Wydarzenia

Mistrzowie Kodowania: program edukacyjny upowszechni naukę programowania

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
74 komentarze Dyskutuj z nami

Program Mistrzowie Kodowania ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach, obejmującego uczniów podstawówek i gimnazjów.

Mistrzowie Kodowania

W telewizji i mediach społecznościowych rozpoczęła się kampania medialna ogólnopolskiego programu edukacyjnego Mistrzowie Kodowania, który ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach, obejmującego uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Projekt realizowany jest przez Samsung Electronics Polska we współpracy z partnerami społecznymi.  

Kampania „Poznaj Mistrzów Kodowania” obejmuje 6 spotów telewizyjnych. Każdy przedstawia prawdziwą historię osoby biorącej udział w programie, która opowiada o swoich marzeniach, pasjach i doświadczeniach związanych z kodowaniem. Celem akcji jej jest promocja nauki programowania i pokazanie, że może być ono dobrą i rozwijającą zabawą, która w przyszłości może rozwinąć się w pożyteczną pasję i pomóc dzieciom odnaleźć się w świecie nowych technologii.

Projekt Mistrzowie Kodowania realizowany jest przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” oraz stowarzyszeniem „Dobra Edukacja” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP. Został on objęty prestiżowymi patronatami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Gospodarki. Mistrzowie Kodowania są wspierani przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Źródło: Samsung

Komentarze

74
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Balrogos
  Wszystko fajnie ale nie kazdy ma predyspozycje do programowania :)
  6
 • avatar
  zurcios
  eee tam - co to każdy ma być potencjalnym programistą ? Po co ? Zdecydowanie lepiej było by wprowadzić programów typu:
  Mistrzowie Savoir vivre
  Mistrzowie szanują innych
  Mistrzowie sami robią sobie kanapki

  a i pewnie bardziej było by przydatne coś w stylu:
  Mistrzowie przykręcania kranu
  Mistrzowie pieczenia
  Mistrzowie gotowanai obiadu
  Mistrzowie malowania pokoju
  itp.

  przynajmniej się to przyda w życiu....

  Ja miałem w liceum na technice podstawy takiej prostej hydrauliki i elektryki i muszę przyznać, że przydało się to mnóstwo razy. Niby nic, ale człowiek wie jak najprostsze rzeczy sprawdzić/naprawić, zamiast od razu wołać o pomoc.
  3
 • avatar
  Rebal
  Przecież znajomy na studiach który ogarnia powiedzmy cały świat infy i więcej specjalnie uczył się czyjegoś materiału na roku aby potem delikwentowi wyłożyć bo tamten nie rozumiał ani na wykładach ani z książek. Takich kolesi z talentem ścisłego umysłu pod tym kątem nie jest na prawdę dużo.
  Ten chemik co wyżej się chwalił nabytymi umiejętnościami programowania zapewne ma umysł który opanowuje trudne zagadnienia ścisłe i techniczne. Chemia też łatwym przedmiotem nie jest.
  Ja mam do dzisiaj problem z zadaniami na stężenie molowe które i tak jest małym kroczkiem do wielkich obliczeń na studiach czy przy pracy przy dygestoriach.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Mam wrażenie, że komentujący tutaj w ogóle nie zrozumieli idei tego projektu (fakt, że nie jest to też dobrze wyjaśnione a samym artykule). Zebrało się tutaj grono ludzi mniej lub bardziej związanych z programowaniem, którzy postrzegają je tylko przez pryzmat konkretnych języków programowania - stąd komentarze, że "programowanie jest trudne", "nie jest dla każdego" i że "trzeba mieć predyspozycje". Jeśli jednak spojrzeć na programowanie pod kątem nauki logicznego myślenia, ćwiczenia umysłu i oswajania z technologią, to okaże się, że jednak może to robić każdy. Programowanie to nie tylko .NET, C, złożone skrypty i długie linie kodu (przecież to tylko języki!). To także proste programy i gry rozwijające umiejętność logicznego myślenia, przewidywania, cierpliwości. Wiele z nich dostępnych jest już dla dzieci w wieku 3-4 lat. To mogą być również ćwiczenia "offline" - np. tworzenie konstrukcji za pomocą poleceń głosowych (jedna osoba mówi, druga wykonuje komendy). W takim ujęciu programowanie JEST dla każdego. Polecam sprawdzenie http://code.org/learn i http://csedweek.org/unplugged/thinkersmith, żeby wiedzieć o czym mówię.

