Karty graficzne

Radeon HD 7990 - czy będzie tak wydajny?

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
83 komentarze Dyskutuj z nami

Rodzina kart Southern Islands jest sukcesorem obecnej, bardzo udanej serii 6000. Dotarliśmy do nieoficjalnych informacji na temat Radeona HD 7990, dwuprocesorowej karty, która stanie się topowym modelem AMD w przyszłości.

Ledwo co ochłonęliśmy po premierze flagowego Radeona HD 6990 oraz konkurencyjnej karty z obozu NVIDII GeForce GTX 590. Tym samym wszystkie karty graficzne z serii Radeon HD 6000, kodowo określanej jako Northern Islands, już zostały wydane. Co prawda tylko cześć z nich została przeznaczona na rynek sprzedaży detalicznej, ale na szczęście są to najwydajniejsze modele. Obecnie seria HD 6700, 6600, 6500 i 6400 jest przeznaczona wyłącznie do sprzedaży typu OEM.

Warto przeczytać:
Mobilne Radeony HD 7000 produkowane w 28 nm
  Mobilne Radeony w 28nm pod koniec 2011 roku

Jak już wspominaliśmy, w przyszłym roku AMD zaprezentuje pierwsze mobilne Radeony HD 7000, które zostaną wykonane w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Tym razem dotarliśmy do pierwszych nieoficjalnych danych technicznych najwydajniejszej karty graficznej z rodziny Southern Islands przeznaczonej dla desktopów Radeona HD 7990. Oczywiście podkreślamy, że nie są to dane potwierdzone przez AMD i należy je traktować z odpowiednim dystansem. Zachęcamy jednak do dyskusji na temat przyszłości rodziny kart Radeon w komentarzach poniżej.

Wydajność w obliczeniach zmiennoprzecinkowych Radeona HD 7990 ma wynieść odpowiednio 12,16 TFLOPSA dla pojedynczej precyzji oraz 3,04 dla podwójnej. Biorąc pod uwagę, że Radeon HD 6990 charakteryzuje się wartościami o ponad dwa razy mniejszymi można przypuszczać, że nowa karta także zostanie wyposażona w dwa układy graficzne. Wewnątrz nich ma zostać umieszczone 6400 procesorów strumieniowych i 256 jednostek teksturujących oraz 96 jednostek rasteryzujących. Trzeba przyznać, że liczba procesorów strumieniowych robi w porównaniu z obecnym HD 6990 duże wrażenie.


Uwaga - to nie jest zdjęcie Radeona HD 7990
 

Pozostałe parametry są także bardzo wyśrubowane.Prędkość wypełniania teksturami i pikselami w porównaniu z obecnie najszybszą kartą AMD wzrośnie odpowiednio o 50% i 70%. Karta będzie dysponowała 6 GB pamięci GDDR5+ o 384-bitowej magistrali, której przepustowość wyniesie 576 GB/s. Zgodnie z tym można obliczyć, że taktowanie kości pamięci GDDR5+ wyniesie 6000 MHz, a więc tyle ile mogą osiągnąć obecne w ofercie Elpidy moduły GDDR5. Oczywiście od razu nasuwa się pytanie - dlaczego AMD zastosuje tak dużo tak wydajnej pamięci wideo? Być może jest to związane z planami dotyczącymi technologii Eyefinity. Czyżby zatem AMD chciało stworzyć kartę zapewniającą możliwość wyświetlania obrazu na 12 monitorach - tak jak w przypadku eksperymentalnego Radeona HD 5970 marki PowerColor?

 

Porównanie topowych kart AMD z rodziny Northern Islands i Southern Islands
Model Radeon HD 6990

Radeon HD 7990

Wydajność w obliczeniach zmiennoprzecinkowych - pojedyncza / podwójna precyzja 5,1 / 1,27 TFLOPSa 12,6 / 3,4 TFLOPSa
Proces technologiczny 40 nm 28 nm
Liczba procesorów strumieniowych 3072 6400
Liczba jednostek teksturujących 192 256
Liczba jednostek rasteryzujących 64 96
Wypełnianie teksturami 159,35 Gtexel/s 243,2 GTexel/s
Wypełnianie pikselami 53,12 GPixel/s 91,2 GPixel/s
Ilość oraz typ pamięci 4 GB GDDR5 6 GB GDDR5+
Magistrala pamięci 256 bit 384 bit
Taktowanie pamięci 5000 MHz  6000 MHz
Przepustowość pamięci 320 GB/s 576 GB/s
Pobór energii podczas obciążenia 375 / 450 W 300 W
Pobór energii podczas spoczynku 37 W 30 W


Niższy proces technologiczny wpłynie pozytywnie na energooszczędność. Pobór energii, w porównaniu z Radeonem HD 6990, spadnie do poziomu 300 W podczas obciążenia oraz 30 W w spoczynku. To nie koniec ciekawych informacji - HD 7990 ma być zgodny z  magistralą PCI-Express 3.0, której specyfikacja została oficjalnie zatwierdzona w listopadzie ubiegłego roku przez organizację
PCI-SIG. Pozostaje jeszcze pytanie co wymyśli NVIDIA by konkurować z tak potężną kartą AMD. 
 

