Nauka

Drugi sezon serialu Mars na National Geographic - nasze problemy, to ich problemy

przeczytasz w 2 min.

13 listopada na polskim National Geographic pojawi się pierwszy odcinek 2 sezonu fabularyzowanego serialu popularnonaukowego Mars. Akcja dzieje się pięć lat po zakończeniu pierwszego sezonu i wygląda na to, że Marsjanie nie maja powodów do nudy.

Mars to fabularyzowany serial popularnonaukowy, który debiutował dwa lata temu na kanale National Geographic. Dziś możemy go obejrzeć także między innymi na Netflixie (tutaj pierwszy sezon dostępny jest do 24 listopada 2018). To ciekawy, choć nie jedyny w swojej formie, obraz przedstawiający losy pierwszych kolonizatorów Marsa. Pierwszy sezon obfitował w wydarzenia, które pod koniec sześcioodcinkowej serii postawiły pod znakiem zapytania przyszłość kolonizacji Czerwonej Planety.

W ostatnich minutach ostatniego odcinka pierwszego sezonu wydarzyło się jednak coś, co wywróciło do góry nogami całą akcję. Co z tego wynikło i czy w ogóle miało to jakikolwiek wpływ na przyszłość kolonii, dowiemy się z drugiego sezonu, który osadzony jest w jeszcze odleglejszej przyszłości, pięć lat po zakończeniu pierwszej serii, a dziewięć lat po lądowaniu pierwszego człowieka na Marsie.

O pierwszym sezonie, a szczególnie pierwszym odcinku więcej możecie przeczytać w tekście z 2016 roku. Nie zdradzam przebiegu akcji, warto poświęcić trochę wolnego czasu na obejrzenie pierwszego sezonu Mars. Polecam go szczególnie osobom, które nie miały do czynienia z tego typu filmami popularnonaukowymi gdzie fakty przeplatane są fikcją.

Mars 2

Mars 2 górnicy

Drugi sezon Mars - start 13 listopada

A co czeka nas w drugim sezonie? Pięć lat to szmat czasu i okaże się, że kolonia na Marsie rozwija się w najlepsze. Jednak im więcej ludzi, im więcej wyzwań i zadań przed nimi stawianych, tym podobniejszy staje się ich (czyli mieszkańców Marsa) świat do świata, który zamieszkujemy my. Niestety, wszelkie wzniosłe hasła, które wydawały się mieć sens przez pierwsze kilka lat, gdy serialowy Mars stanowił zagadkę dla pierwszych mieszkańców, tracą sens.

Powszechne stają się spory światopoglądowe, odmienne wizje dotyczące eksploatacji oraz wykorzystania lokalnych zasobów, trudności w relacjach w zróżnicowanych społecznościach, walka z chorobami, w którą nie każdy chce się angażować. To jakże dobrze nam znane problemy, z którymi musieli walczyć ziemscy pionierzy poprzednich stuleciach. Problemy, które doskwierają nam i obecnie. Mimo iż teoretycznie żyjemy w zunifikowanym świecie.

Teraz ziemskie wyzwania przenoszą się na marsjański grunt, gdzie typowo naukową misję badawczą czeka transformacja w projekt związany z eksploatacją zasobów (w domyśle rabunkową). Nie wszystkim dotychczasowym kolonizatorom taki bieg spraw się podoba i konflikt gotowy. Trzeba go rozwiązać, a to tylko początek kłopotów. Społeczność marsjańska choć odległa od o miliony kilometrów i miesiące podróży nadal jest mocno związana z Ziemią.

Tak zaczyna się drugi sezon Mars.

Źródło: National Geographic

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JanuszJestem
  0
  Sonda: "Nie powinna mieć miejsca, to nie nasza planeta."

  HAHA!
  • avatar
   raffal81
   0
   Mars do niczego się nie nadaje ;]]]]]] szkoda czasu ;P