Systemy operacyjne

Starsze wersje Androida nie otrzymają już aktualizacji bezpieczeństwa. Zagrożonych może być ponad miliard urządzeń

przeczytasz w 2 min.

Jeżeli masz na swoim urządzeniu mobilnym starszą wersję systemu Android to nie otrzymasz już aktualizacji bezpieczeństwa. Grono osób podatnych na działania złośliwego oprogramowania to ponad 40% użytkowników Androida.

Brytyjska organizacja konsumencka Which? ostrzega użytkowników starszych wersji Androida o podatności ich urządzeń na złośliwe oprogramowanie, utratę danych oraz ataki hakerskie. Zagrożonych może być ponad miliard urządzeń.

Im starszy Android, tym większe ryzyko

Według danych Google, dwóch na pięciu użytkowników Androida może już nie otrzymać aktualizacji bezpieczeństwa. Oczywiście nieaktualizowane oprogramowanie nie zacznie od razu sprawiać problemów, ale zmniejszy się bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Może to ułatwić kradzież danych osobowych, pojawi się więcej spamu lub rachunek obciążą opłaty za usługi premium niewiadomego pochodzenia.

Google i bezpieczeństwo

Firma Google stara się zapewnić użytkownikowi lepszą ochronę i kontrolę nad danymi. Jednak istnieje realne zagrożenie, że starsze urządzenie stanie się celem ataku. Według Google, 42,1% aktywnych użytkowników Androida korzysta z systemu w wersji 6.0 lub wcześniejszej. Oznacza to, że na całym świecie może być ponad miliard telefonów i tabletów, które pozostały bez ochrony. W 2019 roku nie wprowadzono ani jednej aktualizacji bezpieczeństwa dla systemów starszych niż Android 7.0 Nougat.

Android i malware

Which? przeprowadził test na trzyletnich urządzeniach z Androidem (większość z systemem w wersji 7.0), które zostały wystawione na atak. Wszystkie telefony w testach zostały pomyślnie zainfekowane przez Jokera (który automatycznie rejestruje w płatnej usłudze premium) i Bluefrag (luka modułu Bluetooth).

Mam starszego Androida, co robić?

Warto mieć aktualizowanego Androida, ale nie każdy chce lub może od razu wymienić swój telefon na nowy z powodu nieaktualnego systemu. Można korzystać z urządzenia bezpieczniej stosując kilka prostych zasad, które poleca organizacja Which?:   

 1. Uważaj co pobierasz, zwłaszcza jeżeli instalujesz aplikacje spoza oficjalnego sklepu Google Play. Zwróć również uwagę na uprawnienia przyznawane poszczególnym aplikacjom.
 2. Patrz na co dokładnie klikasz. Oprócz złośliwych linków przychodzących na skrzynkę mailową, można otrzymać link w wiadomości SMS, albo MMSa z nieprzyjemną niespodzianką. Trzeba zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku nieznanych nadawców czy kurierów od paczek, których nie zamawialiśmy.
 3. Rób kopie zapasowe. Miej swoje ważne dane w przynajmniej dwóch miejscach (na przykład w telefonie i w chmurze). W przypadku jakiegoś problemu z urządzeniem, dane pozostaną bezpieczne.
 4. Pobierz i zainstaluj program antywirusowy, koniecznie z pewnego źródła.

Which? naciska na producentów, aby zapewnili konsumentom większą przejrzystość w zakresie czasu wspierania konkretnego urządzenia. Stara się również nakłonić ustawodawców do prawnego zagwarantowania czasu wsparcia urządzeń mobilnych.

Źródło: Which?, ZDNet

Warto zobaczyć również:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  8
  I tym sposobem, mając nawet w pełni funkcjonalny, dobry i drogi telefon, po trzech latach staje się on złomem. Czy to nie podpada pod celowe postarzanie produktu?
  • avatar
   patol1984
   4
   I całe to gadanie o ekologii w pi... :D
   Ponad miliard śmieci do przodu.
   • avatar
    gostek2012
    2
    niektórzy producenci dają aktualizacje a inni nie, warto to wziąć pod uwagę przy zakupie
    • avatar
     AUTO6
     0
     U mnie siedzi Android 2.3.6
     • avatar
      skypan
      0
      Człowiek narzeka na M$. Można było przejść np. z W7 na nowszy system za friko. Tak też by mogło być w Androidzie. Mamy stary i za friko przejście w nowszy system. Dalej już aktualizacje dożywotnio. No ale kasa, kasa, kasa.
      • avatar
       amonart
       0
       A gdzie są zieloni ?? Eko milczy, cisza w tej sprawie... Proponuję imprezę pod hasłem "Wrzuć swojego smartfona do oceanu" - chore!
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        oh dżękójem ci gugló jeden za to rze tak zrobiłeś androida, i że producenci telefonuf blokójom romy. i nie dajom sterownikuf. a wystarczyło dać stosowny zapis w licencji androida.