Ciekawostki

Koncepcyjny polski czołg PL-01 niewidoczny dla radarów

przeczytasz w 1 min.

Polska myśl techniczna znowu na ustach całego świata.

PL-01

Podczas gdy wojsko odkrywa coraz większą użyteczność dronów, tradycyjna artyleria zdecydowanie nie zbliża się do kresu swoich dni. Bezzałogowe statki latające mogą wykonywać precyzyjne uderzenia i nie powodować strat dla własnych sił. Dron jednak nie może równać się z siłą ognia czołgu. A co jeśliby czołg ten dodatkowo mógł pozostawać niewidoczny dla radarów i czujników podczerwieni?

Takie właśnie myślenie doprowadziło polskich inżynierów do utworzenia mogącego pozostawać niewidocznym dla radarów wroga czołgu oznaczonego symbolem PL-01. Został on uzbrojony w armatę 120 mm, dwie wieżyczki, wyrzutnik granatów dymnych, koncentryczny maszynowy karabin 7,62 mm i stację zdalnego sterowania na dachu.

Operator czołgu może ponadto korzystać z systemu kamer, dającego mu niemal 360-stopniowe pole widzenia. Czołg PL-01 będzie w stanie rozpędzić się nawet do 70 km/h na płaskich powierzchniach i 50 km/h w przypadku bardziej wymagającego terenu. Maksymalny zasięg pojazdu do natomiast 500 kilometrów.

Najważniejszą cechą czołgu PL-01 jest jednak system radaro- i termokamuflażu, który utrzymuje trzyosobową załogę przy życiu. Całość polega na okryciu czołgu sześciokątnymi, reaktywnymi panelami, które umożliwiają dostosowywanie temperatury powierzchni pojazdu tak, by czujniki nie były w stanie odróżnić go od otoczenia. 

W pełni działający prototyp PL-01 ujrzeć ma światło dzienne już w 2016 roku. W przypadku pozytywnych wyników testów, czołgi zjadą z linii produkcyjnej dwa lata później. 

Źródło: Dvice, OBRUM, RP Defense, Gizmodo, YouTube

Komentarze

80
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CentPL
  28
  Brawo Benchmark! Tylko rok spóźnienia z newsem. :)
  • avatar
   gloryseeker
   23
   Jeśli będzie produkowany w Polsce to będzie swukces, ale pewnie wyprodukują w Niemczech jak wszystkie śrubki, a tylko naklejkę "made in Poland" nakleją u nas....
   • avatar
    Danketch
    4
    Po co tworzyć czołg niewidoczny dla fotoradarów skoro i tak nie przekracza prędkości 70km/h? żaden policjant i tak Cię nie będzie łapać bo w mieście nie stawiają suszarek ;-)
    • avatar
     Spirit
     3
     Pomijając już komentowanie świeżości newsa;
     Wychodzi na to, że ten czołg pali mniej niż mój samochód.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Gdyby był produkowany w Polsce i dla naszej armii wyprodukowaliby z 1000 egzemplarzy - to by był prawdziwy SUKCES! Plus oczywiście, żeby jego wartość bojowa była na prawdę duża. Skończy się tak, że będzie na licencji produkowany za granicą (albo licencja/firma zostanie sprzedana na zachód za grosze), Polacy będą mieli 30 sztuk, Francuzi 500 a Niemcy i Brytyjczycy po 1000...
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Tak bardzo niewidoczny jak te niewidzialne amerykańskie samoloty trafione zwykłą sowiecką rakietą PLOT?
       • avatar
        mardun
        1
        Ale czołgista żywcem wyjęty z Rudego 102.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         trochę mi to przypomina myśliwce z Black OPS 2 chyba tworcy wszystkich nowoczesnych broni biora pomysły z filmow i gier
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Piekny! ! !
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Do czołgu to mu brakuje dobre 20 ton. Tyle w temacie...
           • avatar
            viper88
            0
            To nie jest czołg tylko BWP (Bojowy Wóz Piechoty). I tak powinien być klasyfikowany. Po prostu nowy Polski czołg lepiej się sprzedaje w mediach niż "nowy polski BWP"
            • avatar
             RaV1298
             -2
             Dziwi mnie to, że jest o tym tak głośno... Jeżeli ma to być czołg stosowany w prawdziwych wojnach, a nie strzelankach PC to powinien być produkowany w tajemnicy. Tak mi się przynajmniej wydaje.
             • avatar
              Renji
              -4
              A ktoś zwrócił uwagę na to że czołg z dnia na dzień traci znaczenie na polu walki? Zanim go wdrożymy, wyprodukujemy i wyposażymy w niego armię może sie okazać ze taka maszyna nie stanowi żadnej przewagi na polu walki. Bo jeden żołnierz z wyrzutnią rakiet bez problemu go zniszczy. Dlaczego inni nie produkują super czołgów tylko robią zerowanie licznika tym co mają, ewentualnie dadzą lepszy dalmierz i optoelektronikę, Amerykanie i Brytyjczycy jeszcze zmienią pancerz, dodadzą (lub zmienią) literkę do nazwy i po sprawie.
              • avatar
               veteran97
               -5
               Mnie natomiast interesuje co mają czołgi do komputerów, telefonów, że ten news jest tutaj.
               • avatar
                Konto usunięte
                -11
                "Najważniejszą cechą czołgu PL-01 jest jednak system radaro- i termokamuflażu, który utrzymuje trzyosobową załogę przy życiu"

                Przy tym zdaniu popłakałem się ze śmiechu :D Co to w ogóle za wyraz? "radaro- i termokamuflażu" ? Proszę się zdecydować... :D

