Internet

Kampania prezydencka w sieci

przeczytasz w 3 min.

Do Wyborów Prezydenta RP pozostały już tylko trzy tygodnie, zaś kampania prezydencka wkracza w decydującą fazę. Postanowiliśmy sprawdzić jak dziesięciu zarejestrowanych kandydatów prezentuje się w sieci.

Odrzucając całkowicie na bok przekonania polityczne danych kandydatów, alfabetycznie prezentujemy ich "internetowy imidż", zwracając uwagę na wizualną prezencję stron, przejrzystość dostępnych na nich informacji oraz otwartość na nowoczesne media, które śladem Barracka Obamy zdają się być powoli standardem nowoczesnej polityki. Spójrzcie zresztą sami, jak bardzo zmieniała się metoda prowadzenia kampanii na przestrzeni lat.

Marek Jurek

Kandydat Prawicy Rzeczypospolitej postawił na przejrzystość, czytelność i informacje - strona jest pełna aktualności na temat najnowszej działalności politycznej Marka Jurka. Ponadto nie zabrakło informacji na temat życiorysu samego kandydata, który jest bardzo otwarty na serwisy społecznościowe - posiada aktywnie prowadzone konta na łamach Blipa/Twittera, Naszej-Klasy, Facebooka oraz własny kanał YouTube.

 

Jarosław Kaczyński

Prezes partii Prawo i Sprawiedliwość podobnie jak poprzednik stawia na informacje, choć strona jest nieco mniej czytelna - za to aż w trzech różnych wariantach! Nie zabrakło natomiast wielu aktualności związanych z przebiegiem kampanii byłego premiera, odniesień do serwisów społecznościowych (Twitter, Nasza-Klasa, Facebook, YouTube) oraz elementów społecznościowych oferowanych bezpośrednio przez witrynę - akcji "Przynieś babci dowód" czy księgi gości z głosami poparcia.

 

Bronisław Komorowski

Strona Marszałka Sejmu jest zdecydowanie najatrakcyjniejszą wizualnie witryną w naszym zestawieniu. Choć jej premiera zakończyła się wielką wpadką, obecnie wszystko funkcjonuje jak należy. Strona jest interaktywna, w trakcie jej przeglądania wielokrotnie przemawia do nas kandydat Platformy Obywatelskiej, jest również czytelna, a swoją budową nawiązuje do nowoczesnych standardów projektowania stron. Bronisław Komorowski korzysta z Twittera, Blipa, Naszej-Klasy, Facebooka, YouTube'a i Flickra.

 

Janusz Korwin-Mikke

Strona przewodniczącego partii Wolność i Praworządność jako jedna z nielicznych sprawia wrażenie stworzonej nie tylko na potrzeby kampanii. Wygląda schludnie, choć mogłaby być nieco bardziej przejrzysta. Znajdziemy tam informacje na temat najnowszych działań politycznych, ale też liczne autorskie komentarze i newsy ze świata - tym samym witryna stanowi codziennie aktualizowany portal dla osób związanych z opcją polityczną Janusza Korwin-Mikkego. Nie brakuje autorskich elementów społecznościowych - videologa, księgarni, newslettera, bloga czy forum dyskusyjnego. Kandydat WiP nie obnosi się natomiast przesadnie z obecnością w serwisach społecznościowych.

 

Andrzej Lepper

Witryna przewodniczącego partii Samoobrona RP wyróżnia się na tel pozostałych kandydatów - zdominowanych przez biel, czerwień i niebieski - kolorowym odcieniem zieleni. Niestety jest to witryna bardzo słaba, bowiem poza jej znikomymi walorami wizualnymi, brak jej również porządnego działu z aktualnościami. Strona przedstawia natomiast skrócony program kandydata oraz rysy ideowego jego partii. Jeśli chodzi o elementy społecznościowe - witryna odsyła do zewnętrznego bloga Andrzeja Leppera.

 

Kornel Morawiecki

Kolejny kandydat nie przynależy do żadnej partii politycznej, choć cieszy się poparciem organizacji Solidarność Walcząca. Jego strona internetowa wizualnie w największym stopniu przypomina witrynę Jarosława Kaczyńskiego - również zawiera aktualne informacje, notę biograficzną i wyszczególnione filmiki z kandydatem, jednak w tym wypadku całość jest bardzo chaotyczna i niemal kompletnie nieczytelna. Z elementów społecznościowych opartą na popularnym Wordpressie witrynę ubarwia blog i odniesienia do mikroblogów Twitter/Blip/Flaker.

