• benchmark.pl
 • newsy
 • Samsung stworzy swój własny, niestandardowy rdzeń ARM - pojawi się w układach Exynos

Samsung stworzy swój własny, niestandardowy rdzeń ARM - pojawi się w układach Exynos

przeczytasz w 1 min.

Koreański producent chce tworzyć własne, niestandardowe rdzenie bazujące na architekturze ARMv7.

Samsung Exynos

Z Azji dochodzą do nas informacje, jakoby Samsung przymierzał się do utworzenia swojego własnego rdzenia z licencją ARM, by później wykorzystać go w autorskich układach Exynos.

W 2010 roku światło dzienne ujrzał SoC firmy Samsung – Exynos 3. Wykorzystywał on rdzenie ARM Cortex-A8. Jego następca – Exynos 4 z 2012/2013 – Cortex-A9. W najnowszym układzie zostały one natomiast zastąpione dwoma zestawami, na które składają się 4 rdzenie Cortex-A7 oraz 4 Cortex-A15, tworząc tym samym ośmiordzeniowe procesory w architekturze big.LITTLE.

Większość producentów – tak samo jak Samsung – wykorzystuje w swoich układach gotowe już, standardowe rdzenie ARM i łączy je z procesorami graficznymi oraz pozostałymi podzespołami. Decydują oni o takich właściwościach, jak liczba rdzeni, wielkość pamięci podręcznej czy taktowanie zegarów.

Niektórym, jak firmom Qualcomm czy Apple, to jednak nie wystarcza i decydują się oni na stworzenie własnych rdzeni na licencji ARM. Rdzeń Qualcomma nazywa się Krait 400 i w najnowszym układzie Snapdragon 800 jest taktowny zegarem aż 2,3 GHz. Najnowszy produkt Apple to natomiast Swift – znajduje się on w procesorach A6 oraz A6X. Ten drugi, choć stworzony na podstawie ARM, nie spełnia jednak wymogów normy ARMv7. W niczym to jednak nie przeszkadza, ponieważ Apple nie sprzedaje swoich rdzeni żadnym firmom trzecim.

Teraz podobne działania zamierza podjąć firma Samsung. Koreański producent chce tworzyć własne, niestandardowe rdzenie bazujące na architekturze ARMv7. Firma od jakiegoś czasu stara się mocno gonić konkurencję na polu podzespołów mobilnych – decyzja wydaje się więc bardzo racjonalna. Pytanie brzmi tylko jak szybko Samsung jest w stanie rozwijać swoje rdzenie. 

Według doniesień pierwsze układy Exynos, wykorzystujące niestandardowe rdzenie pojawią się w drugiej połowie przyszłego roku. Czy okażą się dość konkurencyjne dla konstrukcji Qualcomm?

Źródło: AndroidAuthority

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  Mediatek dał im trochę do myślenia? :)
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   "W niczym to jednak nie przeszkadza, ponieważ Apple nie sprzedaje swoich rdzeni żadnym firmom trzecim". Yyy... czy oni czasem nie kupują tego od samsunga?
   • avatar
    mjwhite
    -2
    jeśli jakość będzie porównywalna do ich telefonów to ja dziękuję, postoję