Internet

Netflix i inne usługi w Polsce mogą podrożeć - plan opodatkowania „cyfrowych gigantów”

przeczytasz w 2 min.

Polski rząd planuje wprowadzenie „sprawiedliwego opodatkowania cyfrowych gigantów”, czego ostatecznym efektem może być wzrost cen usług, takich jak Netflix, HBO GO czy Spotify.

Netflix i HBO, Spotify i Tidal, a także Google i Facebook – między innymi na te firmy mogą zostać nałożone dodatkowe podatki w Polsce. Takie są plany rządu, a nietrudno domyślić się, że efektem może być wzrost cen cyfrowych usług w naszym kraju.

„Nowa Piątka” - źródła finansowania

Zacznijmy jednak od początku. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował ostatnio „Nową Piątkę” – zbiór pięciu projektów socjalno-rozwojowych (to 500+ na każde dziecko, trzynasta emerytura, zwolnienie z podatku od pracy osób do 26. roku życia, zmniejszenie stawki PIT do 17 proc. i modernizacja sieci połączeń autobusowych). Pojawiły się naturalnie pytania o to, skąd na to wszystko znajdą się pieniądze, a rządzący udzielili odpowiedzi.

Źródłami finansowania mają być: zmniejszenie luki VAT (4-6 mld zł rocznie), ograniczanie luki CIT (4-6 mld zł rocznie), cyfryzacja administracji publicznej (2-3 mld zł rocznie), uszczelnienie NFZ (1-2 mld zł rocznie), uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (2-3 mld zł rocznie), impuls fiskalny (3-6 mld zł rocznie) oraz – punkt, który w tym momencie interesuje nas najbardziej – opodatkowanie cyfrowych gigantów (1 mld zł rocznie).

Sprawiedliwe opodatkowanie cyfrowych gigantów

Na twitterowym koncie Kancelarii Premiera odnajdujemy wyjaśnienie, że dodatkowy miliard złotych rocznie trafi do budżetu jako efekt wprowadzenia „sprawiedliwego opodatkowania zysków, jakie globalne firmy generują w Polsce, oferując usługi cyfrowe”. Wśród tych ostatnich wymieniane są reklamy w Internecie, ale także serwisy typu VOD (wideo na życzenie) i pozwalające na strumieniowe odtwarzanie muzyki.

Do pierwszej kategorii kwalifikują się między innymi firmy Google i Facebook. Reklamy są jednym z głównych źródeł ich przychodów, z których rozliczają się jednak poza naszym krajem (co zresztą od dłuższego czasu budzi kontrowersje). W tym przypadku trudno jednak mówić o możliwych konsekwencjach dla zwykłych użytkowników. Co innego jednak w pozostałych przypadkach.

Tidal, Spotify, HBO GO czy Netflix zdrożeje?

Z przedstawionej informacji wynika bowiem, że do płacenia większych podatków w Polsce zobowiązani byliby również właściciele usług multimedialnych, takich jak Netflix czy HBO GO w przypadku wideo oraz Spotify czy Tidal, jeśli chodzi o muzykę. Serwisy te cieszą się w naszym kraju sporym zainteresowaniem, więc rzeczywiście mogą być dobrym źródłem finansowania. Trudno jednak wyobrazić sobie scenariusz, w którym nie wiąże się to ze wzrostem stawek abonamentowych dla użytkowników.

W sieci proponowane zmiany nie zostały przyjęte zbyt pozytywnie, a w możliwym wzroście abonamentu za usługi cyfrowe niektórzy internauci widzą ograniczanie dostępu do kultury. Podzielacie to zdanie?

Źródło: Kancelaria Premiera na Twitterze, Money, Wirtualnemedia. Foto na wejscie: mohamed_hassan/Pixabay

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  Podatki powinny być mniejsze. Powinno być ich mniej!!!

  Rozdawnictwo nie powinno istnieć. Wydatki państwa powinny być mniejsze. Minimalne, dobrze przemyślane. Ideologie, wszystkie, powinny być zlikwidowane. Państwa w życiu obywatela powinno być mniej. Tak żeby nie przeszkadzało w życiu tak jak teraz...

  Tak sobie uważam. Takie ułudne nadzieje...

  Jedyny pozytyw to tylko taki że z tego strumieniowania czy tam netflixów nie korzystam ale to słabe pocieszenie, bo nie tylko tu będą chcieli narzucić haracz... To tylko kwestia czasu...
  • avatar
   Dizzy
   13
   Rozdawnictwa rządu ciąg dalszy, więc szukają skąd pieniądze ściągnąć...Obietnice przedwyborcze trzeba za coś sfinansować.
   • avatar
    Cross
    10
    Jest to chyba cały trend unijny i generalnie słuszny że firmy powinny płacić podatki od zarobków w Państwach w których te dochody osiągają, więc tutaj nikt Ameryki nie odkrył...

    Zasadnicza różnica jest taka ile teraz korpo płaci za używanie Polskich zasobów ludzkich, środowiskowych, za dostęp do skądinąd dużego i w miarę zamożnego Polskiego rynku (w porównaniu do krajów europy środkowo-wschodniej) , a ile powinien płacić? Bo wszyscy wiemy że tacy giganci którzy zarabiają miliardy zysku na czysto są tacy biedni żeby kilka milionów więcej niż teraz zapłacić należnego podatku i będą musieli podnosić ceny...

    Jeśli podniosą ceny zbyt dużo to zaczną tracić klientów i dochody, więc może poprzestaną na zmniejszeniu marży z 30% na powiedzmy 25%?
    • avatar
     HomeAudio
     10
     Widzę tutaj większość komentarzy typu: "Firmy sprzedające usługi w Polsce powinny płacić podatki w Polsce".

