Telewizory

Telewizor sterowany „myślami”

przeczytasz w 1 min.

Wkrótce nie trzeba będzie używać rąk ani nawet wypowiadać na głos komend, by zmienić kanał w telewizorze czy też zmniejszyć lub zwiększyć głośność. Samsung ma na to swój sposób, a MIT jeszcze inny.

Nie ma prostszej czynności niż sterowanie telewizorem? Dla użytkownika, który jest w pełni sprawny, być może tak, ale już dla osób cierpiących na przykład na porażenie czterokończynowe – niekoniecznie. Z myślą o nich Samsung pracuje nad wygodniejszym rozwiązaniem.

Telewizor sterowany falami mózgowymi

Firma Samsung, Uniwersytet w Lucernie oraz Szwajcarskie Centrum Paraplegii (SPZ) wspólnie realizują projekt, którego pierwszym istotnym owocem jest prototyp rozwiązania umożliwiającego sterowanie telewizorem za pomocą fali mózgowych. Jak to działa?

Podstawą jest to, że w rogach ekranu telewizora wyświetlają się wzorce wizualne. Gdy użytkownik skupi na nich swój wzrok, określony rodzaj fal mózgowych (związany z interakcją z obrazem) trafia do czujników na głowie. Jest następnie porównywany z wzorcami i odpowiednio interpretowany. W efekcie zmienia się kanał lub też regulowana jest głośność.

Samsung Pontis

„Dla osób borykających się z różnymi ograniczeniami w życiu codziennym, szczególnie z porażeniem czterokończynowym, kontrolowane za pomocą fal mózgowych telewizory mogą stać się nowym oknem na świat. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ostatecznym wynikiem prac w ramach projektu Pontis i wiążemy nadzieję z tym, co mogą zaoferować kolejne innowacje” – powiedział Bart de Kimpe z SPZ.

Tymczasem MIT ma nieco inny pomysł

Podczas gdy Samsung opiera swój projekt na wzorcach wizualnych, badacze z instytutu MIT próbują wykorzystać potencjał drzemiący w fonetyzacji wewnętrznej czy też subwokalizacji. To ten sam proces, który zachodzi podczas czytania i polega na wymawianiu w myślach tekstu na papierze. 

Naukowcy z MIT stworzyli zakładane na twarz urządzenie, które monitoruje sygnały nerwowo-mięśniowe „generowane” podczas subwokalizacji. Dane te przesyła następnie do komputera, który z wykorzystaniem sieci neuronowych próbuje rozróżnić słowa i wykonać żądaną operację. Może to zostać wykorzystane na przykład właśnie do sterowania telewizorem. Spójrzcie na film:

Źródło: Samsung, Engadget, inf. własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  4
  Patrząc na poziom programów w TV, byłem przekonany, że procesy myślowe u telewidzów nie zachodzą, więc niby jak sterować za pomocą czegoś, czego nie ma...
  Może jednak się myliłem...

  PS Wyłącz TV, włącz myślenie.
  (Wolny od 9 lat od tego szajsu)
  • avatar
   naqerpl
   2
   O ja. To jego broda?
   Myślałem, ze to pług.
   • avatar
    xxx.514
    1
    Rozwiązanie MIT ma drobną wadę - porażenie nerwów mięśni odpowiadających za mimikę twarzy na skutek wylewu, co czasem się zdarza. Gest bardzo miły, tylko jeśli wejdzie do użytku, to czy faktycznie będzie dostępny dla przeciętnego inwalidy? Mimo to, to kolejny kroczek w badaniach nad interfejsem mózg-komputer, przydałoby się więcej takich badań. Trzymam kciuki za sukces.
    • avatar
     zielony888
     0
     Były już próby (nieudane raczej) sterowania telewizorem głosem czy nawet gestami. Wciąż króluje pilot - nawet kosztem smartfona trzymanego na okrągło przy tyłku przez większość społeczeństwa. :)

     Najlepiej kwestia pilota wygląda u Philipsa. Komendy głosowe do Andka i wygodna klawiatura z tyłu. Super się tego używa.