 

Grzegorz Napieralski

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej od samego początku kampanii stara się jawić jako wielki przyjaciel internetu i technologii. Widoczne jest to na jego stronie internetowej, która obok witryny Bronisława Komorowskiego jest najbardziej nowoczesna, choć nieco minimalistyczna, zawiera jasno i czytelnie przedstawione informacje na temat kandydata oraz najnowsze aktualności. Cechą charakterystyczną Grzegorza Napieralskiego jest wielka otwartość w kierunku serwisów społecznościowych - znajdziemy go na Twitterze, Yam.pl, MySpace, Skype, Flakerze, Gadu-Gadu, Facebooku i Naszej-Klasie.

 

Andrzej Olechowski

Bezpartyjny kandydat, wspierany przez Stronnictwo Demokratyczne posiada aż dwie strony internetowe, paradoksalnie jedna z nich jest całkowicie profesjonalna, a ta stworzona na potrzeby kampanii stanowi jej zupełne przeciwieństwo. Jednak to głównie na tej pierwszej znajdziemy interesujące nas informacje - zarówno na temat kandydata, jak i jego ostatnich poczynań. Nie brakuje też licznych elementów społecznościowych - odesłań do Facebooka, Twittera, Blipa, Flakera, Yam.pl, Flickra, Naszej-Klasy i kilku kanałów e-telewizyjnych. Całość jest stonowana i utrzymana w przyjemnej, eleganckiej konwencji.

 

Waldemar Pawlak

Strona internetowa kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego zdaje się mieć przejściowe problemy z działaniem. Wpis uaktualnimy, gdy tylko ten stan rzeczy ulegnie poprawie.

 

Bogusław Ziętek

Kandydat Polskiej Partii Pracy dysponuje stroną czytelną i przejrzystą, na której znajdziemy informacje zarówno na temat jego ostatnich działań, sylwetki, jak i dominujących poglądów. Całość jest jednak nieco przestarzała, przypomina mniej więcej strony internetowe tworzone ponad pięć lat temu. Poza filmikiem z YouTube brak tam również jakichkolwiek elementów społecznościowych.

 

I jak podobają się strony kandydatów, spośród których jeden wkrótce stanie się głową państwa? Gdybyście mieli kierować się tylko tym kryterium - na którego z nich byście postawili? I dlaczego? Piszcie, komentujcie!

Komentarze

58
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Omijając wszystkie upodobania polityczne, najbardziej podoba mi się stronka Komorowskiego ;)

  A Wam?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nie bedziecie chyba na Komorowskiego glosowac?

   Tego kom&nis%Ę
   • avatar
    Obiektor
    0
    nie głosujcie przez internet bo konkurencja będzie wam posyłać wirusy:D:D:D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Tylko Janusz Korwin-Mikke, tylko on ma w programie wywalenie ZUSu, zasiłków dla bezrobotnych i radykalne zmniejszenie podatków (w tym usunięcie podatku dochodowego). Pomyślcie jak by było cudownie gdybyście nie mieli zabierane ponad 50% ze swojego dochodu na zus i te inne socjalistyczne wymysły :D
     • avatar
      baran
      0
      A ja jednak bym chciał, żeby Benchmark był wolny od polityki... rozumiem, że strony kandydatów mogą zainteresować, jednak to zawsze doprowadzi do wojenek politycznych :/
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jak podobają się strony ? Mnie się kandydaci nie podobają ! od tego trzeba zacząć. Przecież to kłamcy albo złodzieje... albo jedno i drugie! Chętnie zagłosowałbym na nową twarz, nowa krew, bo jak widzę te stare "mordy" które w kółko obiecują to samo, to zaraz na wymioty człowieka bierze. Tylko do koryta z forsą chcą się dostać a później czar i obietnicę idą w zapomnienie... W Polsce zmieni się na lepsze wtedy, kiedy wpier*** na zbity pysk obecna grupę trzymająca władzę. Proszę sobie obejrzeć dokument "Władcy marionetek (Tomasz Sekielski)" dostępny np. tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=EFuNySil-nk
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        powiedzmy 100zl na ZUS i ma sie opieke tylko podstawowa - tylko taka co jest zagrozenie zycia

        powiedzmy 200zl rozszezona - czyli taka mniejwiecej jak teraz jest


        OBIE POWYZSZE BEZ KRETYNIZMOW W STYLU DARMOWE SANATORIA!!!

