Laptopy

Rządowe laptopy dla uczniów mają wymagania. Jeden zapis budzi spore wątpliwości

przeczytasz w 2 min.

Uczniowie szkół podstawowych dostaną laptopy – w grę wchodzą zamówienia na ogromne pieniądze, których wymagania nie wydają się całkowicie bezstronne.

Inicjatywa komputery dla uczniów IV klas szkół podstawowych miał być kolejnym programem wsparcia społecznego, który ułatwi transformację cyfrową i wyrówna szanse uczniów. Pomysł budzi mieszane emocje. Znaleźliśmy też niepokojące zapisy w wymaganiach sprzętowych.

Rządowe komputery dla uczniów od konkretnego producenta

Według założeń, komputery miałyby trafić do uczniów IV klas szkół podstawowych - pomogłyby one w aktywnej realizacji podstawy programowej, ustandaryzowaniu scenariuszy lekcji, rozwijaniu umiejętności cyfrowych czy po prostu realizacji zajęć informatyki. Łącznie w ręce uczniów trafiłoby około 370 tysięcy urządzeń. Mówimy o ogromnym zamówieniu. I ogromnych pieniądzach.

Jakie laptopy trafią do uczniów? Co prawda rząd nie precyzuje tutaj ani konkretnego modelu, ani konkretnej marki, ale w specyfikacji warunków zamówienia na dostawę sprzętu komputerowego wyszczególniono kilka wymagań takiego sprzętu – wśród nich znalazły się:

 • Kolorowa matryca – minimum 13 cali o rozdzielczości 1920 x 1080 px (jasność min 220 cd/m2)
 • Klawiatura - typu QWERTY, układ polski programisty
 • Pamięć RAM - min. 8 GB z możliwością rozbudowy do min. 16 GB
 • Dysk - urządzenie pamięci masowej SSD o pojemności minimalnej 256 GB
 • Karta graficzna - min. zintegrowana z procesorem
 • Bateria o pojemności minimum 37Wh (Li-Ion i/lub Li-Po)
 • System operacyjny - zainstalowany przez producenta urządzenia legalny 64 bitowy system operacyjny
 • Waga - maksymalna waga komputera: nie powinna przekraczać 2,5 kg wraz z zainstalowaną baterią
 • Gwarancja - minimum 36 msc gwarancji producenta. Serwis musi być zlokalizowany i świadczony na terytorium Polski
 • Ogólna wydajność zestawu - zaoferowane urządzenie musi uzyskiwać wydajność potwierdzoną oceną w teście CrossMark wynik co najmniej.: 1100 punktów (Overall Score)

Mówimy zatem o tańszych laptopach do podstawowych zastosowań. Największe zastrzeżenia budzi punkt dotyczący ogólnej wydajności zestawu. W warunkach posłużono się wskaźnikiem testu CrossMark firmy Bapco, który nie należy do najbardziej wiarygodnych testów. Wśród partnerów znalazła się firma Intel, ale np. nie znajdziemy tutaj firm AMD, ARM czy Apple.

CrossMark Notebook - wyniki wydajności procesorówTest CrossMark Notebook faworyzuje procesory Intel

Przykładów nie trzeba daleko szukać - 6-rdzeniowy model AMD Ryzen 5 5500U w teście CrossMark Laptop osiąga zaledwie 1006 punktów, więc laptop z takim procesorem nie spełni wymagań warunków zamówienia i nie będzie mógł być kupiony. Znowu 2-rdzeniowy Intel Core i3-1115G4 osiąga już 1118 punktów, więc tutaj warunki zamówienia zostaną spełnione.

Dużo lepszym wskaźnikiem wydaje się np. test UL Benchmark PCMark 10, gdzie partnerami technologicznymi są wszyscy główni producenci sprzętu – Intel, ale też AMD, ARM i Apple. Wyniki z testu PCMark 10 też bardziej oddają rzeczywiste osiągi procesora. Laptopy z procesorem AMD Ryzen 5 5500U osiągają w teście PCMark 10 wynik około 5000-5200 punktów, a z procesorem Intel Core i3-1115G4 około 4100-4200 punktów.

Dlaczego w wymaganiach zamówienia laptopów znalazł się zapis faworyzujący jednego producenta procesorów? Tego nie wiadomo...

