Gadżety

Partia Piratów zasiądzie w parlamencie Berlina

przeczytasz w 1 min.

Do dosyć niecodziennego wydarzenia doszło kilka dni temu w stolicy Niemiec, bowiem w wyborach do berlińskiego parlamentu dostała się Partia Piratów.logo partii piratów

W ostatnich latach w mediach przewijał się temat Partii Piratów, sprawa dotyczyła głównie Szwecji, gdzie lokalny odpowiednik tego ugrupowania mógł się poszczycić osiągnięciami. W szwedzkich wyborach do Euro Parlamentu dostało się nawet dwóch członków szwedzkiej Partii Piratów. Warto odnotować, iż partia działała również w Polsce, jednak pod koniec 2009 roku została wykreślona z rejestru partii politycznych, a obecnie funkcjonuje jedynie w internecie. Partia Piratów to międzynarodowy ruch społeczno-polityczny, który funkcjonuje w wielu państwach na świecie.

tak po udanych wyborach świętowali piraci
Tak po udanych wyborach świętowali "piraci"


Wracając jednak do wydarzenia w Niemczech - Partia Piratów w wyborach do lokalnego, berlińskiego parlamentu, który działa na zasadzie kraju związkowego, zdobyła 8,9% poparcia. Z całą pewnością jest to wynik dotąd niespotykany, gdyż do tej pory Partia Piratów spotykała się głównie z niechęcią i błędnym postrzeganiem przez ludność. Dzięki temu zwycięstwu Partia Piratów otrzyma 15 miejsc w 149 osobowym Landtagu - izbie deputowanych.

wyniki wyborów do berlińskiego parlamentu

Partia Piratów przybrała charakter liberalny i głosi hasła całkowitej wolności w sieci, osłabienia działania własności intelektualnej, zniesienia biletów komunikacji miejskiej, obniżenie wieku wyborczego, wprowadzenia płacy minimalnej, większych nakładów na oświatę oraz większych swobód w korzystaniu z materiałów objętych prawem autorskim.

Na Partię Piratów głosowały głównie młode osoby, zazwyczaj tuż po maturze oraz elektorat partii socjaldemokratycznej. Co ciekawe w wyborach zwyciężyła właśnie partia socjaldemokratyczna - SPD.


Więcej o piratach:

Źródło: TVN24, Wikipedia, PAP, Piratenpartei

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Niby Partia Piratów, ale IMO mają bardzo dobre postulaty.
  "Partia Piratów przybrała charakter liberalny i głosi hasła [...] obniżenie wieku wyborczego" - wczoraj w radiu słyszałem, że planują obniżyć go do 0 lat ;D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   a z kolei wprowadzenie płacy minimalnej uderzy w gospodarkę i bezrobocie
   • avatar
    CherryKrK
    0
    "Partia Piratów przybrała charakter liberalny i głosi hasła ... zniesienia biletów komunikacji miejskiej, wprowadzenia płacy minimalnej, większych nakładów na oświatę ..."

    Nie wiem skąd taki trend w nazywaniu partii socjaldemokratycznych partiami liberalnymi. W Polskim języku słowo liberał jednak ma szersze znaczenie niż Liberalizm społeczny (czy też kulturowy lub obyczajowy). Ta partia może i w tych kwestiach jest liberalna ale poza nimi to jest strasznie przesiąknięta duchem socjalizmu.
    Jak można kogoś kto jest za wprowadzeniem większej kontroli Państwa nad obywatelami nazwać liberałem??!?!
    Jak można kogoś kto jest za wprowadzeniem większej kontroli Państwa nad rynkiem nazwać liberałem?!?!

    A może to socjaliści wstydzą się tego, że są socjalistami i przywłaszczyli sobie inną nazwę ;)
    • avatar
     Lightning
     0
     "zniesienia biletów komunikacji miejskiej" czyli szybki jej upadek (chyba, że budżet miałby pokrywać koszty).
     • avatar
      cura666
      0
      Jezeli juz to wiek wyborczy chyba powinni podniesc zeby glosowali ludzie, ktorzy maja jakiekolwiek pojecie o swiecie i hormony w normie.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       fajny pomysł, ale niestety nie realny. hasła piękne i przereklamowane - państwo bankrutujące :/
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Partia pirata się myje do partii metala:)
        http://www.youtube.com/watch?v=AKPmkRU-Bzs
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Powinni wprowadzi e-urny;) po zagłosowaniu na daną partię powinna wyskoczyć ankieta na jej temat lub na temat konkurencji. Zdobywca 95% poprawnych odpowiedzi ma zapewniony ważny głos. Bo inaczej dzieciaki po 14 lat głosowali by na zasadzie kto stworzył śmieszniejszy spot reklamowy/wyborczy. Nie umniejszając oczywiście inteligentnym 14-to latkom ;)

         A tak całkiem serio. Wersja "Szwedzka" zapowiadała przeniesienie torrentowych serwerów na serwery sejmowe co dawało by im immunitet, czy w tym przypadku tak nie zebrali te ~9% głosów?

         Aha a co do darmowych biletów na komunikacje miejską to osobiście nie chciałbym płacić z podatków za coś z czego nie korzystam...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Demokracja (tylko z nazwy) w obecnej formie to przeżytek, politycy także. Może obecny kryzys będzie na tyle silny, że da początek nowemu ustrojowi bez polityków takie oczyszczenie jak II Wojna Światowa, są głosy, że to możliwe.
          • avatar
           pentaggon
           0
           Treść drugiego zdania w tym artykule:

           "W ostatnich latach w mediach przewijał się temat Partii Piratów, sprawa dotyczyła gównie Szwecji,(...)"

           Przedostatnie słowo jest nieprawidłowo napisane.