Nauka

Nanocząstki srebra pełnią rolę pikseli w przeźroczystym wyświetlaczu

przeczytasz w 2 min.

Przeźroczysty monochromatyczny wyświetlacz wykorzystuje zjawisko rozpraszania światła na nanocząstkach srebra do generowania obrazu.

Spock wyświetlacz

Piksel to piksel, choć nie zawsze oznacza to samo. W ekranie LCD piksel musi być dodatkowo podświetlany, z kolei ekran OLED może pochwalić się pikselami, które mają własne źródło światła, gdyż w tym przypadku sam piksel świeci. Pracownicy MIT wykorzystali własności nanocząstek srebra, które umieszczono na warstwie polimeru, do skonstruowania ciekawego wyświetlacza. Te nanocząstki srebra pełnią w nim rolę podobną do pikseli. W opracowanej technologii pracownicy MIT upatrują nadzieję na tańsze i większe rozmiarami przezroczyste panele, które przydadzą się w technologiach rzeczywistości rozszerzonej.

Dlaczego nanocząstki srebra? I dlaczego napisaliśmy, że pełnią one rolę pikseli?

Najpierw odpowiedź na pierwsze pytanie. Nanocząstki srebra cechuje bardzo duża wydajność procesu rozpraszania i absorbowania światła. Można je dostroić tak, by rozpraszały światło o bardzo konkretnej długości fali (mówiąc naukowo duży przekrój czynny). Dla przykładu, 60 nm rozmiarów nanocząstki srebra oświetlone białym światłem będą jawiły się jako świecące niebieskie punkciki pod mikroskopem. Barwę rozpraszanego światła można dobrać poprzez manipulowanie rozmiarem i kształtem nanocząstki.

Wyswietlacz MIT przezroczysty
Efekt rozpraszania na nanocząstkach srebra porównywany jest do rozpraszania się światła lasera w dymie, przez co silnie skolimowana początkowo wiązka staje się widoczna.

Teraz drugie pytanie. Jeśli umieścimy nanocząstki na przezroczystym podkładzie, który pełni rolę ekranu, i będziemy odpowiednio je aktywować oświetlając laserem (rzutuje on odpowiedni wzór na ekran), będą one się „zaświecały” generując obraz podobnie jak piksele tworzą obraz na ekranie tradycyjnego monitora.

Wyswietlacz MIT przezroczysty tło
Prototypowy wyświetlacz pracuje w trybie monochromatycznym, świecąc na niebiesko. Jest to mieszanina nanocząstek srebra z rozpuszczalnym w wodzie polimerem. Całość po rozpuszczeniu została wlana do przeźroczystej plastikowej ramki i pozostawiona do wyschnięcia.

Jakie zalety daje wykorzystanie nanocząstek? Skonstruowane z ich pomocą przezroczyste wyświetlacze są proste i tanie w produkcji, nie wymagają skomplikowanych systemów pryzmatycznych do rzutowania obrazu bądź to na szkle, bądź na siatkówce oka, mogą także pochwalić się bardzo szerokimi kątami widzenia, co sprawia, że obraz jest dobrze czytelny.

Efekty laboratoryjnych eksperymentów, podczas których widać działający przeźroczysty wyświetlacz, na którym pojawia się logo MIT i inne kształty, można zobaczyć na dołączonym wideo.

Technologia przezroczystych wyświetlaczy z nanocząstkami srebra wygląda obiecująco, zwłaszcza że ekrany mogą mieć w tym przypadku bardzo różne rozmiary. Współautorzy projektu, profesorowie Marin Soljačić i John Joannopoulos oraz student dyplomowany Chia Wei Hsu, podkreślają - na razie to jedynie dowód, że coś takiego jest wykonalne. Szanse komercyjnego powodzenia projektu oceniają ostrożnie, a wśród potencjalnych dziedzin zastosowania wymieniają te, w których zalety przejrzystych paneli są przydatne. Między innymi reklamę na szklanych ścianach budynków lub gablotach, wyświetlacze przezierne w samolotach i samochodach.

Źródło: MIT

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  "this is shit of transparent plastic" - pewnie ma rację :D ten student.
  • avatar
   Pepec9124
   4
   Najpierw dostanie wojsko jako HUD.
   Daliby w końcu OLED 22" w rozsądnej cenie a nie pchają do telefonów 4k.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Założę się że AUDI zaraz to zaimplementuje do swoich samochodów :D
    • avatar
     arkonpl
     1
     Wspomnieli o produkcji ekranów, a moim zdaniem wlicza się tam koszt lasera do wyświetlania. Poza ty moim zdaniem powinni w to pójść, ponieważ patrząc ze strony telefonów, "zjadałoby" to mniej baterii, niż zwykły wyświetlacz. Wciąż czekam na grafenowe wyświetlacze albo te o wyglądzie kartki (nie pamiętam nazwy). Wolałbym oddać część jakości, a wydłużyć żywotność :)
     • avatar
      irondick
      -2
      Mieliśmy już dobre wyświetlacze CRT następnie cofnęliśmy się wstecz o kilka generacji do technologii LCD i PLASMA, do ekranów LED nie dorośliśmy są tylko LCD z podświetleniem LED. Teraz jest OLED bo LASER TV okazał się za dobry i za tani a w OLED poszło sporo kasy. Wyświetlacze rodem z Avatara... może i się pojawią.
      • avatar
       bchrubas
       0
       Wyświetlacz (ekran) może jest tani i prosty w produkcji ale już moduł z laserem niekoniecznie