Internet

Ponad połowa Polaków rozlicza PIT przez Internet

przeczytasz w 1 min.

Z raportu opublikowanego przez KPMG wynika, że aż 56 proc. Polaków w tym roku złoży zeznanie podatkowe PIT za pośrednictwem Internetu – bez wychodzenia z domu.

Polacy są coraz bardziej internetowi. Dwie na trzy osoby w naszym kraju regularnie korzystają z sieci, 90 proc. z nich robi zakupy w e-sklepach, a ponad 60 proc. to użytkownicy bankowości elektronicznej. Najnowszym dowodem na nasze zainteresowanie cyfrowymi usługami jest zaś raport KPMG, z którego wynika, że ponad połowa Polaków rozliczy w tym roku PIT przez Internet.

Sporządzanie i składanie PIT sprawia Polakom coraz mniej kłopotów, bo też można to zrobić na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z udostępnionego przez Ministerstwo Finansów systemu e-deklaracje. KPMG podaje, że właśnie na tę formę zdecyduje się 56 proc. spośród nas.

Równocześnie jednak niskie jest zainteresowaniem opcją złożenia elektronicznego wniosku o sporządzenie zeznania przez fiskus (PIT-WZ). Ze wspomnianego raportu wynika, że na to decyduje się zaledwie co dwudziesty Polak. 

Z raportu KPMG można wyciągnąć także pozytywny wniosek, że Polacy coraz rzadziej odkładają złożenie zeznania podatkowego na ostatnią chwilę. Najczęściej wywiązują się ze swojego obowiązku w marcu (47 proc.) oraz w lutym (29 proc.). Większość respondentów nazwała też wypełnienie deklaracji zadaniem „raczej łatwym” (33 proc.), „bardzo łatwym” (25 proc.) lub „ani łatwym, ani trudnym” (15 proc.).

Pełny raport dostępny jest na stronie KPMG. A Wy w jaki sposób złożyliście zeznania?

Źródło: KPMG, TVP Info. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vandam
  7
  a kto ma czas stać w kolejkach jak można to załatwić w 2 minuty?
  • avatar
   raffal81
   3
   Aż dziw że tylko połowa ;]

   Ale wiadomo, są osoby które mają pewne obawy by robić to przez internet, wola osobiście stać w kolejce by usłyszeć od pani, dziękuje i do widzenia ;)

   Raz stałem w kolejce i nigdy więcej :D