Internet

Praca w IT – dla kogo jest i czy się opłaca?

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 2 min.

Praca w IT na pozór może wydawać się monotonna, ale tak naprawdę cały czas stawia przed jej wykonawcami nowe wyzwania. Nie jest to jednak branża dla każdego. Wymaga skrupulatności, zamiłowania do nowych technologii i wielu praktycznych umiejętności. Kto odnajdzie się w IT?

Płatna współpraca z nofluffjobs

Praca w IT – dlaczego jest tak pożądana?

Dlaczego oferty pracy IT cieszą się tak dużą popularnością? Aktualnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się działów rynku pracy w Polsce i na świecie. Dynamiczne poszerzanie zakresu działań i kontakt z nowoczesnymi rozwiązaniami wiążą się z wysokimi zarobkami. Nawet na stanowiskach juniorskich można zarobić więcej, niż wynosi średnia krajowa. Sporo zależy od stanowiska i firmy, w jakiej znajdzie się zatrudnienie.

Dla wielu kandydatów kusząca okazuje się możliwość pracy zdalnej. To bardzo wygodne szczególnie dla tych, którzy nie mieszkają w dużym mieście. Niezależnie od miejsca swojego pobytu są w stanie zarabiać w najlepszych i największych korporacjach w Polsce i nie tylko. Poza tym mogą przemieścić się nawet do ciepłych krajów.

W przeciwieństwie do innych dobrze płatnych zawodów takich jak prawnik czy lekarz w IT nie wymaga się kierunkowego doświadczenia. Nie trzeba studiować kilka lat, aby zdobyć satysfakcjonującą finansowo pracę. Oczywiście, wiedza i umiejętności są niezwykle ważne, ale można je zdobyć za pomocą kursów czy nawet na własną rękę. Próg wejścia jest zatem nieco niższy.

Kto może pracować w IT?

IT to branża zdominowana przez mężczyzn, ale powoli zaczyna się to zmieniać. Na rynku jest coraz więcej testerek, programistek czy managerek. Z badań z 2023 roku przeprowadzonych przez No Fluff Jobs wynika, że najwięcej kobiet w IT zarabia od 4 501 do 7 000 złotych netto miesięcznie, a na drugim miejscu znajduje się przedział od 7 001 do 9 500 złotych. Zdarzają się również pensje powyżej 20 000 złotych.

Płeć to jednak nie wszystko. Najważniejsze w IT są umiejętności i predyspozycje. Im wyższe stanowiska, tym bardziej liczy się doświadczenia i praktyczne wykorzystywanie swojej wiedzy. Kandydaci muszą cechować się dokładnością, otwartością, sumiennością i umiejętnością pracy w zespole. W programowaniu czy testowaniu kluczowa jest kreatywność, która pozwala szukać nowych rozwiązań.

Na każdym stanowisku wymaga się bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Trzeba też znać narzędzia wykorzystywane w danym obszarze IT. Dla programistów będą to języki typu Java czy Python oraz frameworki, a dla testerów m.in. SQL. Przed kandydowaniem do poszczególnych firm warto ukończyć kursy związane z pożądanym stanowiskiem.

Jak znaleźć pracę w IT?

Pracę w IT najlepiej znaleźć przez internet, a miejscem z ogromną liczbą ofert jest strona No Fluff Jobs. Ogłoszenia znajdą tam dla siebie wszyscy zainteresowani tą branżą, niezależnie od doświadczenia. CV powinno być w języku angielskim. Musi zawierać informacje na temat umiejętności praktycznych wraz z linkami do portfolio, napisanej przez kandydata aplikacji czy przypadków i scenariuszy testowych.

Płatna współpraca z nofluffjobs

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!