Źródło: Centrum Administracji Rządowej, Bapcom, UL Benchmark, Notebookcheck

Komentarze

83
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  scythe
  31
  A dlaczego niby rząd ma kupować wszystkim laptopy? Myślicie, że za czyje pieniądze kupią? G... program. Ci, których stać, i tak by mieli, ci, których nie stać, oddadzą do lombardów. I tyle będzie komputerów dla dzieci. Ja *&^*& socjalizm się wszystkim na mózg rzucił.
  • avatar
   theng
   23
   Nie wiadomo? Są dwa wyjścia. Albo idiota pisał wymagania albo wzięli kasę.
   • avatar
    JaYmZ
    20
    Festiwal spie...nia odc. 2137 w wykonaniu "specjalistów od wałków i przekrętów" 乁(⫑ᴥ⫒)ㄏ
    • avatar
     First-Ever
     13
     Jestem w szoku bo mój 8-rdzeniowy desktop z RTX 3070 uzyskał tylko 1096 punktów w tym teście. Poza tym wiadomo, że wygra firma przychylna rządzącym i później zatrudni całą rodzinę w spółce serwisującej ten sprzęt.
     • avatar
      Virtus
      9
      Zamiast pitolić, że rząd preferuje Intela, a nie ukochane AMD, trzeba było spytać Centrum Administracji Rządowej, dlaczego wybrali ten test, a nie inny.
      • avatar
       deseczka
       9
       Po co oni tak kombinują, nie lepiej ogłosić, że każdy kto postawi w dobrym miejscu krzyżyk na wyborach dostanie z automatu kopertę przy okienku dalej?
       • avatar
        Okonio
        8
        Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o kasę dla prymitywnych pisowców u władzy.
        • avatar
         piterk2006
         7
         Przecież oczywiste jest, że przetarg ustawiony jest pod konkretną firmę. Was to dziwi?
         • avatar
          KENJI512
          4
          Dzieci klasa 4 to jakiś lvl 8? (8 lat)

          8 x 12 x 500 = 48.000PLN

          Tyle otrzymali z samego 500+ na dziecko. Sami nie mogą sobie laptopa kupić?
          • avatar
           Dragonik
           4
           To czyj pociotek zarobi teraz? Dalej na nich głosujcie.
           • avatar
            jerry3m
            3
            Ktoś ma gdzieś na magazynie taki sprzęt który zalega od jakiegoś czasu.
            Dogadało się kilka osób ( ci ci mają kasę do wydania z tymi co mają sprzęt ) napisali wspólnie SIWZ żeby podchodził pod jeden konkretny sprzęt.
            I stąd cała afera.
            Później podział zysków w/g ustaleń i wszyscy zadowoleni.
            Ktoś na pewno z urzędasów macza paluchy w tym przetargu.
            Jak się trafi jakiś dobry gracz na rynku który złoży protest do KIO to może ukróci to czyjeś zapędy na kasę.
            • avatar
             vacotivus
             3
             Typowo przetarg napisany z myślą o konkretnym modelu.
             • avatar
              Rafs0n
              3
              No rządowy klasyczek przecież widać że chcą wielki wałek zrobić jak zwykle i będą za to płacić podatnicy (tu nic nie ma związanego z faworyzowaniem producenta CPU chyba, że dostaje za to bonus)
              • avatar
               develoop
               3
               Przedwyborcze rozdawnictwo...
               • avatar
                frenchkiss4u
                2
                W specyfikacji powinny być przynajmniej parametry matrycy (gamut, typ panelu) już to widzę jaki złom dostaną uczniowie. Plastikową padakę z matrycą od której bolą oczy. Program do kosza w całości, a co dla tych co mają zajebiste komputery?? NIech s(**&(&(a socjaliści.
                • avatar
                 szydas
                 2
                 Spokojnie, pieniądze ma laptopy mają pochodzić z KPO, więc uczniowie zobaczą je jak świnia niebo. No chyba że handlarz bronią powstanie jak feniks z popiołów i pojawią jakieś wynalazki niewiadomego pochodzenia....
                 • avatar
                  zurcios
                  2
                  Kolejny totalny przekręt nieudaczników. Oprócz oparcia się o bardzo wątpliwy benchmark, moją uwagę zwróciły katastrofalne wręcz wymagania co do monitora - jasność min. 220 to bardzo niewiele.
                  I myślę tka jak większość normalnie myślących ludzi - każdego stać na to żeby laptopa kupić samodzielnie. A jak nie, to rząd powinien dbać o to by dało sie tu pracować, tworzyć miejsca pracy i zarabiać - rozdawanie to ślepa uliczka.
                  W radio zasłyszałem, że szacowany przez rząd koszt to ok 760ml + vat (czuli 935mln). Przy ilości 370tys komputerów, daje to 2520za komputer. No to teraz widać jaki to przekręt, skoro jakiegoś podstawowego Lenovo z I3-1154g, 20GB RAM i dyskiem 512 mogę bez łaski kupić w sklepie za 2200zł. To zamawiamy 370tys i mamy cenę o tyle wyższą?! Tyle w temacie uczciwych zamiarów.

