Technologie i Firma

Nowoczesny jak Polak

przeczytasz w 2 min.

Jakie są najważniejsze trendy konsumenckie wśród Polaków? Jak żyjemy, jak pracujemy i jak robimy zakupy? Podsumujmy kilka badań i raportów.

Polacy znajdują się w czołówce najchętniej przyjmujących nowe technologie i wdrażających je w życie. Widać to na każdym kroku – od sposobu, w jaki pracujemy, przez zaangażowanie w cyfrowe życie, korzystanie z gadżetówaplikacji mobilnych, aż po dokonywanie płatności.

Styl życia współczesnego Polaka

Instytut ARC Rynek i Opinia przeprowadził badanie wśród kilkuset Polaków, które miało przynieść odpowiedź na pytanie, jakie trendy konsumenckie są wśród nas najistotniejsze. Co się okazało? Ano między innymi, że coraz częściej przeprowadzamy się z miast na wieś, a na wakacje wyjeżdżamy za granicę, korzystamy z rowerów i stawiamy na swobodniejszy strój, a do tego przykładamy coraz większą wagę do tego, co jemy.

Skupmy się jednak przede wszystkim na znaczeniu nowoczesnych technologii w naszym życiu. Okazuje się, na przykład, że coraz więcej Polaków szuka miłości za pomocą aplikacji randkowych.

Zwiększa się też liczba osób, które uprzyjemniają sobie czas wolny czy też oczekiwania przy pomocy czytników e-booków. Ciekawostką zaś może być malejący odsetek Polek i Polaków korzystających z typowych mediów społecznościowych.

Finanse, nowe technologie, praca

Filmy i seriale oglądane na telewizorze? Taka postawa odchodzi pomału do lamusa. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób cieszy się treściami multimedialnymi na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

Z gadżetów tego typukorzystamy również do grania i korzystania z aplikacji mobilnych (za które coraz częściej jesteśmy gotowi zapłacić). Spora część respondentów przyznała też, że wspiera akcje charytatywne i kampanie crowdfundingowe.

Z dynamiką wzrostu na poziomie 16 proc. coraz wyraźniejszy jest trend polegający na pracy z domu. Zresztą już z raportu Quercus wynikało, że młodzi ludzie w Polsce będą coraz częściej wybierali taką pracę, w której będą mieli elastycznego godziny i dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych – w myśl zasady, że efektywności nie mierzy się już czasem spędzonym przy biurku.

Jak kupują i jak płacą Polacy?

Najważniejsze trendy w sektorze zakupów i płatności? Płacenie komórką, kupowanie produktów spożywczych przez Internet oraz wydawanie coraz większej ilości pieniędzy w e-sklepach. Największą popularnością taka forma zakupów cieszy się w średnich i dużych miastach, ale dynamika wzrostu zauważalna jest niemal w każdej grupie badanych. Jak wynika zresztą z badania Eurostatu, ze sklepów internetowych korzysta już ponad 40 proc. polskich internautów.

Polacy są również w czołówce jeśli chodzi o wdrażanie nowych form płatności. Kochamy bankomaty, systemy bankowości internetowej i funkcje szybkich przelewów podczas opłacania zakupów, a do tego coraz częściej wykorzystujemy płatności SMS.

To jednak nie wszystko. Z badania firmy Mastercard wynika, że Polacy są europejskimi liderami w płatnościach zbliżeniowych. Korzystamy z tej formy trzy razy częściej niż przeciętny mieszkaniec Starego Kontynentu. 

Konsumenckie trendy Polaków

Na koniec infografika podsumowująca badanie ARC Rynek i Opinia, które posłużyło za główne źródło danych w tym newsie:

ARC konsumenci infografika

Źródło: ARC Rynek i Opinia, Mastercard, inf. własna. Foto: uroburos/Pixabay

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  5
  Ciekawi mnie czy w Polsce ktoś pokusił się o zbadanie ilości cukru jaką dziennie spożywa przeciętny Polak. Cukier w współczesnym świecie powoduje więcej chorób niż alkohol i papierosy razem. I o zgrozo jest dodawany praktycznie do wszystkich produktów jakie widzimy na półkach sklepowych.
  • avatar
   dabek382
   1
   Wszystkie trendy zmierzają do poszerzania branży IT! Czyli naszej ukochanej branży internetowej :)

   Wszystko ma być wygodniejsze, bardziej "social", praca w domu, bardziej nowoczesne a dodatkowo bardziej "eko". Można się z tym nie zgadzać, ale tak właśnie będzie.

   Samochody bardziej ekologiczne, wszystko bardziej trendy, najlepiej aby podzielić się tym ze znajomymi. Najlepsze jest to, że to wszystko powoduje, że jest jeszcze więcej miejsc pracy w branży IT :) Mam to szczęście w tym siedzieć i widzieć na własne oczy jak to działa.

   Jest coraz więcej zamówień na dowolne aplikacje i projekty.

   U mnie szukają kilkunastu programistów, analityków i testerów. Jeżeli myślisz nad zmianą pracy, zmianą zawodu to nie ma co się zastanawiać.

   Jestem mega zwolennikiem wszystkich stron promujących IT - ten wpis może nie bezpośrednio ale pośrednio też to promuje. Promują też to różne strony takie jak

   www.pracowacwit.pl lub projekty innych maniaków. Szkoda tylko, że jakoś nasz rząd zamiast wspierać przyszłościowe zawody cały czas nadaje informacje, że brakuje ślusarzy, spawaczy i kierowców ciężarówek..
   • avatar
    vegasnight9
    0
    No. Na Tinderze na pewno znajdują "miłość"
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Jak tam mam telewizor i raczej nie zamierzam się go pozbyć. :) A swoją drogą - w tle mój Wrocław!
     • avatar
      dziks
      0
      widze Wroclawski rynek w skloncu i od razu mi sie milej robi :) (zdjecie artykulu)