  Dzięki temu rozwijamy konstruktywne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów, które przydadzą się bez względu na to, czy ktoś będzie się w przyszłości zajmował programowaniem per se, czy nie. A jeżeli przy okazji, ktoś stwierdzi, że doskonale się w tym odnajduje i że nauka języków programowania nie sprawia mu specjalnych problemów to jeszcze lepiej, bo może się okazać, że dzięki takiemu podejściu zdobędzie fach (według przewidywań zapotrzebowanie na programistów ma nieustannie rosnąć).

  Uważam, że w dzisiejszych czasach takie projekty jak Mistrzowie Kodowania, Hour of Code itp. są potrzebne. Oprócz wymienionych wcześniej zalet, dzięki nim, prawdziwym programowaniem mogą zainteresować się osoby, które o nim wiele nie słyszały lub dotychczas napotykały wypowiedzi o niezwykłej trudności języków programowania i może się okazać, że nie taki diabeł straszny. Może to też mieć pozytywny wpływ na otwarcie się kobiet na programowanie, które obecnie stanowią mniejszość wśród programistów.
  2
 • avatar
  KaYteck
  Cała szóstka to pseudokoderzy, co najwyżej programiści. Assemblera pewnie nie widzieli, a "kodują" zapewne w C czy flashu.
  1
 • avatar
  mpsk2
  Przepraszam bardzo "Programowanie jest proste i każdy może się tego nauczyć"? Większej bzdury nie słyszałem. By być dobrym programistą trzeba mieć do tego predyspozycje i to jest pierwsza i najważniejsza rzecz, a partacza to mogą za pół darmo z Indii zatrudnić.

  Programowanie, dobre programowanie jest trudne, wymagające, choć jest zdecydowanie ciekawe i non stop się zmienia.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja w wieku 12 lat potrafiłem tworzyć mapy do gier. Zostane programistą opłacanym przez największe firmy? :D Zrobienie gry jest łatwe tym bardziej na gotowym silniku np CryEngine lub UE (CryEngine znam bardzo dobrze :D).
 • avatar
  Rebal
  Programowanie to coś w informatyce co nie tylko jest wybitnie trudne ale też przyprawia o frustrację. Każda linijka musi być doskonała bo w przeciwnym wypadku program nie istnieje, nie będzie działał, będzie błąd itd.
  Po za tym, pojęcie samego materiału jest koszmarnie ciężkie i ci co są samoukami z książek od tej tematyce, uchodzi nawet wśród profesorów od tegoż zagadnienia za cud.
  Coś z innej beczki: Miałem kiedyś problem z instalacją sterownika do karty dźwiękowej w ubuntu. Poznałem kolesia który robił cuda na tym systemie łącznie z takimi bajerami jak ręczne wgrywanie jąda, itp. Jednak gdy zadałem mu pytanie czy umie jakikolwiek język programowania to odopwiedział: "gdybym umiał to wyjechał bym już dawno z Polski".

  J/w kolega wspomniał, że nie każdy predyspozycje ma i to z elit ludzi którzy mają kontakt z komputerem.


  -4
 • avatar
  Hedrox
  Codemasters? Będą robić nowego Colina.
 • avatar
  Konto usunięte
  Programowanie to nie jest trudna rzecz, mimo że taką się wydaje. Potrzeba tylko do tego chęci oraz dobry nauczyciel (dobra książka, kurs programowania itp.) W pierwszym miesiącu technikum stwierdziłem, że programowanie jest fajne i wstawiłem je jako 2 pozycję w TOP, co się później zmieniło, bo zmieniono mi nauczycielkę, która za ch...cholerę nie potrafi niczego wytłumaczyć. Sam musiałem do wszystkiego dochodzić, bo przecież nie ma po co zaczynać wyjaśniać od łatwych przykładów skoro można od razu z grubej rury, a później całej klasie mówić: musisz się tego nauczyć, programowanie jest proste tylko niektórym to zajmuje więcej lub mniej czasu. Prawda, jeśli ktoś potrafi uczyć!
  Nie brnijmy wszyscy we wszystkie kwalifikacje na raz, bo wtedy nie będzie żadnych specjalistów(kwestie rynkowe itp.). Po drugie w dzisiejszych polskich szkołach uczniowie są uczeni tego co w innych krajach jest już o poziom wyżej. Można by pomyśleć, że skończenie polskiej szkoły to dobry pomysł na tzw. Papierek, nie? Tak, ale do podcierania dupy. Gdzie byś nie wyjechał to i tak prędzej węzmą kogoś z ukończoną załóżmy Brytyjską szkołą niż Polską.
  Gdy zobaczyłem reklamę Samsunga, że chłopiec w wieku szkoły podstawowej programuje, gry i programy to trochę się uśmiechnąłem, szkoda że ze śmiechu.