Karty graficzne

Radeony X2400 i X2600 w wersji PCIe2

przeczytasz w 0 min.

Właśnie pojawiły się ciekawe informacje na temat słabszych i średnich kart ATI. A co ciekawe, wszystkie karty oparte na układach 610 i 630, czyli X2400 i X2600, będą kartami PCIe2.
Gdzie jest haczyk? Na pewno będziemy potrzebować płyty głównej, która obsługuje PCIe2, a o takie wcale nie jest teraz łatwo. Jednak za sprawą płyt X38, a także nadchodzących RD780/790, sytuacja powinna ulec szybko zmianie. Nie zmienia to jednak faktu, że karty te są z nami od maja.

Zaprezentowane testy prototypowych płyt głównych PCIe2 wykazały znaczny wzrost wyników podczas sprawdzianów mocno obciążających przepustowość. Szczególnie podczas testów vertex w 3DMark06. Inne nie wykazały zauważalnych różnic, ale ogólnie rzecz biorąc, w przypadku tych dwóch rodzin układów, powinien wystąpić przyrost wydajności, możliwe, że nawet rzędu 10 procent.

Co ciekawe, przejście z 2.5Gbps na kanał w przypadku PCIe, do 5 Gbps w przypadku PCIe2, daje zmianę w sumie z 40 do 80 Gbps. Otrzymujemy zatem większą przepustowość do pamięci niż ma to miejsce w przypadku połowy linii X2400. W praktyce oznacza to, ze OEMowe karty pozbawione jakiejkolwiek pamięci i sprzedawane za 39 dolarów stają się potencjalnie tak samo szybkie, jeśli nie szybsze od upakowanych kośćmi, o wiele droższych odpowiedników.


W obliczu tanich kart PCIe2, a także płyt głównych PCIe2 gotowych by zalać rynek, nie ma się co dziwić, że ATI zgarnia kaskę na zamówieniach OEMowych. Zobaczymy co będzie się działo pod koniec czwartego kwartału tego roku i na początku pierwszego w przyszłym.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login