     No spoko... generalnie zgadzam się z tym że firmy powinny płacić podatki... ale tutaj to wygląda inaczej:

     1. Rząd potrzebuje pieniędzy na "rozdawnictwo" nierobom
     2. Rząd podnosi podatki "cyfrowym gigantom" - aby te pieniądze na "rozdawnictwo" pozyskać
     3. "Cyfrowi giganci" podnoszą nam ceny usług aby wyjść "na swoje"
     4. Finalnie my wszyscy finansujemy "nieróbstwo" i socjale - bo taką okrężną drogą rząd znowu zabrał nam więcej pieniędzy.

     Nasz kraj stoi na głowie - zamiast dbać o to aby ludzie mieli pieniądze i aby mogli je inwestować to grabi się nas każdym możliwym sposobem... i to tylko po to aby finansować nierobów. No po prostu MASAKRA!
     • avatar
      slo1q
      9
      Może i jestem dziwny, ale uważam, że powinno się płacić podatki w kraju, w którym oferuje się usługę.
      Za każdą inną usługę (telefon, internet, TV) płaci się podatek, to dlaczego usługi strumieniowania powinny być z tego wyłączone?
      • avatar
       kitamo
       8
       No coz , nikt nie chce finansowac TVP bo kazdy woli VOD więc trzeba sie przyssac do tego typu firm i zabrac "to co sie nalezy" :)
       • avatar
        awesome1337
        3
        jeszcze wiecej tych lewackich programów socjlanych to niedługo bedziemy płacic podatek za deszcz...
        • avatar
         Latros
         3
         Większość z użytkowników toczy pianę jednak nie jest świadoma że płacąc 50zł za abonament, jego składowe to 23% Vat oraz 78% dochodu dla Netflixa lub innej firmy. Netflix dostaje 38,5zł a pozostałą kwotę przelewa w "naszym imieniu" do fiskusa. I od 38,5zł Netflix nie opłaca podatku w Polsce tylko w kraju gdzie ma siedzibę.

         Nie sądzę że gdyby Vat zmalał to Netflix by obniżył swoje ceny, tak samo będzie po zmianach, kiedy wszystkie korporacje, przestaną się ukrywać w rajach podatkowych i za zakazem podwójnego opodatkowania oraz będą płacić podatki na terenie prowadzenia działalności. To się dzieje w całej UE i w każdym z tych krajów będą musieli opłacać podatki od zysków w danym kraju.
         • avatar
          sabaru
          1
          No to pięknie się dzieje. Ostatnio czytałem że na soki i coś jeszcze chcą prowadzić podatek. I tak jest drogo to teraz będzie jeszcze większa drożyzna. Mam nadziej że przegrają te wybory bo będzie źle. Może nie odczujemy tego od razu ale za kilka lat już tak.
          • avatar
           mutissj
           1
           Z nieba te 500 plus się nie wzięło :P
           • avatar
            Kenjiro
            1
            A to giganci nie płacą już VATu w Polsce? Przecież zgodnie z prawem unijnym usługi lub towary sprzedawane/dostarczane w kraju unijnym należy opodatkować VATem danego kraju.

            Może teraz chcą opodatkować CITem albo jakimś nowym kuriozalnym podatkiem?
            • avatar
             dolph
             1
             A można kupić Netflix np. w UK czy DE żeby płacić jako PL?
             • avatar
              sabaru
              0
              Ciekawe co z tego wyjdzie.
              • avatar
               Kropeczka
               0
               Mamy chory system polityczny. Słabiutkie partie bez poparcia.

               Silne lobby różnej maści.
               Spółki miejskie i skarbu państwa do zdobycze dla wasali danego prezesa.

               Do tego 460 posłów - spokojnie wystarczyło by 260 np.

               I tak mamy od 1989 nie od teraz.

               Wszystkie partie traktują ten kraj nie jako swój, a jako zdobycz wojenną...

               A Polacy ? Niestety cipy. We Francji potrafią wyjść na ulice z powodu paru eurocentów.
               My łykamy wszystkie podwyżki i cieszymy się że nie są wyższe....
               • avatar
                Konto usunięte
                -1
                Netflix to podrożeje nawet bez podatku od nosa pinokia zakreślającego cyfry. oni już w usa testują wyższe abonamenty, bo uznali że są już wystarczająco znani, i testują ile ludzi zechce zrezygnować po podwyżce. to samo czeka pozostałe kraje, także PL. a dodatkowy podatek będzie pretekstem tak samo jak w przypadku paliw, gdzie podwyższenie podatku powoduje natychmiastową podwyżkę ceny, zaś zdjęcie podatku powoduje ślimaczy spadek ceny. więc skorzystają z okazji i przywalą z impetem po portfelach.
                • avatar
                 darioata
                 -6
                 Wreszcie ktos wzial sie za tych zasranych molochow! Google, Facebook, Netflix, Apple, Microsoft, Amazon, Ali Express, Epic Games, Steam, Uber, My Taxi itd dysponuja biliardami dolarow i jak zabierze sie im mala czesc pieniedzy nawet tego nie odczuja a my biedni ludzie pokrzywdzeni przez los bedziemy mogli po prostu zyc lepiej!
                 Popieram jak najbardziej pomysl opodatkowania wszystkich kapitalistow dysponujacymi fortunami takimi co maja budzet nie jednego nawet bogatego panstwa ale i nie tylko bo tych malych kapitalistow tez trzeba opodatkowac aby dzielili sie z nami czyli normalnymi Kowalskimi takimi jak ja i ty swoimi zyskami!!!