UPS

5 powodów, dla których warto mieć w firmie UPS

przeczytasz w 3 min.

Przeprowadziliśmy małą sondę wśród zaprzyjaźnionych firm, a jej owocem jest lista pięciu powodów, dla których warto mieć UPS w firmie.

Długie, krótkie, sekundowe, a nawet te niezauważalne. Przerwy w dostawie energii i zakłócenia. Które z nich mogą być najbardziej dotkliwe? Które spowodują większe straty lub bardziej zrujnują nam dzień? Nikt nie chce poznać na własnej skórze odpowiedzi na te pytania.

Przeprowadziliśmy małą sondę wśród zaprzyjaźnionych firm. Po zebraniu wszystkich obaw, potrzeb i zagrożeń, powstało zestawienie pięciu powodów, dla których warto mieć UPS w firmie.

Zabezpieczenie przed krótkimi zanikami napięcia

W tym przypadku posiadanie UPSa ma na celu zabezpieczenie strategicznych prac, których przerwanie, choćby na sekundę, może powodować dodatkowe koszty lub straty.
Do takich prac należą na przykład realizowane na komputerze (stacji roboczej) dłuższe obliczenia, renderowanie, przesyłanie dużych i ważnych plików do internetu (np.: Youtube, chmura itp.), drukowanie większych projektów, na drukarce 3D albo ploterze wielkoformatowym.

Zależnie od tego ile mamy czasu w zapasie, jak bardzo napięte terminy lub jak duży jest to projekt, straty mogą być niewielkie i powodować jedynie frustrację, albo pozbawić nas zysku z tego projektu. W najgorszym wypadku dopłacimy do jego realizacji, albo nie wywiążemy się z zamówienia.

Oczywiście w przypadku dłuższej przerwy w dostawie energii będziemy bezsilni, bo UPS, który miałby podtrzymać mocną stacje roboczą przez, dajmy na to 60 minut, może okazać się bardzo kosztowym wydatkiem. Trzeba jednak uświadomić sobie, że częściej mamy do czynienia z przeróżnymi zakłóceniami w sieci energetycznej, niż długimi przerwami.

Wskazówka: zasilacze line-interactive chronią nie tylko przed zanikiem napięcia zasilającego, ale także przed zakłóceniami w sieci.


Zapewnienie ciągłości pracy

Nie wszystkie urządzenia potrzebne do prowadzenia biznesu pobierają tak dużo energii, co stacja robocza z monitorem. Sprzęt o małym poborze energii, może być zasilany z UPSa znacznie dłużej.

W szczególnych okolicznościach, odpowiednio pojemny UPS może zasilać, na przykład kasę fiskalną, terminal płatniczy i modem, umożliwiając dalsze prowadzenie sprzedaży przez cały dzień.

Jeśli działalność firmy w głównej mierze zależy od telefonicznego kontaktu z klientem lub przedstawicielami w terenie, w razie dłuższych przerw w dostawie prądu, zasilacz UPS może zapewnić nawet przez cały dzień działającą linię telefoniczną.

Firmie remontowo-budowalnej też może przydać się UPS. Prace przy sieci elektrycznej mogą czasami wymagać wyłączenia głównej sieci energetycznej. Mając UPS można oświetlić miejsce pracy lub w razie potrzeby zasilać wiertarkę czy inne urządzenie.

Wskazówka: wybierz zasilacz w którym można wyłączyć sygnał dźwiękowy. Dłuższa praca z UPS'em, który piszczy co kilka sekund, może być męcząca.

Ochrona delikatnego, kosztownego sprzętu

Utrzymanie pracy komputera lub innego urządzenia, gdy w gniazdku zabraknie prądu, to nie jedyna funkcja UPS’ów. Zasilacze awaryjne mogą pełnić również rolę prewencyjną. Chronią podłączone do nich urządzenia, przed zakłóceniami sieci energetycznej.

Jeśli zdarzyło się Tobie, że podczas pracy urządzenie zresetowało się bez konkretnej przyczyny, nie jest to jeszcze powód, żeby podejrzewać sprzęt o awarię. Może być za to odpowiedzialny nagły, chwilowy skok lub spadek napięcia. Zdarzenie, które bardzo trudno udokumentować.

Zasilacze on-line zapewniają kompleksową ochronę. Generują idealne napięcie wyjściowe i można ich używać do zasilania najwrażliwszych odbiorników.

Jakie zakłócenia występują w sieci energetycznej? Dlaczego w gniazdku może być od 207 do 253V i nadal jest to zgodne z normami? Czym są odchylenie i wahania napięcia, zniekształcenia napięcia zasilającego, przepięcia i zaniki napięcia zasilającego, dowiesz się w naszym poradniku „Jak wybrać zasilacz UPS”.

Niezależne zasilanie dla systemu monitorującego

System monitorowania jest skuteczny do czasu, gdy jest zasilany energią. Celowe wywołanie awarii sieci energetycznej może spowodować, że monitoring okaże się całkowicie bezużyteczny. Dlatego zapewnienie niezależnego zasilania kamerom, serwerom NAS lub modemom, które zapisują nagrania, wydaje się jak najbardziej sensowym pomysłem.

