Karty graficzne

Radeon HD 6000 - coraz więcej informacji

przeczytasz w 3 min.

Im bliżej premiery kart graficznych AMD z serii HD 6000, tym więcej przecieków trafia do sieci. Możemy z nich dowiedzieć się o konfiguracji wyjść wideo w nowych kartach, a także modelach Radeon HD6900.

 Warto przeczytać:
 

Pierwszą ważną informacją jest przesunięcie daty premiery Radeonów z serii HD 6800. Przyjdzie nam na nią poczekać do 22 października, a nie, jak do niedawna zakładano, do 19 października. Być może wiąże się to z opóźnieniami w dostarczaniu chipów graficznych do producentów kart graficznych lub dostarczaniu gotowych kart do dystrybutorów. Przy okazji warto przypomnieć, że owe karty zaliczane są do rodziny Northern Islands, natomiast Southern Islands pojawią się prawdopodobnie w 28 nm procesie. Według wcześniejszych doniesień nazwy kodowe były przyznane na odwrót.

  

Wśród kart z serii Northern Islands zaszły poważne zmiany dotyczące wyjść wideo. Jak już wcześniej informowaliśmy, Radeon HD 6870 będzie wyposażony w pięć wyjść wideo – dwa DVI, HDMI oraz dwa DisplayPort. Co ciekawe, karta będzie mieć wyjścia DisplayPort w wersji 1.2, które dzięki technologii Multi-Stream pozwalają na podłączenie aż do sześciu monitorów tylko do tych dwóch interfejsów. W porównaniu do DisplayPort 1.1, przepustowość wzrośnie dwukrotnie. Na kartach pojawi się także wyjście HDMI w wersji 1.4, a nie jak w Radeonach HD 5000 w wersji 1.3. Podobnie jak DisplayPort 1.2, będzie mogło ono przesyłać obraz w rozdzielczości 4096 x 2160 lub w rozdzielczości HD ze stereoskopowym 3D (częstotliwość odświeżania 120 Hz). Wszystkie karty z rodziny Northern Islands zostaną wyposażone w silnik UVD 3.0, który umożliwi akcelerację GPU materiałów wideo zapisanych w formatach MPEG-2, DivX oraz MVC (multi video coding) dla Blu-ray 3D.
 

  


Według kolejnych slajdów, Radeony z serii HD 6800, będą konkurować z GeForce GTX 460. Potwierdza to zatem ostatni przeciek dotyczący wydajności owych kart. Już miesiąc po nich (w listopadzie) mają pojawić się Radeony z serii HD 6900 oparte o rdzeń Cayman Pro i Cayman XT, które teoretycznie będą wydajniejsze od topowych kart graficznych z NVIDIA - GeForce GTX 470 i 480. Topowa, dwuprocesorowa karta z serii HD 6000 (prawdopodobnie HD 6990) zostanie oparta o rdzeń Antilles. Według zapowiedzi AMD, tak potężna konstrukcja nie będzie miała konkurencji ze strony NVIDII. Jeszcze nie wiadomo kiedy nastąpi premiera słabszych Radeonów opartych o rdzeń Juniper LE i Juniper XT (znanych Radeonów HD 5750 i 5770) – teoretycznie przeciwstawianych GeForce GTS 450.

 

  


Na ostatnich dwóch slajdach przedstawiono informacje dotyczące Radeonów HD 6800 i 6900. Co ciekawe, wszystkie karty z tych serii mają być wyposażone w ten sam zestaw wyjść wideo – dwa DVI, HDMI 1.4 i dwa DisplayPort 1.2. Na niedawno opublikowanym zdjęciu Radeona HD 6850 ma on inny zestaw wyjść wideo. Może to być spowodowane wczesną wersją inżynieryjną sfotografowanego Radeona lub po prostu sfałszowaniem owego zdjęcia. Radeony HD 6800 i słabsza wersja HD 6900 (oparta o rdzeń Cayman PRO), zostaną wyposażone w pamięci o przepustowości 5 Gb/s, natomiast mocniejszy HD 6900 w pamięci o przepustowości aż 6 Gb/s. Warto zaznaczyć, że najwydajniejsza, jednoprocesorowa konstrukcja z rodziny Northern Islands będzie pobierać blisko 300 W energii, a więc teoretycznie więcej niż legendarny Fermi.
 

