Ciekawostki

Microsoft RoomAlive zmieni pokój w interaktywną platformę do gier

przeczytasz w 1 min.

RoomAlive to ambitny projekt, który ma na celu przemienienie dowolnego pomieszczenia w wielką i co najważniejsze: interaktywną platformę do gier.

Microsoft RoomAlive

Microsoft pokazał już przy okazji technologii Kinect, że wie jak urozmaicić zabawę. Najnowszy eksperyment giganta z Redmond – RoomAlive – to jeszcze ambitniejszy projekt, który ma na celu przemienienie dowolnego pomieszczenia w jedną wielką i co najważniejsze: interaktywną platformę do gier.

RoomAlive wykorzystuje technologię wyświetlania, którą Microsoft zaprezentował jeszcze w zeszłym roku pod nazwą IllumiRoom (o której przeczytać możecie w majowym newsie). Przypomnijmy jednak – całość polegała na stworzeniu wirtualnych scenerii przy użyciu modułów Kinect oraz projektorów i tym samym rozszerzeniu obrazu. Z projektem RoomAlive Microsoft idzie o krok dalej – kładzie nacisk na interakcję.

Dzięki połączeniu systemu projektorów i oprogramowania, gracz może wchodzić w interakcję z wyświetlanymi w pomieszczeniu elementami. Formy zabawy kończą się tam, gdzie kreatywność twórców – nic nie stoi na przeszkodzie, by odpierać w ten sposób ataki, zbierać przedmioty czy też sprawdzać swój refleks. Tworzona jest po prostu arena zmagań – stajemy się w dosłownym znaczeniu częścią tego wirtualnego świata.

Poniżej możecie zobaczyć wideo demonstrujące działanie systemu Microsoft RoomAlive:

Technologia RoomAlive – poza dostarczaniem zabawy – ma jeszcze jedną dużą zaletę. Umożliwia projektantom tworzenie gier niezależnie od wymiarów docelowych pomieszczeń. Jest tak dlatego, że system analizuje pokój i mapuje go w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wszystko zawsze dostosowane jest do konkretnego odbiorcy.

Był plus, to teraz czas na minus. Pewnie się już domyślacie… – cena. Konkretne informacje nie zostały podane, ale podłączenie co najmniej sześciu projektorów i podwieszenie ich pod sufitem zdecydowanie do najmniejszych wydatków nie należy. 

Tak czy inaczej jednak będziemy się przyglądać temu projektowi, bo – kto wie – być może wyjdzie z tego coś ciekawego.

Źródło:  Wired, MicrosoftResearch

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Myfos
  5
  Fajna zabawa. Czekam aż się rozwinie i stanieje :P
  • avatar
   cura666
   5
   "Formy zabawy kończą się tam, gdzie kreatywność twórców"
   Jak pokazał kinect, kiepsko z tą kreatywnością
   • avatar
    Radical
    3
    Holodeck wersja pre alpha 0,00000000000000001
    • avatar
     miedzianek
     1
     Toc to pomysl stary jak swiat,jeszcze przed premiera Kinecta mowiono o nim...
     • avatar
      mardun
      0
      Hahaha, widać gdzie trafili specjaliści od win8 i metro.
      Co za głupota.
      • avatar
       krecik88
       -1
       Jeszcze wszystko odświeżane przy 60Hz, to obraz co nie patrzymy na niego bezpośrednio będzie napierdzielać jak głupi (patrz stare TV crt i patrzenie kątem na TV).
       • avatar
        mordehigh
        0
        no nie wiem , wieczorem to może ok , ale jak w pokoju jest jasno to obraz z projektora jest bardzo słabo widoczny , niby są rolety itp ale cały czas po ciemku , jakoś mi się to nie widzi , gdyby przeznaczyć jeden pokój tylko do grania , bez mebli i innych gratów, to moooooże
        • avatar
         Gotakar
         0
         Ja tylko zauważyłem, że kolo pokazujący na pulpicie tą projekcje ma ikonki z Google Chrome i iTunes?:)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Lepsze to na tematyczne imprezy muzyczne, gdzie bez tabletek będzie można odjechać ;).
          Skoro sami twórcy muszą udawać zaangażowanie w jakieś pokazówki dla dzieci to musi to być całkowicie poza głównym kanałem finansowym MS.
          • avatar
           Andari
           0
           początki holodecka jak ze star treka :D