                Skoro utrzymuje załogę przy życiu, to w jaki sposób? Karmi ich, zaopatruje w tlen - bez niego załoga momentalnie zginie? Ludzie czy ktoś to w ogóle sprawdza... ?
                Jeśli ten kamuflaż pełni taka ważną rolę, (utrzymuje załogę przy życiu - lol!), to dlaczego autor tego tekstu nie pokusił się o bliższe przedstawienie zasady działania? Dlaczego nie ma słowa o tym, czy jest to nasza myśl techniczna, czy jednak technologia wynalezione przez inne państwo? Gdyby autor się odrobinę postarał, dowiedziałby się, że ten pojazd bojowy, tworzony jest przy współpracy z innymi państwami i przy wykorzystaniu ich technologi.
                Dla ciekawskich: System imitujący dowolny "ślad" w podczerwieni - został wynaleziony w Wielkiej Brytanii i to na ich licencji oraz przy ich współpracy, będzie (lub nie) montowany w tym lekkim czołgu.
                Generalnie artykuł zapchaj dziura - z gigantycznym opóźnieniem ;)
                • avatar
                 Hakuren
                 0
                 News trochę spóźniony, ale choć ciekawy w natłoku standardowego bełkotu Face***/T****** Generation.

                 Polska powinna wzorem Szwecji nastawić się właśnie na technologię stealth. Dziś Skandynawia (a Szwecja w szczególności) to absolutny top światowy. Nawet Jankesi nie mają takich rzeczy. I to co się sprzedaje daję dużą kasę.

                 Niestety jak to w durnej Polsce. Sprzedadzą wszystko Hamburgeiros zza oceanu i będzie 'gest Kozakiewicza'.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Już niedługo poznańskie pyry przetestują go na zjebmarku.pl
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Napewno będzie częściowo widoczny. Te technologie góra utrudnią wykrycie i tylko tyle. Śmieszne jest nawet to, że farba pochłaniająca fale radiowe nie będzie w standardzie. Czołg za tyle milionów a na farbie oszczędzają.

                   To tak jak było z polskim wywiadem. Szpiedzy ryzykowali życiem żeby zdobyć informacje płacili milionowe łapówki żeby je zdobyć to trafiało do bióra i ...... i nic. Słowa generała, że ma wrażenie że nikt tego nie czyta nie analizuje nie zapobiega tylko odkłada do szafy. Dobra wiadomość że to teraz zlikwidowali.
                   A z tym czołgiem to zapewne zrobią prototyp i 3 sztuki żeby było taniej i to bez farby i amunicji. Albo z tą możliwością doczepienia bocznego pancerza Czy oni myślą, że jak nas rosja zaatakuje będziemy mieli czas zakładać dodatkową ochrone. To decyduje o życiu ludzi.
                   Albo nowe typy broni polacy opracowali i te granatniki rewolwerowe 4 sztuki na całe wojsko to troche zamało.
                   • avatar
                    stalkerpl
                    0
                    co to ma byc, pojazd który ma lufe i gąsienice od razu ma byc czołgiem, to nie czołg, to jedynie platforma na której można będzie montować rózne uzbrojenie
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     wygląda niczym zerżnięty z pewnej gry....

                     co z tego, że my mamy koncept, jak ktoś inny już go produkuje
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Radary to powoli już przeszłość, teraz wykonuje się zdjęcia satelitarne, ten czołg nie jest niewidoczny dla radarów, tylko rozprasza sygnał jak obiekt niepodobny do czołgu. Koncept fajny ale pozostanie konceptem
                      • avatar
                       Rebal
                       0
                       Będzie funkcjonalnie jak w przyszłym Mirage Tank z red alerta 2, haha stworzony przez Polaków czyli Aliantów przeciwko Sowietom.
                       • avatar
                        Rebal
                        0
                        Jednak trzeba zasilić do sterownia ludzi z mocnym mózgiem bo mogą powołać kogoś ala Yuri i nastawi nas przeciwko sobie, wtedy te super czołgi będą niszczyć nas.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Nowocześniejsze czołg i idealnie jak przyszłości. Bardzo ładnie wygląda budowanie solidne zrobione czołg.
                         • avatar
                          xpert
                          0
                          Piszą tylko o niewykrywalności. Natomiast bardziej istotny jest system kierowania ogniem, stabilizowana armata pozwalająca prowadzić skuteczny ostrzał w ruchu, pociski przeciwpancerne zdolne przebić pancerze kompozytowe czołgów 3 generacji no i opancerzenie tegoż czołgu też dobrze jakby było tak wytrzymałe jak nowoczesnych Abramsów, Leopardów, albo T90.
                          • avatar
                           damianox89
                           0
                           Za 100 lat bedzie dostepny w World Of Tanks :D
                           • avatar
                            scoobydoo19911
                            0
                            a do czego nam 60 tonowy czołg? tylko problemy z transportem z tego są. przy obecnych materiałach da się osiągnąć wysoką efektywność pancerza przy niewielkiej masie. inna sprawa że masa własna pojazdu nie jest jeszcze znana. atutem tego pojazdu ma być niewykrywalność dzięki której będzie mógł walczyć z wrogimi pojazdami na mniejszym dystansie.
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Czołg wygląda bardzo nowocześnie i przyszłościowo tylko ten karabin 7mm taki stary... mam nadzieje, ze wymyślą coś "nowszego"
                             • avatar
                              Logox
                              0
                              Jego "karoseria" (jak to coś nazwać?) wygląda tak elegancko, że bym go sobie postawił w ogrodzie :D
                              • avatar
                               jkbrenna
                               0
                               zasieg 500 km, na wagonie kolejowym..aby ten czolg z rychloscia 40 km(h poruszyc,potrzebujemy tu temu okolo 40 tys kcal paliwa...na km...albo go z papiery zrobia...