Karty graficzne

Karta Intel DG1 nie pojawi się na rynku... a przynajmniej nie w takiej formie co chcemy

przeczytasz w 1 min.

Ciągle czekamy na premierę kart graficznych Intel Xe, które mogą mocno namieszać na rynku GPU. Jeżeli liczyliście na pojawienie się karty DG1, niestety nie mamy dobrych wieści – model ten nie pojawi się na rynku… a przynajmniej nie w takiej formie jaką możemy kojarzyć.

Pierwsza karta graficzna Intel Xe zaprezentowana

DG1 (Discrete Graphics 1) to pierwsza karta graficzna bazująca na architekturze Intel Xe. Pod koniec ubiegłego roku producent pochwalił się działającymi próbkami, a na początku bieżącego zademonstrował akcelerator w praktyce.

Układy DG1 w postaci karty rozszerzeń trafiły do twórców oprogramowania, aby ci mogli zoptymalizować aplikacje jeszcze przed rynkową premierą Xe. Od tego momentu producent nie chwalił się konstrukcją.

Karta graficzna Intel DG1 nie pojawi się na rynku

Wracamy jednak do tematu DG1, bo nowe informacje o konstrukcji ujawniło Argonne National Laboratory, w którym powstaje superkomputer Aurora (będzie to system oparty o high-endowe akceleratory Intel Xe).

Intel Discrete Graphics 1 (DG1) slajd

Okazuje się, że DG1 nie jest kartą graficzną dla komputerów stacjonarnych – układ ten docelowo będzie montowany w laptopach. Karta rozszerzeń, która wzbudziła tyle emocji nie pojawi się na rynku. Tak naprawdę to urządzenie testowe (SVD - Software Development Vehicle), które zostało przygotowane dla niezależnych twórców oprogramowania (ISV - Independent Software Vendors).

Jaka jest specyfikacja układu Intel DG1?

Twórcy Aurory podkreślają, że układ DG1 nie jest high-endową konstrukcją (w odróżnieniu od chipów montowanych w superkomputerze). Więcej informacji o specyfikacji akceleratora ujawniła baza SiSoftware.

Intel DG1 - specyfikacja

Wiemy, że DG1 został wyposażony w 96 jednostek wykonawczych (EU), które najprawdopodobniej przekładają się na 768 procesorów strumieniowych. Oprócz tego udostępniono 3 GB pamięci VRAM. Wiele wskazuje, że będzie to raczej karta z dolnej półki.

Niedawno szef działku kart graficznych Intela pochwalił się topowym układem dla centrów obliczeniowych. Kiedy pojawią się karty Xe dla komputerów do gier? Miejmy nadzieję, że jeszcze w tym roku...

Źródło: Argonne National Laboratory, SiSoftware

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  awesome1337
  5
  >Tak naprawdę to urządzenie testowe (SVD - Software Development Vehicle)

  ee czy mi sie wydaje czy to info pojawiło się już kilka miesięcy temu?
  • avatar
   portoryko
   1
   Coś czuję, że skończy się jak z Larrabee.
   • avatar
    Obiektor
    -9
    Karta Intel DG1 nie pojawi się na rynku... a przynajmniej nie w takiej formie co chcemy. a wogole chcemy? xD
    • avatar
     mjwhite
     0
     Trochę szkoda bo ta obudowa jest na przykład metalowa... miła odmiana dla wszechobecnego plastiku.
     • avatar
      mjwhite
      0
      Trochę szkoda bo ta obudowa jest na przykład metalowa... miła odmiana dla wszechobecnego plastiku.