        Reszta ubezpieczen to do bankow - na zycie, zdrowie takie a takie, itp.


        I TERAZ UWAGA!!! - PANSTWO NIE POWINNO UTRZYMYWAC SIE Z ZUS TYLKO Z PODATKOW!!!!

        podatek powinien byc na poziomie 15% - 17%


        ale coz - za glupi sa polacy na takie cos
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Niektóre wpisy wyżej dowodzą tezy że internet powinien być wolny od polityki, wszelkiej polityki.

         W moim osobistym przypadku moich interesów nie reprezentuje ŻADEN kandydat, żaden nie bierze pod uwagę poprawy ani mego własnego ani środowiskowego statusu materialnego.
         Na obiecankach wyborczych p. Tuska się już zawiodłem. Obiecywał wszystko wszystkim - po obraniu nie zrealizował z obiecanek NIC.

         20 czerwca prawdopodobnie wyjadę z domu połazic po górach. Na "wybory" w ktorych ode mnie nic nie zależy szkoda mi czasu.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Powyżej napisałem jedynie swoje szczere osobiste zdanie, w moim domu kazde decyduje za siebie samo w sprawach polityki, a w góry od lat jeżdzę sam i stale w to samo miejsce (będą wiedzieli gdzie mnie szukać gdybym spadł :)).

          Jeden problem dla mnie bolesny - brak realizacji w PL polityki Unii europejskiej, pomimo członkowstwa, istnienie nadl zbędnego pasożytniczego grzyba NFZ pochłaniającego blisko 1/3 naszych podatków na zdrowie na zachcianki pierdzących w stołki i parzących stale kawki durnych urzędasów.

          Przykłady:
          - w Unii Europejskiej podstawowe leki na grypę w czasie pandemii były refundowane. U nas handlowano nawet maseczkami.
          - w Unii każdy jej wolny obywatel mial prawo wyboru: zaszczepic się (za darmo) lub nie. W Polsce urzędasy zadecydowali za nas odgórnie - nie.
          - w Unni jest nadal bardzo szeroka lista refundowanych leków i chorob które są leczone bezpłatnie, w polsce NFZ co miesiąc niemal pozbawia nadziei na życie kolejną grupę chorych, nie zwalniając za to swoich własnych nierobów - choć oszczędności byłyby większe.

          Prawo Unijne powinno być prawem nadrzędnym także w Polsce, abysię nikt już nigdy nie odważył napisać "nas na to nie stać".