Źródło: ati-forum.de

Polecamy artykuły:    
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Google Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

 

Komentarze

83
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kronic
  Niższy proces technologiczny wpłynie pozytywnie na energooszczędność.Prosze nie piszcie juz Panowie redaktorzy tego i sie nie powtarzajcie,bo słyszę to już od technologo 65nm albo i wyżej.Jedno wielkie gown.. i sranie w banie do tej pory topowe karty trzymaja pułap 300w i żaden proces technologiczny nie zmienił tej sytuacji i nie zmieni raczej gdyż jest błędne koło.Proces mniejszy co z tego jak wszystko podwajane,jeden pies.Karty w prcesie nawet 10nm pewnie będą żarły dalej po 300w bo nasraja tam 10 miliardów tranzystorów i po co te czcze gadanie.
  -1
 • avatar
  Promilus
  Ogółem wygląda na niezłą bajeczkę. A przepustowość pamięci MUSI rosnąć wraz z ilością TMU i SP inaczej byłoby wąskie gardło.
 • avatar
  Piotrek_P
  576 GB/s ? coś mi nie chcę wierzyć, i jeszcze ten pobór prądu na poziomie 300 W. To raczej nie możliwe.
 • avatar
  barst
  Niech AMD wypuści coś o mocy ok. 1/4 w stosunku do przedstawionych powyżej spekulacji o poborze mocy poniżej 100 W w stresie to biorę w ciemno ;P
 • avatar
  matej
  To się robi nudne. Wychodzi nowa seria a za kilka dni newsy o kolejnej, która będzie za rok. Wróżyć to może sobie każdy... To co pokaże karta będzie wiadome dopiero po premierze.
 • avatar
  Evil_Genius
  Jasne, a wyjdzie odgrzewany kotlecik czyli 5970 x2 z małymi poprawkami...
 • avatar
  Yezos
  Seria HD6xxx Też była elo joł madafaka na papierze. Właśnie, tylko na papierze...
 • avatar
  kolbooc
  Też mi innowacje, dołożyli tylko "procesorów strumieniowych" i szczęśliwi, gdyby nie to 28 nm to nie byli by w stanie niczego lepszego od obecnych zrobić, Ileśtam pentiumów MMX w końcu pobije buldożera, jak dla mnie to nie tędy droga(Kotlet,ale taki z deka przyprawiony)... przy okazji to jak dla mnie to woksele się ostatnio obiecująco zapowiadają, jak na przykład w "unlimited Detail", Mega wydajne, i ładne :D
 • avatar
  xfire25
  jeśli chcecie kupić kartę bo wasza już nie dorównuje najlepszym grom to kupcie ją teraz bo :

  - cena nowych kart nie będzie zbyt tania
  -ty zawsze młody nie będziesz i z domu w końcu się wyrwiesz
  -zanim będzie 28 nm na rynku kart graficznych to miną wieki :)

  oczywiście żąrtuję bo każdy ma prawo do własnej decyzji ^^
 • avatar
  Ostrowin
  Dobry bełkot, widać szybko się uczą od Nvidi :D
 • avatar
  bocian0
  hehe tylko po co dla paru marnych tytulow na leciwym dx9 lub jednego na dx11 i pokazaniu paruset klatek wiecej powinni dac se siana i wziasc sie porzadnie za wydajnosc graficzna mobilnych urzadzen bo tutaj jest przyszlosc. Niestety swiat gier na PC i wszystko co sie z tym wiaze czyli grafika, fizyka, mechanika, ai, miodnosc, oczekiwanie, testowanie sciganie sie z innymi pod wzgledem wydajnosc trwające przez ostatnią dekade nagle magicznie sie zatrzymał koniec kropka.
 • avatar
  Flaqs
  News z gatunku "tell me a fable...". Gdzie jeszcze do nowych Radków?
 • avatar
  carroarmato
  Gry mają złą optymalizację, skoro Two worlds2 może tak wyglądać i chodzi na maks detalach na średniej klasy kompie, to czemu inne gry nie mogą, tylko hacza na gtx580/70 lub radkach najlepszych? Moc obliczeniowa kart przerosła procesory i dalej muli coś, czy to jest normalne? mi sie wydaje, że nie.. Dlaczego gra przeciętna graficznie jaką jest Starcraft2 potrafi zajechać gtx580 na którym porafi animacja spaść poniżej 20fps nawet?
 • avatar
  bocian0
  widocznie producenci stwiedzili ze ponizej 20 fpsow gra sie najprzyjemniej i czas gry sie wydłuza:)
 • avatar
  R2rrO
  No skoro ten 2 procesorowy byczek miałby pożerać tylko 300W (w co nie chce mi się wierzyć), to ile będą zjadały ukł. jedno procesorowe ? :D Może max do 100W przy wydajności HD 6970 (marzenie)


