Ciekawostki

Nowoczesne technologie w teatrze

przeczytasz w 1 min.

Już za kilka tygodni na deskach brytyjskiego teatru zostanie wystawiona sztuka, w której obok aktorów na scenie pojawi się cyfrowy awatar.

teatr Burza

Nowoczesne technologie dotarły i do teatru. To owoc współpracy firmy Intel, specjalizującego się w technice performance capture studia The Imaginarium oraz jednego z największych zespołów teatralnych w Wielkiej Brytanii – The Royal Shakespeare Company (RSC).

Zespół RSC od jakiegoś czasu prowadzi prace nad nowym spektaklem na podstawie „Burzy” Szekspira. Ta będzie jednak zupełnie inna niż wszystkie, które były wystawiane dotychczas (a tych było pewnie niemało). Dzięki współpracy z The Imaginarium Studios oraz firmą Intel pasja opowiadania historii spotka się z nowoczesnymi technologiami.

Sztuka, która wystawiona ma zostać jeszcze w sezonie zimowym, zostanie wzbogacona o renderowanie animowanej postaci w czasie rzeczywistym. Oznacza to dokładnie tyle, że na scenie obok aktorów pojawi się cyfrowy awatar przedstawiający ducha Ariela z dramatu Szekspira. Do odtworzenia realistycznego zachowania ducha wykorzystana zostanie technika motion capture z powodzeniem wykorzystywana w filmach i grach. 

Pomysł The Royal Shakespeare Company i projekt The Imaginarium Studios uda się zrealizować dzięki procesorom Intela – od Core i7 po Xeon. Przy cyfrowej projekcji w czasie rzeczywistym konieczna jest bowiem duża moc do przetwarzania ogromnej ilości danych.

teatr Burza plakat

Źródło: RSC, Intel

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    papuas
    0
    Do teatru idzie się oglądać aktora i jego grę, która jest inna za każdym razem. Aktor reaguje na publiczność. Awatary i inne cyfrowe sztuczki sprawdzają się świetnie w kinie, gdzie wszystko jest dokładnie wyreżyserowane.
    Boję się, że pójście w tą stronę może zaszkodzić teatrowi.