Oprogramowanie

Opera 10 Alpha 1 dostępna w sieci

przeczytasz w 1 min.

Zgodnie z zapowiedzią, team Opera Software umieścił na swoich serwerach pierwszą, publicznie dostępną wersję przeglądarki Opera 10. Oprogramowanie znajduje się z fazie Alpha co oznacza, że jest to mocno robocza wersja aplikacji wymagająca wielu poprawek, czekająca na dodatkowe funkcje. Przypomnijmy, że Opera 10 została zbudowana na silniku Presto 2.2, który jak zapewniają programiści z Opery jest zdecydowanie szybszy od konkurencji – uzyskał 100/100 punktów w teście Acid3. Oczywiście opinie na temat tego testu są mocno podzielone ale przytaczamy je za twórcami „10-tki”.

Opera 10 Alpha zawiera kilka nowych rozwiązań. Część z nich może wydać się mało spektakularna ale użytkownicy Opery powinni być z nich zadowoleni:

 • Auto-update – długo wyczekiwana funkcja, która poinformuje użytkownika o pojawieniu się kolejnych aktualizacjach aplikacji. Może ona automatycznie pobierać kolejne „buildy” Opery 10 bez zapytań kierowanych do użytkownika (opera:config#AutoUpdate).
 • Sprawdzanie pisowni – funkcja dobrze znana z innych przeglądarek. Pozwala na bieżąco sprawdzać  poprawność pisowni, również w wieloliniowych polach edycji. Opera 10 Alpha dostarczana jest ze słownikiem języka angielskiego.
 • Usprawnienia z funkcji Opera Mail – nowe możliwości w trakcie edycji treści, zarządzania bazą maili
 • Nowe funkcje związane z gadżetami – tzw. „widgets” (dla środowisk Linux/Unix)

Operę 10 Alpha 1 możecie pobrać ze strony producentach w różnych wersjach – dla systemów Windows, Linux, Mac.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  19arek93
  0
  Ja już "jadę" na niej od wczoraj ;)