Ciekawostki

WeTac przenosi doświadczenia VR i AR na zupełnie nowy poziom

przeczytasz w 2 min.

Ultracienka, bezprzewodowa „skóra VR”, opracowana przez zespół naukowców z City University of Hong Kong i ich współpracowników, ma zapewniać żywe i „spersonalizowane” wrażenia dotykowe w wirtualnym świecie.

WeTac niczym druga skóra

Urządzenia do VR pozwalają w dużym stopniu zanurzyć się w wirtualnym świecie, sprawiając, że użytkownik czuje się aktywnym elementem całości. Gwarantują one przede wszystkim doskonałe wrażenia wzrokowe i słuchowe. W przypadku doznań dotykowych nie jest już tak różowo - dzisiejsze urządzenia są z reguły nieporęczne i splątane przewodami.

Rozwiązaniem na to ma być opracowany przez naukowców z City University of Hong Kong zaawansowany, bezprzewodowy system interfejsu dotykowego o nazwie WeTac. Miękki, ultracienki materiał, z którego został zbudowany, zbiera spersonalizowane dane dotyczące wrażeń dotykowych, aby zapewnić żywe doświadczenia w VR oraz AR.

Dotykowa informacja zwrotna ma ogromny potencjał, wraz z informacjami wizualnymi i dźwiękowymi, w wirtualnej rzeczywistości (VR), dlatego cały czas staraliśmy się, aby interfejs dotykowy był cieńszy, bardziej miękki, bardziej kompaktowy i bezprzewodowy, aby można go było swobodnie używać na dłoni, jak druga skóra.

Elektroniczna „skóra" jest lekka i została wykonana z gumowatego hydrożelu, który przykleja się do dłoni i palców i połączona z małą baterią (ładowaną bezprzewodowo) oraz systemem Bluetooth. Hydrożel jest usiany 32 elektrodami rozłożonymi na dłoni, kciuku i palcach, przez które przepływa prąd elektryczny w celu wytworzenia wrażeń dotykowych. Zespół twierdzi, że stymulując określone kombinacje tych elektrod o różnej mocy, system WeTac może symulować szereg doświadczeń. W wersjach demonstracyjnych zaprezentowano między innymi łapanie piłki tenisowej, jak i wrażenie, że po dłoni użytkownika spaceruje wirtualna mysz.

Ponieważ poszczególne osoby mają różną wrażliwość, ta sama siła sprzężenia zwrotnego może być odczuwana w różny sposób w rękach różnych użytkowników. Dlatego musimy odpowiednio dostosować parametry sprzężenia zwrotnego, aby zapewnić wszystkim użytkownikom uniwersalne narzędzie.

System WeTac będzie miał sporo zastosowań

Zespół twierdzi, że system można sparować z rzeczywistością wirtualną lub rzeczywistością rozszerzoną. Ma on potencjał, by znaleźć zastosowanie w grach, sporcie, działaniach społecznych oraz zdalnym sterowaniu robotami.

Wierzymy, że jest to potężne narzędzie do zapewniania wirtualnego dotyku i stanowi inspirację dla rozwoju metaverse, interfejsu człowiek-maszyna (HMI) i innych dziedzin.

Jak prezentuje się system WeTac, możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Źródło: techxplore.com

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AdaSzabo
  -2
  Czy chciałbyś, chciałabyś żyć w dobrobycie, mieć cały czas szczęście, bez zmartwień , pozbyć się wszelkich długów, porażek, znalesc prawdziwa miłość?
  Jeśli tak to zapraszam do kupna AMULETU FORTUNY.
  Magiczny mandżurski talizman na przywołanie bogactwa, zdrowia i kochających ludzi!
  Poznaj historie Marioli z Warszawy która stała się właścicielka AMULETU FORTUNY która żyła w biedzie, ściągał ja komornik, odszedł mąż zostawiajac ja z masa problemów.
  Postanowilem podarować pani Marioli AMULET FORTUNY i jej życie się diametralnie odmieniło!
  Już po pierwszym założeniu poczuła magiczna aurę która zaczęła ja otaczać. A nie długo po tym wygrała szóstkę w totolotka!
  Dzis mieszka w 100 metrowym luksusowym apartamencie w centrum Warszawy. Spłaciła wszystkie długi a pieniędzy ma tyle ze starczy do końca życia nawet dla jej wnuków!
  Ale to nie wszystko pani Mariola regularnie wygrywa w zdrapkami konkursach po 10-20-30 tysięcy złotych i więcej a wszystko dzięki magicznemu AMULETOWI FORTUNY!!!
  Kliknij w link aby przeczytać więcej prawdziwych historii i zamówić AMULET FORTUNY z 70% zniżki już dzis!
  Chce lepszego życia i klikam w link!

  https://newsyoucanread24.com/article/esoteric_pl/6-miesiecy-temu-brakowalo-jej-pieniedzy-na-czynsz-int/?_url=%252Fr%252FxYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&utm_campaign=36330&utm_content=35632&utm_medium=4&utm_source=21&sub_id=A647a45cc9286dd7aecf85e69bbfa6fdc&adi=A647a45cc9286dd7aecf85e69bbfa6fdc&adref=xYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&adp=14618&adr=eHRyb2dsb2JhbC5jb20%3D&adnid=21
  • avatar
   piomiq
   0
   "Gwarantują one przede wszystkim doskonałe wrażenia wzrokowe i słuchowe"
   Zdecydowanie nie są "doskonałe".
   Autorka chyba nie ma żadnych doświadczeń z VR. To powiem, że widać czarne pasy, które po jakimś czasie znikają, bo mózg zaczyna to ignorować. Czyli nie mamy tak dużego pola widzenia jak bez gogli. Trzeba też dodać, że rozdzielczość wciąż nie jest wystarczająco wysoka.
   A dźwięk w słuchawkach nigdy nie będzie tak dobry jak z zestawu głośnikowego, np. 5.1.
   Także, nie nic tu specjalnie doskonałe. Jest co najwyżej wystarczająco dobre, aby można było się dobrze bawić.
   Bazuje na doświadczeniach z Oculus Quest 2.
   • avatar
    piomiq
    0
    Czy autorka mogłaby usunąć/ukryć spemarski wpis użytkownika AdaSzabo?