Laptopy

Nvidia: nowe mobilne karty graficzne w tym roku

przeczytasz w 2 min.

Nvidia już pod koniec roku wprowadzi do swojej oferty nowe, mobilne karty graficzne, które wykonane będą w 28-nanometrowym procesie technologicznym.

Dosłownie kilka dni temu pisaliśmy, że Nvidia jest już gotowa na nowy proces technologiczny, w którym będą wytwarzane procesory graficzne dla kart graficznych z serii 600. Desktopowe konstrukcje mają pojawić się już pod koniec pierwszego kwartału 2012 roku. Okazuje się jednak, iż masowa produkcja ich mobilnych odpowiedników rozpocznie się jeszcze wcześniej. Logo Nvidia

Na samym początku Nvidia przedstawi siedem układów graficznych, które reprezentować będą słabszy oraz średni poziom wydajnościowy. Pierwsze ich próbki inżynieryjne dostępne będą już na początku października, natomiast masowa produkcja rozpocznie się pod koniec grudnia.

W zależności od modelu, do dyspozycji zostanie oddany 1 lub 2 GB pamięci DDR3 lub GDDR5 o 64- lub 128-bitowej magistrali dostępu. Współczynnik TDP słabszych konstrukcji wynosić będzie 15 – 20 W, natomiast wraz ze wzrostem wydajności sięgnie on nawet 30 - 35 W.

Co prawda nie wiadomo wiele odnośnie wydajności nowych kart graficznych, ale dwa najwydajniejsze układy mają osiągać odpowiednio około 9000 i 10000 punktów w benchmarku 3DMark 2006. Podobnymi wynikami może pochwalić się średniej klasy GeForce GT 555M.
 

specyfikacja mobilnych kart graficznych GeForce, które wykonane będą w 28 nm
Kliknij, aby powiększyć
 

Trochę później rozpocznie się produkcja próbek inżynieryjnych kolejnych trzech układów, które zostaną zainstalowane w najwydajniejszych, mobilnych kartach graficznych. Jeżeli natomiast chodzi o ich masową produkcję, to dla dwóch słabszych procesorów rozpocznie się ona już w styczniu 2012 roku, a najlepszego z całej serii dopiero w kwietniu lub maju.

Flagowe karty graficzne oferować będą 2 GB pamięci GDDR5 o 128- lub 256-bitowej magistrali. Najsłabszy z najwydajniejszych modeli ma osiągać około 11000 punktów w 3DMarku 2006, a jego współczynnik TDP wyniesie 40 - 45 W. Jeżeli natomiast chodzi o dwie flagowe konstrukcje, to osiągać one mają odpowiednio 15000 i 20000 punktów w 3DMarku 2006, a ich współczynnik TDP wynosić będzie 70 – 75 W. Aktualnie podobną wydajność oferuje GeForce GTX 560M i GTX 580M.
 

Więcej o kartach graficznych Nvidia GeForce:

Źródło: SemiAccurate

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Co z tego, skoro producenci laptopów i tak, w większości przypadków, wybierają opcje z pamięcią DDR3. DDR5 są po prostu nie opłacalne.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Niestety malo informacji jak zwykle.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tak sobie liczę i nie wychodzi mi 3x większa wydajność na Wat w porównaniu z Fermi. Czyli Nvidia kontynuuje swoją politykę oszukiwania klientów.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Heh, ciekawe jak tam prace nad odpowiedzią na HD 6990M bo jak na razie to pozamiatał
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Fajnie moja GTS 360M też ma 10 000 punktów w 3DMarcu 06 a TDP 35W, widzę że nVidia się cofa
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       dziwne że jeszcze nic nie napisał nasz komandor shepard
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        masakracja jak to mówią młodzi ludzie....

        po oc mój gtx560m robi 16k. TDP troszeczkę spadło, ale nie na tyle żeby to robiło jakąkolwiek różnice. gamingowe lapki mają naprawdę dobre chłodzenia - dla przykładu w moim MSI GT683 po włączeniu cooler boosta pod obciążeniem mam 55 (w porywach do 60) stopni.

        nadzieją w czerwonych, zwłaszcza że układy mobilne wychodzą im lepiej niż zielonym. Gdyby tak wypuścili nową serię wydajniejsza o 20 % i zachowali przy tym ceny serii HD 6000 80% rynku mobilnego należało by do nich.(można polemizować tylko, jeżeli laptop nie będzie używany do grania, ale do programowania z użyciem cuda. np taka dopłata do 580m w stosunku do 6990m -które jest nawet minimalnie szybsze - to 1000zł. Oprócz tego radeon nie jest w stanie obsłużyć rozdzielczości 2560x1600 czego są wstanie dokonać karty zielonych. Tylko ile osób dopłaci będzie skłonne dopłacić za to 1000zł - niedużo).
        • avatar
         racedriver
         0
         nvidia sie nie popisala, wzrost wydanosci wzgledem terazniejszej generacji jest niewielki. jedyny plus to 28nm, ale pewnie przelozy sie to jedynie na delikatne podbicie czestotliwosci taktowania rdzenia + (w porywach) dolozenie gddr5.

         10.000 ptk w 3dm06 jak na 'nowy' uklad to tez niewiele, moj poczciwy HD5650 po OC tyle wyciaga.