          Bo jeśli nas nie stać - wystąpmy z Unii Europejskiej.
          Proste?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Dla mnie prezydent powinien być wyrazistą osobą i taki był Lech teraz zostaje tylko JKM chociaż nawet gdyby został prezydentem to nic nie da rady zmienić. Teraz kilka słów na temat każdego:
           Bogusław Ziętek - Nie znam typa ale PPP źle mi się kojarzy i raczej nic dobrego nie zapowiada.
           Andrzej Olechowski - To akurat już jest komunista i napisał to w oświadczeniu lustracyjnym szkoda tylko że takich się dopuszcza jeżeli tylko się przyznają a powinni mieć dożywotnie wakacji od polityki. Grzegorz Napieralski - Na komunistę za młody ale sam powiedział żeby zapomnieć o przeszłości dlatego dyskwalifikacja na starcie. Kornel Morawiecki - On już swoje 5min miał, zbyt dumny człowiek... Andrzej Lepper - Bez komentarza...
           Marek Jurek - Spoko gość ale nie ma zaplecza partyjnego.
           Co do dwójki ostatnich:
           Komorowski to przydupas i zwykły pozorant raz mówi jedno raz co innego tylko żeby ludziom się przypodobać. Podobnie jak w przypadku jego partii "uśmiechu" mi ładny uśmiech do tragicznej sytuacji i udawania że jest super nie wystarczy. Wszystko leży, w mojej turystycznej miejscowości gdzieś 3 lata temu pobudowały się hotele i pensjonaty dziś ludzie tracą pracę i sprzedają domy więc coś jest chyba nie tak? Co do Jarka to za bardzo nie podoba mi się jego spokojny program ale lepsze to niż obiecywanie cudów z których i tak później nikt go rozliczyć nie będzie mógł(Tusk doskonale wie że jest już spalony dlatego nie startuje) jeżeli on stał za polityką brata to jestem jak najbardziej za nim!
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            A ja powiem tak. Podatku w ogóle nie powinno być! Chcesz jeździć po drogach kupujesz winiety, chcesz mieć opiekę zdrowotną kup ubezpieczenie, chcesz mieć zapewnione bezpieczeństwo to jak kupujesz gdzieś dom to zgadzasz się na składkę. W takiej sytuacji w portfelu zamiast 2000zł mamy ponad 6000zł i stać nas na to i dlaczego mamy płacić za coś czego nie potrzebujemy. Państwo powinno tworzyć prawo tak aby jak najmniej ingerować w życie ale jednocześnie zapewnić obywatelom bezpieczeństwo a ci renciści zapierdalali by jak małe samochodziki gdyby tylko pewnej kasy za nieróbstwo nie mieli.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Znalezione na stronie Platformy Obywatelskiej:

             1. Przyśpieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy.
             2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty.
             3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic.
             4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ.
             5. Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych.
             6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012.
             7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku.
             8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce.
             9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet.
             10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

             I jak tu na KŁAMCÓW głosować?
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Większość z Was nie ma pojęcia o działaniu państwa i ekonomii.

              Dlatego demokracja to najbardziej ciul;owy system bo głos głupiego jest tyle samo ważny co mądrego. Im więcej dezinformacji i ciemnej masy tym lepiej sterować - zobaczcie na polskie media...

              Nie będę się odnosił do konkretnych postów bo nie chcę flejmu...

              Kto choć trochę zna ekonomię i realia ten nie da się wpuścić w maliny i wie doskonale kto ściemnia i kłamie a kto ma realne pomysły. Niestety realne pomysły wymagają zburzenia obecnej struktury czyli m.in. układów a to jest b. ciężkie.

              Jaki naród takie państwo a jakie jest nasze państwo i jak się tutaj żyje każdy widzi...
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               @8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce.

               Z WLASNYM CHU*EM NA LBY SIE POZAMIENIAL??????????

               jak w pl placa minimalna bedzie tak jak tu w UK (po przeliczeniu na zl) +- 4500zl i ceny produktow pozostana takie same to GLEBOKO przemysle swoj powrot do tego chorego panstwa

               bo co mi po tym ze bede mial 4500zl minimalnej wyplaty JAK Z DEBILAMI BEDE MUSIAL SIE UZERAC - i przecietna chamskoscia polakow

               a zeby sie tu w UK rozliczyc z podatku to DZWONIE do skarbowki i potwierdzam swoja swoja osobowosc i mowie ze chcialem sie rozliczyc z podatku!!!!!! Pan/Pani z skarbowki sie pyta czy czek czy na konto maja byc pieniazki - KONIEC - ROZLICZONY JESTEM!!!!!!!!!!

               a to tylko jeden z dziesiatkow powodow czemu tu UK jest lepiej


               jak ktos pieknie powiedzial jak kryzys byl - cyt. "pani - tu (w UK) to jak jest zle to i tak jest lepiej niz w pl jak jest dobrze

               HEH - wrocic do pl - to sie ubawilem
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Ten artykuł na łamach benchmark.pl to poważny błąd, bo ludzie zaczną się kłócić w sprawie polityków którzy przewijają się przez polityczną arenę przez ostatnie 20 lat i nie zrobili dla nas NIC !. 20 lat pier... o niczym, te same twarze tylko różne partie, a najważniejszym ich celem jest chyba rozj... naszego narodu i Polski na kawałki (i to im się już udało, wystarczy poczytać różnie fora aby się przekonać jak ludzie skaczą sobie do oczu), ehh nieee, nie będę wylewał tutaj co o tym wszystkim myślę bo mnie z forum wymeldują ...