Foto

Obiektywy Zeiss dla smartfonów - na początek dla iPhone

przeczytasz w 2 min.

Zeiss docenił rosnące znaczenie fotografii smartfonowej. Zaprezentował trzy obiektywy, makro, tele i wide dla serii smartfonów Apple iPhone 6 i 6s

Zeiss Exolens

O obiektywach Zeiss dla aparatów cyfrowych pisałem na Benchmarku wielokrotnie. Były to jednak drogie i przeznaczone dla wysublimowanej grupy odbiorców produkty. Tym razem Zeiss we współpracy z ExoLens szykuje coś z niższej półki cenowej, ale wcale nie oznacza to, że kiepskiej jakościowo. Mowa bowiem o obiektywach dla smartfonów, które są pokazywane na targach CES 2016.

Fotografia smartfonowa w ostatnich latach znacząco zyskała na znaczeniu i zyskała rangę równorzędnego konkurenta przynajmniej dla tej części cyfrowej fotografii, która posiłkuje się pomocą prostych kompaktów.

Na rynku dostępne jest wiele akcesoriów dla smartfonów, a wśród nich ważną grupę stanowią obiektywy (konwertery), które zwiększają możliwości oferowane przez standardową optykę urządzeń mobilnych. Wiele z nich to wynalazki, których przydatność może być ogromna, ale również i żadna. Jednak produkt firmowany przez Zeissa, to powinno być już coś na pewno na wysokim poziomie.

Zeiss, we współpracy z cenioną przez użytkowników smartfonów Apple marką ExoLens, szykuje w pierwszej połowie tego roku premierę trzech, utrzymanych w tradycyjnej stylistyce dużych szkieł, obiektywów, a raczej konwerterów optycznych dla iPhone’a.

ExoLens obiektywy

Będzie to konwerter makro, szerokokątny oraz teleobiektyw. Jak nazwa wskazuje, pierwszy poprawi zdolność aparatu iPhone podczas fotografowania z bliska, a specjalna przeźroczysta osłona zapewni dostęp łagodnie rozproszonego światła do fotografowanego z bardzo bliska obiektu.

Drugi zwiększy pole widzenia, co w iPhone będzie bardzo mile widziane, a trzeci zawęzi pole widzenia wydłużając ogniskową układu do około 60 mm, co z pewnością pomoże wykonywać lepiej wyglądające portrety. Są to konstrukcje optyczne typu Mutar z asferycznymi soczewkami i powłokami przeciwodblaskowymi T*. Zeiss zapewnia, że w obu przypadkach możemy liczyć na najlepsze parametry optyczne - minimalne abberacje, dobre odwzorowanie nawet na brzegu kadru.

Obiektywy dostępne będą ze specjalnym uchwytem do mocowania w osi optycznej aparatu smartfona. Na początek jedynie dla smartfonów iPhone 6, 6 Plus, 6s i 6s Plus, ale miejmy nadzieję, że na tych modelach się nie skończy. Dokładne ceny nie są jeszcze znane, na pewno jednak nie będą to tak duże kwoty jak w przypadku tradycyjnych obiektywów.

Źródło: Zeiss, ExoLens

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudzio993
  3
  Pewnie ceny jak za średnią puszke do lustrzanki.
  • avatar
   Kenjiro
   1
   Każdy dodatkowy element pogarsza tor optyczny, a jakość już teraz nie jest zbyt dobra, a ledwie przyzwoita. Lepiej kupić mały aparat z większymi możliwościami, a przede wszystkim z makro na długim końcu, a nie na krótkim.
   • avatar
    mgkiler
    1
    To nie jest obiektyw tylko konwerter.

    Obiektyw to marketingowa nazwa na to coś.

    Gdyby to był obiektyw to musiało by się dać wymontować to coś zwane obiektywem z telefonu i wmontować ten.

    Obiektyw generuje plaski obraz rzucany na płaszczyzne - a nie na inną soczewkowe.
    W takim wydaniu to jest konwerter.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Kompletnie nie rozumiem cen. przecież to może się komunikować po BT albo USB ze smartfonem. W szkiełku niepotrzebne są wyświetlacz i większość pamięci, na 2 klatki wystarczy. jedynym obowiązkowym elementem jest moduł BT. To coś jest drogie chyba tylko dlatego, bo mało kto coś takiego robi. zdaje się że sony było tu pionierem.
     to coś powinno kosztować nie więcej niż dobrej jakości głuptak. wtedy z zakupu głuptaka można by spokojnie zrezygnować.