Mała sieć monitorująca może pobierać względnie niewiele energii, a przy odpowiednio dobranym UPS może działać nawet do kilku godzin.  Niezależnym zasilaniem mogą być objęte kamery, sieć WiFi, serwer plików i modem, który wysyła kopie nagrań lub fotek, na zewnętrzne serwery w chmurze. Taki system będzie w zupełności autonomiczny.

Wskazówka: Niektóre modele UPS umożliwiają zdalne sterowanie funkcjami i parametrami zasilacza poprzez sieć WiFi lub LAN.
 

Brak gniazdka elektrycznego

Może się zdarzyć, że odbiornik lub urządzenie, zechcemy postawić w takim miejscu, z którego dostęp do gniazdka elektrycznego jest mocno utrudniony.  Na przykład na witrynie sklepowej choinkę z włączonymi lampkami, diody świecące LED lub świecący baner reklamowy.

Jeśli przeciągnięcie bardzo długiego przewodu nie wchodzi w grę, na przykład ze względów estetycznych lub bezpieczeństwa dla klientów, albo umowy ubezpieczeniowej, z pomocą przychodzi zasilacz UPS. Gdy odbiornik nie wymaga prądu o czystej sinusoidzie, można wyposażyć się w najprostszy zasilacz off-line.

Zależnie od poboru energii i pojemności UPS, może on zasilać odbiornik przez cały dzień lub całą noc. W przerwach będzie przenoszony do gniazdka, w którym zostanie naładowany. Zasilacz o mocy 850VA naładuje się do pełna w około 7~8 godzin (zależnie od modelu). W szczególnym wypadku, można zaopatrzyć się w dwa UPSy pracujące zamiennie.

Jeszcze inny przykład to fotografowanie lub nagrania wideo w terenie. Profesjonaliści lub zawodowi youtuberzy, mogą potrzebować doświetlić scenę w miejscu, gdzie w zasięgu już na pewno nie znajdą żadnego gniazdka. UPS to zewnętrzne źródło energii, do którego można podłączyć lampy.

Chcesz dowiedzieć się więcej:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  4
  Wszędzie warto mieć UPS, nie tylko w firmie...
  • avatar
   DagixFire
   1
   Kupować dwa UPSy żeby zasilić choinkę na wystawie xD
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Najgorsze że ten cały artykuł to zwykła kryptoreklama. Ustawa nakazuje aby poinformować klienta że treść zawiera w sobie reklamę jawną lub ukrytą.
    Niestety w artykule jest też całe mnóstwo bredni. Typowo w UPS stosuje się akumulatory żelowe ołowiowe, które nawet w wersji tzw. pancernej, bardzo nie lubią długotrwałego rozładowania. Już widzę propozycję takiego UPS z artykułu który zasila lampki w witrynie sklepu. Nie dość że to piszczy jak się odłączy od niego prąd, to jak się zapomni i zostawi na weekend, akumulatory będą długo rozładowane i się po prostu zasiarczą. Druga sprawa, już chyba taniej jest wykuć ścianę i położyć dodatkowy przewód, niż kupować taki UPS.

    Sprawa ochrony przed dziwnymi rzeczami z sieci zasilającej. Do tego nie jest potrzebny UPS, lecz dosyć prosty układ odcinający krótkotrwale zasilanie w przypadku przepięć, lub nagłego pojawienia się innych częstotliwości. Chociaż na to też wystarcza zwykły .......... dławik :) i po problemie.

    Ostatnia sprawa, główna fotka to niezły pasztet, tj. UPS i obok ........ laptop. Przecież lapek ma swojego własnego UPS który wytrzymuje co najmniej 2 godziny. Drukarka nawet atramentówka też nie dostanie zawału jak chwilę postoi bez prądu, nawet w trakcie drukowania kiedy głowica jest odsłonięta, a z laserówką to w ogóle nie ma problemu. W firmach i tak teraz często kupuje się laptopy ze względu na mobilność i ........ wbudowany UPS.

    W zasadzie jedyne co trzeba w firmie chronić UPS to jest serwer, ewentualnie urządzenia sieciowe, ale o tym w artykule ani słowa. Zastanawiam się do kogo ten artykuł jest skierowany, za dużo w nim niedomówień które potencjalnego klienta z dużym prawdopodobieństwem mogą wprowadzić w błąd. No i ta kryptoreklama APC, gdzie sprzęt APC wcale nie jest ani najlepszy, ani najtańszy z oferty dostępnej na rynku.
    • avatar
     prime27pl
     -1
     Ja mam 2 jeden pod tv drugi pod kompa.Dobrze wydana kasa.
     • avatar
      kitamo
      -3
      artykuł tak bardzo mocno sponsorowany ze az nie musiałem wchodzić by z głównej już to zauważyć.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Widze, ze nawet usuneli moj komentarz ktory mial +15 reputacji, brawo, coraz lepiej.