SSD

Micron/Crucial ujawnia plany wydawnicze SSD na 2018 - w końcu NVMe i QLC NAND

przeczytasz w 1 min.

Najnowsze plany pokazują, że producent skupia się zarówno na segmencie profesjonalnym, jak i konsumenckim. W końcu doczekamy się szybkich modeli NVMe.

Firma Micron nie zamierza spoczywać na laurach i pracuje nad kilkoma nowymi seriami SSD. Podczas konferencji A3 Technology Live w Londynie ujawniono plany na 2018 rok.

W odróżnieniu od większości innych producentów, firma Micron przygotowuje dyski na rynek profesjonalny, a także na rynek konsumencki (pod marką Crucial). Nowa oferta również została podzielona na różne segmenty.

Micron - plany wydawnicze SSD na 2018

Niedawno na rynku zadebiutowały nośniki Micron 5200 oraz Crucial MX500 pod SATA 6 Gb/s. W tym roku w ofercie producenta powinny pojawić się również wydajne modele korzystające z interfejsu PCIe 3.0 x4 i protokołu NVMe (wersje konsumenckie będą jednak dostępne trochę później).

Micron - wafel z pamięciami QLC NAND
Wafel z pamięciami Micron QLC NAND

To jednak nie koniec, bo producent pracuje również nad nośnikami z pamięciami QLC NAND (pozwalającymi na zapisanie 4 bitów w jednej komórce). Co prawda tego typu konstrukcje oferują mniejszą wytrzymałość, ale powinny cechować się jeszcze większą pojemnością i znacząco niższą ceną.

Póki co takie dyski planowane są w segmencie profesjonalnym, gdzie sprawdzą się w zastosowaniach nastawionych na częsty odczyt danych. Czy pamięci QLC pojawią się również w segmencie konsumenckim? Tego jeszcze nie wiadomo.

Źródło: The Verge

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  5
  Widzę u większości producentów strasznie boli produkcja SSD na kościach MLC
  • avatar
   scoobydoo19911
   4
   Przy zakupie dysku ssd nie powinno się schodzić poniżej kości TLC albo nawet poniżej kości MLC. To jest jednak tylko moje zdanie którego nikomu nie narzucam
   • avatar
    Gatts-25
    0
    Jeżeli te na komórkach 4bitowych QLC mają kosztować mniej od 100dolarów za 500GB tak jak zapowiedział INTEL swoje SSD to dawać byle szybko akurat 2TB by stykło.