Nauka

NASA rozpoczyna budowę łowcy asteroid

przeczytasz w 2 min.

NEO Surveyor będzie sondą, która wesprze wysiłki NASA w dziedzinie obrony planetarnej poprzez znajdowanie i śledzenie niebezpiecznych obiektów blisko Ziemi

Teleskop NEO Surveyor

Projekt teleskopu kosmicznego zaprojektowanego do poszukiwania asteroid i komet, które zabłąkały się w pobliżu orbity Ziemi, przeszedł niedawno rygorystyczne przeglądy techniczne i programowe. Teraz misja wchodzi w fazę ostatecznego projektowania i produkcji. Zostanie też ustalony budżet i harmonogram przyszłych działań. 

Misja ma na celu wsparcie Biura Koordynacji Obrony Planetarnej NASA, które na bazie rządowej ustawy ma na celu odkrycie i scharakteryzowanie co najmniej 90% obiektów bliskich Ziemi o średnicy większej niż 140 metrów (asteroidy takie nazywa się Zabójcami Miast), które znajdują się w odległości 48 milionów kilometrów od orbity naszej planety. NEO Surveyor sprawi, że NASA wejdzie na kolejny poziom wykrywania i katalogowania potencjalnie niebezpiecznych obiektów. Po niedawnym sukcesie misji DART, wczesne wykrywanie takich obiektów jest szczególnie ważne, bo mamy metodę zmiany ich trajektorii.

Teleskopy naziemne pozostają dla nas niezbędne do ciągłego obserwowania nieba, ale kosmiczne obserwatorium na podczerwień to najwyższy poziom, który umożliwi NASA stworzenie strategii obrony planetarnej.
-Lindley Johnson, oficer obrony planetarnej NASA

Szukanie niebezpiecznych obiektów

NEO Surveyor zostanie umieszczony w punkcie stabilności grawitacyjnej L1 Lagrange'a, znajdującym się pomiędzy Ziemią a Słońcem (a więc po przeciwnej stronie planety niż obecnie znajduje się Webb). Z tego miejsca sonda będzie obserwować Układ Sloneczny w podczerwieni. Detektory NEO Surveyor zostały zaprojektowane do obserwacji dwóch wrażliwych na ciepło pasm podczerwieni, które zostały specjalnie wybrane, aby sonda mogła namierzać najmniej widoczne obiekty bliskie Ziemi, takie jak ciemne asteroidy i komety, które nie odbijają zbyt wiele światła widzialnego. W podczerwieni obiekty te będą świecić, gdyż zostaną ogrzane przez światło Słońca.

Znajdowanie ciemnych asteroid

Ponadto NEO Surveyor będzie w stanie znaleźć asteroidy, które zbliżają się ku Ziemi od strony Słońca, a także podążające za nami orbitą planety, gdzie zazwyczaj są przysłonięte przez blask Słońca. Misja pomoże również scharakteryzować skład, kształt, rotację i orbitę obiektów bliskich Ziemi, na których to informacjach skorzysta nie tylko obrona planetarna, ale i naukowcy starający się lepiej zrozumieć te elementy budulcowe wczesnego Układu Słonecznego.

Rękawy już zakasane

Projekt NEO Surveyor będzie opierał się na sukcesach swojego poprzednika, czyli NEOWISE. Rozpoczęto już prace nad kluczowym instrumentem sondy, produkowany jest też niezbędny system pasywnego chłodzenia i grzejniki, gdyż aby wykryć słabą poświatę podczerwieni komet i asteroid detektory podczerwieni muszą być znacznie chłodniejsze niż reszta statku kosmicznego. W trakcie budowy są kompozytowe rozpórki, które odizolują chłodne oprzyrządowanie teleskopu od ciepłego statku kosmicznego, który będzie go utrzymywał. Kluczową kwestią jest zwierciadło teleskopu kosmicznego, które zostanie uformowane z litego bloku aluminium i ukształtowane przez zbudowaną na zamówienie maszynę do toczenia diamentów.

Źródło: NASA 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MarianPtok
  -8
  Czy chciałbyś wyjsc w nowym roku z biedy i zostać bogaczem? Na pewno tak! Jak właśnie wyszedłem pare miesięcy temu z nędzy i żyje w totalnym luksusie!
  Nazywam się Marian Ptok. Przez większość życia byłem bezrobotny a jak miałem robotę to robiłem na czarno u prywaciarza na budowie za nędzne pieniądze i żyłęm od wypłaty do wypłaty która jie zawsze dostawałem.
  Zapierdalalem z taczkami pełnych cegieł az do momentu jak przeciazylem się i doznałem urazu kręgosłupa! Jako ze robiłem na czarno to od razu zostałem wyrzucony z roboty jak śmieć ktory jie jest już poczebny! Chodziłem od lekarza do lekarza i za ostatnie pieniądze kupowałem leki.
  Jednak jien miałem kasy już na mieszkanie, prąd, wodę, gaz i mnie eksmitowali i zamieszkałem na ulicy! Nie miałem żadnych perspektyw, topilwm smutki w alkoholu i miałem myśli samobójcze!
  W zimę zamieszkałem u brata Alberta i tam przez przypadek zobaczyłem w gazecie reklamę AMULETU FORTUNY. Przeczytałem ze przynosi on bogactwo, szczęście w życiu i życzliwych ludzi. Za ostatnie pieniądze kupiłem go bo był w promocji. Kiedy przyszedł do przytułku brata Alberta założyłem go i poczulem jakby otoczyła mnie magiczna aura inodnrazu poprawił mnie sie nastrój. W ciągu kilku dni bule kregoslopa minęły ale to nie wszystko, dwa tygodnie pozniej puściłem mini lotka in okazało sie ze trafiłlem piątkę! Wygrałem 100 tysięcy złotych! Od tamtego czasu regularnie wygrywałem w różne zdrapki i konkursach. Tu wpadło 5000 zł, tu 7000, tu 10000 zł itd. Po trzech miesiącach zagrałem w dużego lotka i truflelem szóstkę i wygrałem 2 miliony źl!!!!!
  To wszystko dzięki AMULETOWI FORTUNY!!!
  Prawdziwy mandżurski AMULET FORTUNY zrobiony przez słynna jasnowidz Ade Szabo w Mandżurii w CHinach w starożytnym klasztorze mnichów Szaolin!!!! zgodnie ze starożytna mandżurska tradycja!!!
  Byłem s beznadziejnej sytuacji a potem dzięki wygranym pieniądzom przeszłem rechabilitacje w jednej z najlepszych klinik w USA pod okiem najlepszych amerykańskich specjalistów!!!!
  Kupiłem wille, dwa samoxhody i znalzlaslsm piękna żonę i bedziemy mieć dzieci!!!!
  Tego wszystkiego bym nie miał gdyby nie AMULET FORTUNY!!!
  Zamów jeszcze dzisi z 70% zniżki ze strony z link która podaje!

  https://newsyoucanread24.com/article/esoteric_pl/6-miesiecy-temu-brakowalo-jej-pieniedzy-na-czynsz-int/?_url=%252Fr%252FxYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&utm_campaign=36330&utm_content=35632&utm_medium=4&utm_source=21&sub_id=A647a45cc9286dd7aecf85e