• benchmark.pl
 • newsy
 • Mobilny system Jolla Sailfish OS następcą MeeGo zaprezentowany w smartfonie Nokia N950

Mobilny system Jolla Sailfish OS następcą MeeGo zaprezentowany w smartfonie Nokia N950

przeczytasz w 2 min.

Sailfish OS imponuje wielozadaniowością

jolla sailfish os nokia n9 n950 system mobilny linux mer meego tizen wygląd

Po mariażu fińskiej Nokii z Microsoftem, który zakończył się uśmierceniem świetnie zapowiadającego się systemu MeeGo, na rynku pozostała luka i oprócz wszechobecnego Androida na próżno było szukać innych otwartych linuksowych, mobilnych systemów. Ostatnio jednak pojawiła się alternatywa w postaci systemu Sailfish OS od firmy Jolla, będącego następcą MeeGo.

System MeeGo nad, którym wspólnie pracowali programiści Nokii i Intela, można było znaleźć w smartfonach Nokia N950 i N9, który otrzymał wiele pozytywnych recenzji i przez długi czas cieszył się zainteresowaniem nabywców, co pozwoliło wyrobić zaskakująco dobre wyniki sprzedaży. Niestety rozwój systemu został porzucony, a zespół programistów odpowiedzialnych za jego przygotowanie zwolniony.

Świetnie zapowiadający się system, miał być kontynuowany jako Tizen przez Intela, Samsunga, Linux Foundation, a także przez członków LiMo Foundation, która zrzesza m.in. NEC, Panasonic, Vodafone, Orange, Sktelefon, Mozilla, ARM, Huawei, McAfee czy też z Adobe. System Tizen doczekał się dwóch stabilnych odsłon, a już niedługo powinniśmy zobaczyć pierwsze smartfony z jego najnowszą wersją w wykonaniu m.in. Samsunga, Huawei i Asusa. Obecnie jednak pod względem budowy Tizenowi bliżej do badaOS niż wspomnianego MeeGo.

jolla sailfish os system mobilny linux mer meego wygląd smartfon nokia n950

Wracając jednak do głównego tematu, MeeGo nie umarł do końca, w dalszym ciągu niezależni programiści rozwijają jego fork (rozwidlenie), czyli system Mer, który stał się podstawą m.in. dla kilku ciekawych tabletów z nowoczesnym interfejsem KDE Plasma Active.
Na bazie wspomnianego systemu Linux Mer powstaje bowiem nowy Sailfish OS, za którego rozwój wzięła się fińska firma Jolla. Firma skupia w swoich szeregach większość byłych pracowników Nokii, odpowiedzialnych za rozwój MeeGo.

Wchodząc w szczegóły, Sailfish OS jest otwartym (open source), mobilnym systemem operacyjnym Linux, wykorzystującym interfejs Qt oraz framework Nemo z własnym interfejsem UI. Jak przystało na system z jądrem Linux, będzie on mógł być instalowany zarówno na urządzeniach z procesorami ARM, jak i x86. Na obecnym etapie rozwoju, twórcy z Jolla udostępnili pakiet Sailfish SDK i jego kod źródłowy, jednak na chwilę obecną dostępny jedynie dla deweloperów.

Zamiarem twórców było przygotowanie systemu najbardziej przyjaznego użytkownikowi, czerpiącego wszystko co najlepsze z MeeGo. Po kilku skromnych zapowiedziach, przyszła kolej na obszerniejszą prezentacje systemu, której dokonali redaktorzy serwisu Engadget, mający okazję „pobawić się” jednym ze smartfonów wyposażonych w ów system. System Sailfish OS został uruchomimy, na deweloperskiej wersji smartfonu Nokia N950 i co można zresztą zobaczyć na materiale wideo, prezentuję się przyzwoicie.

system jolla sailfish os smartfon nokia n950 wygląd

Mimo uruchomienia na leciwym i jednordzeniowym smartfonie system działa płynnie, oferuje funkcję personalizacji, możliwość dostosowania ekranu blokady czy potrzebnych skrótów. System bardzo dobrze obsługuje wielozadaniowość, oferuje automatyczny system dostosowywania kolorów menu do wybranej tapety, miniatury uruchomionych aplikacji są wyświetlane w czasie rzeczywistym na ekranie i co ciekawe są w pełni interaktywne.

Chociaż nowy system jest wciąż niegotowy i wiele elementów i aplikacji jeszcze nie działa, to już można snuć przypuszczenia, że szykuje nam się udany produkt. System swoją premierę ma mieć w pierwszym kwartale 2013 roku, w tym czasie też powinny pojawić się pierwsze smartfony z Sailfish OS. Na razie nie wiadomo, czy zainteresuje się nim, któryś ze światowych gigantów branży, wiadomo jedynie, że za kilka miesięcy zobaczymy go w ofercie operatorów w Finlandii.

Źródło: Engadget, Jolla

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Flynn
  2
  Nokia wtopiła z MeeGo (spóźniony), potem wpadła w bagno jakim jest Windows Phone, a teraz próbuje ratować się czymś nowym mimo, że pieniędzy na inwestycje nie mają, a pieniądze na marketing przejedli przy kampanii Windows. Nie chcieli Androida, to teraz wręcz nie istnieją na rynku smartphone.

  Tak BTW to tak jak wiele osób uważam, że smartphone od Nokii to jedne z najlepszych takich urządzeń na rynku (wykonanie, ekrany, specyfikacja itd). Wszystko jednak przekreśla zupełnie to, że mają tragicznego Windowsa, który kompletnie zaprzecza określeniu "smartphone".
  • avatar
   maker
   0
   Te menu przeciagania jest beznadziejne. Nie ma nic szybszego i intyicyjnego niz dotkniecie na ekranie, ale nie lepij zrobic, efektowne menu przeciagania w koncu w zyciu tez wiele rzeczy wlaczamy i wylaczamy przytrzymuja i przeciagajac...