Źródło: techpowerup.com, fudzilla.com
 

Polecamy artykuły:  
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony
Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej?
Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

Komentarze

55
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Przesadzili z tymi 300W. Ciężko bezie im wykonać ciche i wydajne chłodzenie. Mam nadzieje ze wydajność będzie miarodajna w stosunku do poboru energii.
  • avatar
   0
   Pytanie ile będzie pobierać Antilles :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Maly bad w tekscie -> Radeony z serii HD 6900 oparte o rdzeń Cayman XT i Cayman XT
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Coś czuję, że HD 6950 będzie dla mnie ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Cayman XT i Cayman XT"

      błąd popraw
      • avatar
       kaszpir_itt
       0
       seria 6000 to będzie serią odsmażanych kotletów :D
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        I będzie pozamiatane ;D
        • avatar
         scoobydoo19911
         0
         Czerwony hulk zły!!!!! Czerwony hulk chce prądu!!!!!

         To 3d u ati to tylko dogonieniem konkurencji. Nv ma to już od jakiegoś czasu i to nie tylko wersji na ich dedykowane oklary ale też na tv 3d, więc tu rewelacji nie widzę. Uwżam że te cywilne gpu będą małą konkurencją dla kart poprzedniej genracji amd i aktualnej nv natomaist ten najmocniejszy układ jest dla mnie wielką niewiadomą i może być całkiem ciekawy.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Będzie dobrze :) zważywszy na to że seria 5xxx stanieje :D tylko pytanie ile...? xD

          Jeśli Radosław 5850 będzie w cenie jedno gigabajtowej wersji GeForca GTX460 to naprawdę Nvidi źle to wróży ale lepiej dla klientów. Mam nadzieję że i zieloni czymś zabłysną niebawem, obie marki lubię tak samo, a szczególnie gdy wydajność ich produktów stoi na tym samym poziomie to robi dobrze cenom :D
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           "będzie pobierać blisko 300 W energii, a więc teoretycznie więcej niż legendarny Fermi."

           Przesadzili.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            jak mozna nie zdazyc z premiera ogrzanych kotletow...

            przeciez wystarczy w biosie wpisac nowa nazwe, to jest 5 min roboty
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             mysle że te całe 300w to chyba jakis błąd czy zmyłka bo będziemy mieli kolejny grzejnik jak fermi ale od amd...
             • avatar
              Baltazar
              0
              najwyrazniej to nie sa kotlety
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Pic na wodę, niech lepiej pomagają w tworzeniu gier, a nie wypuszczać jakąś farsę.
               • avatar
                leon691
                0
                od kiedy to producenci kart pomagają w tworzeniu gier?
                • avatar
                 leon691
                 0
                 ale to wpychaja logo czy pomagają w tworzeniu gier, bo jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Jak zapłacicie to i wasze logo w grze wstawią.
                 • avatar
                  IronFe
                  0
                  a tak będą przedstawić się ceny
                  6850 -> 189 euro
                  http://www.techpowerup.com/img/10-10-14/79a.jpg
                  6870 -> 255 euro
                  http://www.techpowerup.com/img/10-10-14/79b.jpg
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   może i drogo ale jeszcze nie wiadomo jak będzie w praniu. Jesli cena do wydajnosci będzie akceprowalna to karty będą schodzic. Jeżeli wydajnosc zawiedzie to pozostaną jeszcze karty z serii 58xx ktore stanieją do bardzo ładnej ceny