bedzie tak jak z telewizorami 3d..
       • avatar
        moorell
        0
        Przez moment myślałem, że to 1 kwietnia...

        Dla mnie Carmack był zawsze synonimem id Software...
        • avatar
         hex3n
         0
         John Romero wymyślił i zaprojektował pierwszego Quake. Gdy odszedł ID już nie było tak twórcze i oryginalne. Seria gier Quake przypomina troszkę serie filmów Matrix...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          No cóż po świetlanej przeszłości Pan J.C. liczy, że jego gwiazda znów rozbłyśnie gdy się podłączy pod nowatorski projekt.
          • avatar
           Raider0001
           0
           ostatnio Carmack wcale gier nie robił więc może i dobrze że odchodzi, może zacznie coś w końcu produkować :)