Gadżety

Madeleine jest kamerą rejestrującą... zapachy

przeczytasz w 1 min.

Możemy już zapisywać zdjęcia, filmy i dźwięk. Według projektantki Madeleine kamera do rejestrowania zapachu jest kolejnym, zupełnie logicznym krokiem.

Madeleine kamera zapach

Zapach jest jednym z najsilniejszych spośród naszych pięciu zmysłów podstawowych. Do tej pory nie było skutecznego sposobu aby go uchwycić i podzielić się doświadczeniami z inną osobą – to się jednak może zmienić. Urządzenie o nazwie Madeleine umożliwić ma bowiem przechwytywanie zapachu.

Mamy już kamery do robienia zdjęć, rejestrowania materiałów wideo oraz nagrywania dźwięku. Według projektantki Madeleine – Amy Radcliff – kamera do przechwytywania zapachu jest kolejnym, zupełnie logicznym krokiem. Jak mówi – urządzenie działa w taki sam sposób jak 35mm aparat fotograficzny – i tak jak kamera rejestruje informacje o świetle, tak Madeleine – o cząsteczkach zapachu.

Jak to działa? Źródło konkretnego zapachu umieszczane jest pod szklaną kopułą, która połączona jest z Madeleine poprzez rurkę z tworzywa sztucznego. Następnie należy załadować fiolkę i uruchomić urządzenie. Chwilę później informacje o zapachu źródłowym zostają przeniesione do naszej fiolki – i tyle.

Niestety technologia nie umożliwia uzyskania natychmiastowej informacji zwrotnej jak ma to miejsce w przypadku aparatu fotograficznego. We fiolce znajdują się tylko informacje o cząsteczkach zapachu, które dopiero następnie możemy przesłać do laboratorium w celu analizy. Po zakończeniu tego kroku zapach może zostać odtworzony i przesłany z powrotem listem.

Koncepcja wydaje się więc interesująca i pozwala żywić nadzieję, że wkrótce technologia ta zostanie rozwinięta. Na koniec prezentujemy filmik, ukazujący proces rejestrowania zapachu:

Źródło: TechSpot, GizMag

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PanoramiXus
  8
  Genialne!... To zasysa zapach do fiolki... wow na prawdę genialne.... a na serio to żadne "genialne" odkrycie.... gdyby to urządzenie przetwarzało zapach na informacje w formie do zapisu nazwijmy to "do pliku".... a potem możliwość "wydrukowania" tego z samych tylko informacji to by było coś.... ale to po prostu odfiltrowuje zapach.... TA DA! i wielka tajemnica nauki rozwikłana.... "informacje o zapachu źródłowym zostają przeniesione do naszej fiolki" to oznacza nic innego jak odfiltrowanie zapachu....
  • avatar
   malyedgar
   5
   Śledzia wyczuje?
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Dziś obierałem młode ziemniaki i trafiłem na zgniłego, którego środek zamienił się w rozciągliwą papaciaję. Tylko raz zdążyłem powąchać i dostałem wytrzeszczu oczu, prawie wymiotując. Po prostu nieopisany smród! Zastanawiam się czy to urządzenie ma taką skalę, aby zarejestrować taki zapach...
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Czyli jak puszcze bąka to odfiltruje jego swont ?
     Genialne :-D
     • avatar
      Konto usunięte
      -5
      "Wyciąg z f**ta, Twoim zapachem"
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Czyli nadal nie nakręcą "aliena" "oczami" aliena.
       • avatar
        idzpro100
        0
        nagram "film" i puszcze sobie na telewizorze :E
        • avatar
         Kiciulek
         0
         jakby tak był mini spektrometr, który wychwytywałby odpowiednie gazy/pary i zapisywał to w określonej postaci elektronicznej, a drugie urządznie lub te samo mogło później z tej informacji zapach odtworzyć to by było Coś! :) Jednakże dziś niewykonalne.

         Witaj!

         Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
         Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

         Połącz konto już teraz.

         Zaloguj przez 1Login