SSD

Pokaz podkręcania dysków Intel SSD na PAX Prime 2013 - nadchodzą modele z dopiskiem K

przeczytasz w 2 min.

Przyspieszanie dysków odbywa się poprzez zwiększenie częstotliwości kontroler i pamięci NAND.

PAX Prime targi stoisko Intel zdjęcie
Pokaz podkręcania dysków SSD spotkał się ze sporym zainteresowaniem

Kilka dni temu zapowiadaliśmy, że podczas targów IDF 2013 San Francisco firma Intel przeprowadzi pierwszy na świecie pokaz podkręcania dysków SSD. Jak się okazuje, koncern z Santa Clara pochwalił się nową funkcjonalnością swoich nośników trochę wcześniej, na imprezie PAX Prime 2013 w Seattle.

Prezentacja odbyła się na specjalnie przygotowanej do tego celu próbce inżynieryjnej dysku SSD DC S3500 o pojemności 480 GB, a do podkręcania wykorzystano autorską aplikację Extreme Tuning Utility (XTU) – w jej najnowszej wersji pojawiła się właśnie funkcja przyspieszania nośników SSD.

Przyspieszanie dysku sprowadza się do zwiększenia częstotliwości kontrolera oraz pamięci NAND – w przypadku DC S3500 standardowo wynoszą one odpowiednio 400 MHz i 83 MHz, lecz na potrzeby testu udało się je zwiększyć aż do 650 MHz i 100 MHz. Warto jednak wspomnieć, iż o ile podnoszenie taktowania kontrolera odbywało się się płynne w krokach co 1 MHz, to pamięć półprzewodnikowa mogła pracować tylko z zegarem 83 MHz lub 100 MHz. Nie wiadomo, czy tak samo będzie wyglądać funkcja podkręcania oddana klientom.

Intel XTU podkręcania dysków SSD
Aplikacja Intel XTU pozwala na zwiększanie częstotliwości kontrolera i pamięci NAND w dysku SSD

Oczywiście głównym celem podkręcania podzespołów komputera jest zwiększenie ich wydajności – nie inaczej wygląda sprawa w przypadku dysków SSD.

W przypadku szybkości zapisu i odczytu danych nie można mówić o spektakularnej poprawie – sekwencyjny zapis wzrósł z 400,82 MB/s do 431,32 MB/s (o 7,6%), natomiast odczyt z 474,27 MB/s do 493,38 MB/s (o 4%).

Intel SSD DC S3500 dysk wydajność     Intel SSD DC S3500 dysk wydajność po podkręceniu
Wydajność dysku Intel SSD DC S3500 - po lewej na standardowych zegarach (400/83 MHz), a po prawej po podkręceniu (625/100 MHz)

Zdecydowanie lepiej wyglądała sytuacja w teście operacji wejścia/wyjścia na sekundę – w przypadku zapisu próbki 4K odnotowano wzrost z 61364 IOPS do 74932 IOPS (o 22,1%), a przy odczycie z 75177 IOPS do 89261 IOPS (18,7%).

Intel SSD DC S3500 dysk wydajność     Intel SSD DC S3500 dysk wydajność po podkręceniu
Wydajność dysku Intel SSD DC S3500 - po lewej na standardowych zegarach (400/83 MHz), a po prawej po podkręceniu (625/100 MHz)

Nie należy jednak zapominać, iż podkręcanie dysku SSD może prowadzić do zmniejszenia jego żywotności, niestabilnej pracy komputera, a także utraty zgromadzonych na nim danych. Niewykluczone jednak, że producent rozwiąże tę kwestię ograniczonym zakresem podkręcania (tylko w stabilnym zakresie) oraz dodatkami wspomagającymi tworzenie kopii zapasowych.

„Podkręcalne” nośniki mają wyróżniać się oznaczeniem z dopiskiem K – dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku procesorów (np. Core i7 4770K). Niestety jeszcze nie wiadomo kiedy pierwsze modele trafią do sprzedaży i o ile będą droższe od swoich odpowiedników. Być może dowiemy się czegoś więcej podczas targów IDF 2013 San Francisco (10 - 12 września).

Źródło: LegitReviews

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  14
  Teraz tylko czekać aż pierwszy dysk będzie polany ciekłym azotem (żart)
  • avatar
   gagex123
   8
   Bez kawy, bardzo mocno się skupiam i mózg chyba mnie z rana trolluje - podkręcanie dysków. Mhm. Poniedziałek.
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    Pewnie niedługo wprowadzą tryb Turbo do SSD ;)
    • avatar
     trybcio86
     5
     To ja musze w swoim dysku WD zrobic tak zeby sie talerze krecily w druga strone :D A tak serio to ciekawi mnie w takim razie jak z zywotnoscia takiego dysku po podkreceniu i czy jest to warte zachodu
     • avatar
      kris750
      4
      no jeszcze nie słyszałem o tym by można karty muzyczne podkręcić, bo tak to już wszystko łącznie z zasilaczem uległo tej manii.
      • avatar
       Gaudeamus
       2
       Niezły biznes - sprzedać drożej dysk przeznaczony do podkręcania, aby szybciej padł i można było szybciej sprzedać naiwniakowi kolejny dysk do podkręcania.
       Przynajmniej jak na razie to tak wygląda. Dyski SSD są zbyt drogie aby się tak z nimi bawić. Częściej jednak od dysków droższe są dane na nich zgromadzone.
       • avatar
        2
        Ile rdzeni zostało wyłączonych ? Gdzie azot ? ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         To już nawet dyski podkręcają :D Co by tu jeszcze podkręcić? :D
         • avatar
          piotrek8x
          0
          Czy dziś jest 1 kwietnia? :)