                  A j jeszcze jedno - jakby ktoś myślał rozsądnie, to by się zastanowił PO CO te komputery. Pierwsze wydatki (jeśli w ogóle myślimy w tą stronę) powinny być skierowane na przygotowanie platformy learningowej dla szkół, tak,żeby z pomocą tych laptopów można było wyeliminować noszenie książek. Platforma powinna mieć możliwość dostarczenia "wsadów" do przedmiotów, tak by nie było monopolu, tylko by wydawnictwa mogły zamiast książek przygotowywać swoje autorskie e-podręczniki. Dopiero potem można myśleć o doposażaniu w komputery (i to najlepiej tych naprawdę najbiedniejszych, nie mylić z leniwymi)

                  Ale, wiem, ja to głupi jestem i chciałbym zrobić coś uczciwie, porządnie i z dużą odpowiedzialnością wydać pieniądze podatników. A politycy prze...ą kasę i jeszcze sobie nagrody przyznają.
                  • avatar
                   stanczyk
                   1
                   Idą wybory idą wybory. la, la , la.....
                   Każda partia zrobi wszystko żeby utrzymać się przy korycie. No może z wyjątkiem PO - oni olali nawet udawanie że chcą coś zrobić. 8 lat i zero programu. Ewenement na skalę światową.
                   A już wolne od polityki. To ma sens jak zlikwidują papierowe wersje podręczników ( gdzie jesteście ekolodzy ???)
                   Zostaną tylko epodręczniki. Polskie dzieci mają na skutek dźwigania ciężkich ksiąg największe wady kręgosłupów w całej Europie.
                   • avatar
                    Gadon
                    1
                    ej ale co to za benchmark? pobrałem go na PC i wynik 1054 punkty a według innych testów mój procesor i7-6800k od takiego i3-1115G4 jest o jakieś 130% wydajniejszy
                    • avatar
                     Kasuja Wpisy Automatem
                     1
                     Kolejna kiełbasa wyborcza, a jakość nauczania systematycznie spada. to jest problem systemowy, a nie sprawa pojedynczych nauczycieli. system to stworzyła właśnie ta władza. oni musieli zniszczyć gimnazja, które były krokiem w kierunku zapewnienia zgodności polskiego systemu nauczania, z tym w UE. oczywiście trzeba było wrócić do starego systemu który jest bardziej zgodny z ruskim.

                     a te laptopy? kolejna kiełbasa wyborcza za ogromną kasę, naszą kasę. a wszystko naokoło systematycznie drożeje, właśnie z powodu takiej rozrzutności.
                     • avatar
                      pongo
                      1
                      PiS... I wszystko jasne. Nie ważne jak bardzo zadłużą budżet. "Po nas choćby potop". Jakby za dużo szczegółów wyszło na wierzch to się w nocy przegłosuje bezkarność.
                      • avatar
                       Arek35
                       1
                       Pieniądze na te laptopy dawno dostaliśmy . Ale że zbliżają się wybory ..... To wciskają kit że nasz rząd je funduje . A te osoby które nie wiedzą będą głosować .
                       • avatar
                        MokryN
                        0
                        A kredki, książki, plecaki, kanapki na śniadanie też będzie rząd kupował z moich podatków?
                        • avatar
                         robertmo
                         0
                         To jest test single core zeby ktoś nie probował wielokorowych staroci sprzedać.
                         • avatar
                          nevermind
                          0
                          Porąbało ich, w życiu nie dam tak małemu dziecku siedzieć przed ekranem komputera.
                          • avatar
                           cyna76
                           0
                           też mi nowość , tak się właśnie tworzy specyfikacje pod "konkretnego" producenta , kto miał do czynienia z zamówieniami publicznymi ten wie o co chodzi
                           • avatar
                            Hasta-la-vista-baby
                            -2
                            Hahahaha w całym tym bełkocie Waszych komentarzy bodajże jeden jest rzetelny, reszta to biadolenie i prośba o maść na ból d#$y. Ciekawe ilu z tych lamentujących ma dzieciaka w wieku 4 klasy i przygarnie za free lapka.
                            • avatar
                             Jerzy_D
                             -5
                             Widzę, że jak nie można komentować na Interii, onecie i wirtualnej, to towarzystwo przeniosło się z głupotami do benchmarka .....litości.
                             • avatar
                              _taurus_
                              -17
                              @Paweł Maziarz cyt: "Dlaczego w wymaganiach zamówienia laptopów znalazł się zapis faworyzujący jednego producenta procesorów? Tego nie wiadomo..." a gdzie jest ten niby zapis bo albo jestem zmeczony albo go nie widze...

                              Nalezy pamietac ze te laptopy beda dla dzieci w wieku szkolnym 4 klasa podstawowki i maja sluzyc do nauki, nie jest to laptop na cale zycie i nie musi byc "gamingowy"...
                              Zycie sredniej klasy laptopa to 5 lat, natomiast "gamingowego" top spec to jakies moze i kolo 8 da sie go uzytkowac pod koniec zywota i jeszcze pograc w jakies niewymagajace gry.