  NV wymyśli PCI-Express 4.5 i szynę 1024-bitową :D W pudełku standardowo znajdzie się: 1kg gaśnica proszkowa oraz specjalna przejściówka na gniazdo 3-fazowe 400V dla ekstremalnych OverClocków ;)


  Tak na poważnie, obie firmy powinny się zastanowić nad poborem prądu i wydzielanym ciepłem a nie podwajaniem jednostek... Co mi z niższego procesu techn. skoro karta pobiera znów ok. 200W ? :/
 • avatar
  hideo
  ważniejsze oby dobrze działał i się nie palił :p
 • avatar
  mutissj
  z 40nm na 28nm w tym przypadku zbyt zawyżone wyniki,

  moim zdaniem nadeszła pora na 4 rdzeniowe karty graficzne - wtedy takie liczby nabiorą znaczenia
 • avatar
  Patrick.
  28nm, 300W przy dwu procesorowej karcie, hmm.. Możliwe że tak będzie, ale to są tylko nieoficjalne informacje, więc nie ma się czym jarać. Zresztą kilka dni temu była premiera nowego króla wydajności AMD, więc premiera tej karty nie będzie tak szybko. Chyba, że się mylę.. : P
 • avatar
  GTX460
  Widać już szykują się na przyjęcie GTX 690 zresztą i tak nic im to nie da
  zresztą oni zawsze byli zabawni...mieli plany lotów na księżyc a kończyli jak zawsze czyli twarde rozbicie na ziemi
 • avatar
  JohnSheppardPL
  6990 dała do myślenia Nvidi AMD zrobiło naprawdę dobrą kartę do wysokich rozdzielczości wydajność HD 6990 jest zdumiewająca chętnie ją kupie jak wyjdzie 7990 bo wtedy ta 6990 stanieje :p
 • avatar
  Macieyerk
  Tylko 300W bałem się z 500+ uffff,ale to nie zmienia faktu ,że karty graficzne żrą prąd jak szalone,i uwierzyć ,że kiedyś karta graficzna ciągnęła w stresie 10W,szkoda ,że sprzęt komputerowy rośnie wydajnościowo ale jakościowo maleje.Co raz wyższy pobór prądu,wyższe temperatury,większe garbaryty,krótsza żywotność.
 • avatar
  Warmonger
  AMD ucieka do przodu?

  Specyfikacja karty może być prawdziwa, ale nie musi. Wiadomo, że firma musi planować produkty na kilka lat w przód. Pytanie, na jakim etapie jest ten projekt?
 • avatar
  jacy4
  Jeśli wszyskie karty z nowej serii będą tyle prądu brały, to będziemy mieli radeona 5850 z poborem prądu od 5750 lub 5770.
 • avatar
  Lightning
  Zacznijmy od tego, że to tylko spekulacje.
  Zresztą niech przechodzą na 28 nm jak najszybciej i poganiają Nvidię.
 • avatar
  davidoff
  300W?

  Chyba jaja se robią przy takiej mocy? co z tego że 28nm to nie obniży aż tak poboru energi zgodziłbym się na to że zostali by przy obecnym co pobiera 6990 i wydajność jaką proponują.

  Ale nie to że taki potwór bedzie pobierał tylko 300W.
 • avatar
  Kamil Myzia
  Spekulacje, ale... przepustowość pamięci robi wrażenie :)
 • avatar
  kamaleon
  Przeciez wiadomo ze 28nm to bedzie gigantyczny skok wydajnosci, wiec niczym mnie ten news nie zdziwil ani zaskoczyl. ;]

  Siedze na "lenciwej 5770" czekajac na jakas karcioszke 7950 w 28nm.
 • avatar
  Dwd89
  dzisiejsze samochody buduje się na okres ok. 5 lat.
  dzisiejsze AGD buduje się na okres poniżej 5 lat.
  dzisiejsze komputery buduje się na okres ok. 3 do 4 lat.

  w 2020 będzemy pisac o sprzęcie który ledwo wytrzymuje okres gwarancyjny ^^,

  Problemem dzisiaj nie jest fakt że karty graficzne są zbyt słabe.

