Gadżety

My Polacy tak mamy, że lubimy płacić zegarkami i opaskami

przeczytasz w 1 min.

Wystarczy zbliżyć nadgarstek i… już – Polacy znajdują się wśród największych entuzjastów płatności za pomocą gadżetów typu wearables, takich jak smartwatche czy smartbandy. 

Płatności zegarkiem? Wygląda na to, że Polacy je uwielbiają

Płatności za pomocą gadżetow typu wearables najbardziej pokochali Australijczycy, za nimi w rankingu plasują się Holendrzy, a na najniższym stopniu podium stanęli Brytyjczycy. Dalej mamy Szwajcarów i Rosjan, a na piątym miejscu w Europie i szóstym na świecie znajdują się Polacy. To bardzo wysokie miejsce i jak pewnie zauważyliście, a co może być zaskoczeniem, jesteśmy wyżej niż mieszkańcy Szwecji, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec, do których należą odpowiednio siódme, ósme i jedenaste miejsce w skali globalnej.

Choć z jednej strony wyniki badania Mastercard mogą zaskakiwać, to jednak nie od dziś wiadomo, że znajdujemy się wśród największych entuzjastów nowych technologii, także tych dotyczących płatności. W porównaniu z mieszkańcami Europy Środkowo-Wschodniej Polacy chętniej korzystają z bankowości internetowej i bankowości mobilnej, a także częściej dokonują płatności za pomocą smartfona. 

NFC Mastercard

Gadżety typu wearables na coraz większej liczbie rąk

Jak widać, tak samo jest w przypadku innych gadżetów, którymi można płacić. Do grupy wearables (zwanej też „elektroniczną galanterią”) zaliczają się przede wszystkim smartwatche oraz tak zwane inteligentne opaski. Akcesoria tego typu cieszą się na całym świecie coraz większą popularnością – już co piąty dorosły ma na ręce taki lub inny gadżet, głównie ze względu na ich rosnące możliwości i nienaganną estetykę. W Polsce można już korzystać między innymi z takich usług jak Garmin Pay, Fitbit Pay, Google Pay czy Apple Pay.

Płacenie zegarkiem czy opaską w sklepie lub w restauracji jest zaś jeszcze wygodniejsze niż smartfonem czy kartą płatniczą – niczego nie trzeba wyjmować z kieszeni ...chyba że akurat trzymamy w niej rękę. Korzystacie z takiej możliwości? Zapraszamy do udziału w sondzie!

Źródło: Mastercard, informacja własna. Foto: Garmin (1), Mastercard (2)

Warto zobaczyć również inne newsy o finansach i płatnościach:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  levusek1992
  2
  Niestety ŻADEN, nawet najnowszy zegarek SAMSUNGA w Polsce NIE obsługuje płatności ZEGARKIEM.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Od wejścia Apple Pay do Polski, ponad 90% płatności zbliżeniowych robię zegarkiem, pozostałe to sytuacje gdzie zegarek się rozładuje i trzeba telefonem, albo taxi nie ma terminala to jakaś tam gotówka w plecaku leży.
   Wygoda mnie przekonała, mam do zbliżeniowych płatności wydzielone konto, więc nawet jak by co to pare stówek stracę. Wyłączyłem za to wszystkim kartom paypassa.
   • avatar
    zedmen
    1
    Chętnie kożystałbym z Garmin Pay, ale mBank "Ikona Mobilności" tego nie obsługuje. Także, ten tego...
    • avatar
     Rav-X
     1
     Polska to kraj który chce się intensywnie rozwijać, ale ciągle jest hamowana, a wystarczy dać Polakom odpowiednie narzędzia, technologie, a będą z nich korzystać. Jeżeli Polacy nie dostają nowych technologi, to czują się ograniczeni i sfrustrowani.

     W ankiecie brakuje punktu "Mam smartwatch Samsunga i chcę nim płacić ale nie mogę".

     Jakby któryś z przedstawicieli Samsunga akurat czytał ten artykuł: czekamy za tobą Samsungu, nie bądź tak do tyłu i daj nam możliwość płacenia twoimi smart zegarkami. Wiemy, że robiłeś ankietę na temat płatności w PL i gdzieś tam na mapce jesteśmy, więc nie ma się za czym oglądać, dobry interes już tu czeka na ciebie.
     • avatar
      Prezes Internetu
      1
      No nie wiem. Na mnie zawsze patrzą trochę dziwnie jak odwalam Inspektora Gadżeta. Z tego wniosek, że z tą popularnością to chyba jednak średnio.
      • avatar
       nevermind
       -2
       Polacy lubią być też szpiegowani na wszelkie możliwe sposoby :)
       • avatar
        htm72
        0
        Jakoś nie widzę