                              Reasumujac nie oczekujmy ze na kazdy laptop jest przeznaczona kwota 5K PLN bedzie pewnie to polowa tej kwoty ale istotne jest to ze dzieci nie beda wykluczone spolecznie i beda mialy szanse byc za pan brat z najnowsza technologia...
                              • avatar
                               Adrianwo
                               0
                               Obalić rząd i już!
                               • avatar
                                XeonX
                                0
                                Procki Apple znajdują się w tym rankingu, pokazujecie tylko urywek na zdjęciu. Apple M1 uzyskuje 1400 punktów. Ryzen 5500U uzyskuje 1006 natomiast 5600U już 1313. Taki rozstrzał wyników wynika z tego że w jednym są rdzenie ZEN2 a w drugim ZEN3. Wyniki tego benchmarka mocno zależne od wydajności single core. Ja bym miał zastrzeżenia do tego w jaki sposób te wyniki są układane bo biorą wynik max z listy benchmarków danego procesora a nie średnią. Weźmy za przykład dziwny wynik procesora i7-8550U, który uzyskał wynik 2178. Jego średnia to 830, ale z jakiegoś powodu laptop LENOVO 20KHCTO1WW uzyskuje wynik 2x lub nawet 3x większy niż reszta konfiguracji w tym zestawieniu.
                                • avatar
                                 Tobiasz931
                                 0
                                 Polecam zweryfikować treść przed publikacją artykułu xD
                                 Prawie żaden laptop z tym procesorem nie przekracza 1100 punktów w tym teście (tylko 4 z 94 testów). Raz, to widać że ktoś kilka razy testował lapka, ale zresztą i tak nieistotne, bo ten model ma inną rozdzielczość niż w wymaganiach. Poza tym tylko raz na innym lapku się komuś udało, ale z tego co widzę gwarancja producenta na ten model to tylko 2 lata, więc też nie spełnia wymagań. Natomiast Ryzen 5 5500U również potrafi przekroczyć 1100 punktów, tylko że dane na ten temat znajdują się na innej stronie (notebookcheck.net). Jeśli w tym programie będzie jakiś przekręt, to raczej będzie to jakiś pisowski szwagier pośrednik, co kupi taniej nieważne jaki sprzęt i sprzeda państwu drożej, a nie gigant warty setki miliardów chcący zarobić kilka milionów na korupcji xD
                                 • avatar
                                  rambosz
                                  0
                                  Ciekawe, że zdecydowano się na Linuxa. Ciekawe też jak sobie z tym systemem poradzi przeciętny 4-klasista i jak to jest dopasowane do programu nauczania
                                  • avatar
                                   xmexme
                                   0
                                   Wskazują że ma być z procesorem Intel a nie ma warunku że musi mieć zainstalowany system poprany politycznie czyli Windows z pakietem office obowiązkowo w chmurze?
                                   • avatar
                                    Viperus
                                    0
                                    To miało by jakiś sens żeby producentem była Polska firma, poza tym chyba rozsadniej było by zrobić jakieś talony niż cały komp za free i to tylko dla tych co nie stać.
                                    • avatar
                                     digitmaster
                                     0
                                     takie kryteria to nie wszystko. Trzeba poczekać na konkretny OPZ.
                                     • avatar
                                      kashano
                                      0
                                      Jak to nie wiadomo? A to pierwszy raz ktoś dostał w łapę?
                                      • avatar
                                       pwil2
                                       0
                                       Mateusz ostatnio spotkał się z szefem Intela. Intel obecnie przechodzi trudne czasy i traci miliardy $ zysków kwartalnie.
                                       • avatar
                                        pwil2
                                        0
                                        Będzie wyścig w drodze ze szkoły do lombardu. Kto pierwszy, ten dostanie całego tysiaka. Kolejne już po 500.
                                        • avatar
                                         igo210
                                         0
                                         Jebanie Polaków część 2137
                                         • avatar
                                          Marucins
                                          0
                                          Czy ktoś się dziwi - że jest taki a nie inny zapis? Toż to żałosny przetarg za NIE SWOJE pieniądze.
                                          • avatar
                                           Killer60
                                           0
                                           Co do komputerów dla 4-klasistów to wydaje mi się, że firmy dostarczające komputery robią przewałkę. Otóż jeżeli chodzi o komputer HP PROBOOK 440 g9. Komputer powinien spełniać wymagania uzyskania wydajności potwierdzonej oceną w teście CrossMark wynikiem co najmniej: 1100 punktów. Ten ma jedynie 730 punktów. Zastosowano w nim tańszy procesor tzn. Intel Pentium Gold (przynajmniej w modelu, który testowałem). I chyba na tym polega ten biznes!!!