  Problem to wykorzystanie ich mocy. Kupujcie najmocniejszą kartę, tak wołają makretingowcy. Co któraś osoba kupi, a wykorzystuje ułamek mocy karty.

  Reklamują działanie na kilku monitorach, które swoją drogą jeszcze długo będzie ewoluowało.
  Będą nam wciskać 3d.

  Ale grafika w grach, i same nowe gry które będą warte zainteresowania, od kilku lat z roku na rok zwalniają. Teraz wychodzi bardzo mało rodzynków, większość z nich jest jeszcze przepisane z konsoli, więc nie trudno się dziwić że gra jest bardzo słaba, gdyż musi chodzić na kilkuletniej konsoli.  Ja posiadam hd4850 :) i czekam na 28nm. Kupię jakiś low-end. Który da mi mniej więcej tyle mocy ile posiada mój obecny układ graficzny. Ale będzie do pracy potrzebował znacznie mniej prądu.
  Efekt - gry które stoją od kilku lat, będą chodziły tak jak chodzą teraz. Ale będzie to tańsze w użytkowaniu ^^,
 • avatar
  impulse_101
  Yeah, teraz zamiast 200FPS na kolejnym "nowym modzie" (aka "nowej grze") na UnrealEngine3 bede miec 400FPS ...super.
 • avatar
  eryk1310
  kotlecik kotlecik ;) mysle że to dobre przypuszczenia na przyszłość Dość realne,,,,,gtx590 niepopisał sie słaba karta ale gorsza od radeona 6990 i do tego strsznie się poci
  ostatnio radeon dogonił a nawet wyprzedził GF w wydajności
 • avatar
  Szymon331
  Czekam w takim razie na jednoprocesorowego radka w procesie 28nm.

  Może być też nVidia. Byleby miało niski pobór prądu i było dwa razy szybsze od mojej obecnej karty. Ciekawe kto za półtora roku będzie miał ciekawszą ofertę.
 • avatar
  Gothar
  Kończy się już numeracja!!!!!! Jeszcze 2 serie Radeonów i 5 cyfrowe nazewnictwo, które będzie kłopotliwe.
 • avatar
  Wenezo
  porównując do pokoju to powiedzmy 6.33x6.33 to daje około 40.
  tymczasem 28 to 5.29x5.29 , widać wyraźnie że nie ma tu mowy o żadnym 2x a góra 1.42X realnie jednak nie więcej niż 30%.
 • avatar
  unicode
  oby im się to udało i patrzmy na to co pokaże konkurencja, taki wyścig zawsze wygrywa konsument:)
 • avatar
  Deedlit
  Eee tam. Dodadzą literkę albo zmienią "HD" na coś innego i znów cała pula numerków dostępna :D Nie pamięta się już Radeonów 7500, 8500, 9700 itd z poprzedniej epoki bez "HD"? :P

  Też ostatnio miałem dylemat z wyborem grafiki. Padło na HD6870 ze względu na eyefinity (w założeniu komp podpięty do min. 2 monitorów, a naczytałem się że AMD-kowe eyefinity kładzie Nvidiowe odpowiedniki). Nie zawiodłem się. Karta wyśmienita, obsługa wielu monitorów bajeczna w porównaniu do teg co było. Nia ma gry która by nie śmigała mi w max detelach na 2 monitorach HD ;) (1920x1200). Ofc nie da się tak grać w FPSy bo można się zmęczyć od kręcenia głową, ale w symulacje czy ścigałki - pierwszorzędnie :) Niestety wydajnościowo jeden taki Radeon już nie da rady 3-m i wiecej monitorom full HD. Ale przy cenach spadających z dnia na dzień, nie problem dołożyć drugiego w Crossfire którego dnia :)
 • avatar
  malopolanin
  kupie kartę jak będzie miała max zużycie 100 W a moc 6850 co najmniej.
 • avatar
  Vithren
  Najśmieszniejsze jest to, że ta specyfikacja to FAKE znajomego z forum SemiAccurate. A Wy i masa serwisów to podchwyciliście. Hihi.
 • avatar
  19sony96
  Myślę ,że te specyfikacje zmienią się dużo razy. Zanim wyjdzie 7990 to będą musiały wyjść słabsi bracia ,jeszcze dużo zależy od wymagań gier na przyszłe czasy .Jak na teraz proponuje granie na swoich twardych sprzętach .