Karty graficzne

To może być rewolucja - Micron zapowiada nowe pamięci dla kart graficznych

przeczytasz w 1 min.

Karty graficzne i akceleratory obliczeniowe oferują coraz lepsze osiągi, ale potrzebują coraz szybszych pamięci. Rozwiązaniem tego problemu ma być nowy standard pamięci HBM.

Firma Micron pracuje nad nowymi standardami pamięci VRAM. Oprócz kości GDDR6X, w dokumentacji producenta pojawiła się także wzmianka o pamięciach HBM (High Bandwidth Memory) – najnowszym hitem są moduły HBM2E, które występują w kościach o pojemności 8 GB (4 warstwy) oraz 16 GB (8 warstw) i oferują przepustowość 3,2 Gb/s. Takie pamięci można znaleźć np. w karcie Nvidia A100.

Okazuje się, że to nie koniec rozwoju standardu High Bandwidth Memory. Rynek superszybkich akceleratorów obliczeniowych rozwija się w ogromnym tempie, więc konieczne jest opracowanie jeszcze szybszych pamięci typu HBM.

Micron zapowiada nowe pamięci HBM

Firma Micron zdradziła, że już pracuje nad nowym standardem pamięci HBM – roboczo został on nazwany HBMnext, ale finalnie może nosić inne oznaczenie (np. HBM3). Specyfikacja pozostaje tajemnicą. Na pewno możemy oczekiwać większej pojemności i przepustowości względem standardu HBM2E.

Micron - zapowiedź pamięci HBMnext
Wzmianka o pamięciach HBMnext w dokumencie firmy Micron (obecnie usunięty ze strony producenta)

Wiemy, że obecnie trwa procedura standaryzacji nowej technologii i Micron tutaj ściśle współpracuje z organizacją JEDEC. Na premierę kości przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bo ich wypuszczenie spodziewane jest dopiero pod koniec 2022 roku.

Źródło: Micron

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ad_Lou
  28
  byłbym zaskoczony jakby nie pracowali nad kolejnymi generacjami... taka trochę pusta informacja o niczym, jeszcze w obliczu 2 lat do premiery...
  • avatar
   kitamo
   17
   UWAGA SENSACJA !!
   Nvidia pracuje nad nowymi GPU.
   • avatar
    Kapitan Nocz
    15
    jak zwykle nius w stylu Onetu, czyli całkiem z du#$py. Macie problem z tematami, nie ma o czym pisać? Nie widziałem nic o nowym procku od IBMa ani od Fujitsu... Ale po co się męczyć jak można napisać o niczym, smutne są te czasy gdy portal technologiczny to portal plotkarski, dodajcie sobie do nazwy ploteczki, benchmark.ploteczek.pl
    • avatar
     Blejd
     3
     Czyli na kolejną generację kart 4xxx :)
     • avatar
      mutissj
      1
      HBM, HBM2 - pokazały że są za drogie w produkcji i wydajność nie zawsze działa