Technologie i Firma

(Wciąż) co trzecia firma w Polsce jest bez strony internetowej

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
7 komentarzy Dyskutuj z nami

Jedna na trzy firmy w naszym kraju działa bez własnej strony internetowej. Może sporo na tym tracić, podobnie zresztą jak jej klienci.

Dwa lata temu pisaliśmy, że co trzecia firma w Polsce nie ma strony WWW. Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że niewiele się od tego czasu zmieniło. 

Najlepiej wypadają duże przedsiębiorstwa (90 proc. z nich ma własne witryny), a najgorzej – te małe (z wynikiem 62,5 proc.). Ogólnie wciąż pozostaje prawdziwą informacja, że tylko dwie na trzy firmy mają strony internetowe.

Na tle Unii Europejskiej wypadamy raczej kiepsko, ponieważ odsetek działających w UE firm ze stronami internetowymi wynosi 77 proc. Absolutnym liderem jest Finlandia (96 proc.), a na podium znajdują się jeszcze Dania (95 proc.) i Szwecja (91 proc.).

Oczywiście są też kraje, w których odnalezienie strony internetowej danej firmy jest jeszcze trudniejsze. Najgorzej wypadają Rumunia (45 proc.) i Bułgaria (51 proc.). Poza nimi słabiej niż w Polsce jest jednak tylko w trzech krajach – to Łotwa, Portugalia i Grecja.

Za główne powody nietworzenia własnych stron internetowych uważa się obawy przed zbyt wysokimi kosztami związanymi z ich uruchomieniem i utrzymaniem oraz trudnościami w ich prowadzeniu. Nie brakuje też przedsiębiorców, którzy twierdzą, że nie potrzebują witryny.

Firmowa strona internetowa tymczasem jest sposobem na docieranie do nowych klientów, budowanie zaufania i renomy marki, zwiększanie rozpoznawalności czy promowanie własnych produktów i usług. Fanpage na portalu społecznościowym w pewnym stopniu rekompensuje jej brak, ale dla starszych osób czy też odcinających się od „social media” użytkowników nie jest to atrakcyjna opcja.

Źródło: GUS, Zenbox, inPlusMedia. Foto: Free-Photos/Pixbay (CC0)

Komentarze

7
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zależy o jakich firmach mowa, bo w tym leży szkopuł.
  Nie wyobrażam sobie, aby duża hurtownia internetowa nie posiadała swojej witryny, tak samo jak nie wyobrażam sobie, aby sprzedawca w warzywniaku przy bloku taką stronę posiadał.
  12
 • avatar
  Sporo firm, szczególnie małych ma swoich stałych klientów i nie szuka nowych, dlatego nie mają stron www. Bardzo często są to firmy typu hydraulik, budowlaniec - nie potrzebują www bo poczta pantoflowa działa w ich przypadku lepiej.
 • avatar
  Nie kazda firma musi miec strone, ale tez trudno pomyslec zeby sie w ogole nie przydala - chocby dane kontaktowe - niestaty zamiast niezaleznych stron teraz wiele firm ma wpis w Google Maps albo na Facebooku - tak zeby te firmy mogly zarabiac na sledzeniu i serwowaniu reklam.
 • avatar
  od paru lat mieszkam w Szwajcarii i tu to dopiero sa do tylu w tych kwestiach! Kroluja lokalne uslugi i poczta papierowa! Ale jest postep - juz wiekszosc rachunkow przychodzi w formie elektronicznej :)
 • avatar
  Najwidoczniej im nie potrzeba i nie ma nad czym rozwodzić się.