Serwery plików NAS

Sieci optyczne szybsze i tańsze - mikroczipy wewnątrz światłowodu

przeczytasz w 2 min.

Hybrydowe światłowody

Inżynierom udało się umieścić wewnątrz nitek światłowodów pełnowartościowe układy elektroniczne. Dzięki temu wyeliminowana zostanie konieczność stosowania zewnętrznych konwerterów sygnału optycznego na elektroniczny, co pozwoli zwiększyć wydajność łączy optycznych.

Sieci wykorzystujące światłowody, choć pozwalają na bardzo szybki transfer informacji, mają swoje wąskie gardło. Jest nim etap konwersji sygnałów świetlnych na elektryczne i z powrotem. Dotychczas nie dało się tego zrobić inaczej jak poprzez stosowanie zewnętrznych czipów (wyposażonych w lasery, modulatory i fotodetektory), do których podłączane są przewody światłowodowe.

Wymuszenie konwersji sygnału poza nitką światłowodu powoduje, że podczas transmisji danych z jednego komputera do drugiego, odległego o tysiące kilometrów, powstaje wąskie gardło. Poza tym sprzężenie elektroniki z czysto optycznym medium jest dość karkołomnym rozwiązaniem.

Światłowód kryształ fotoniczny
Materiałem wykorzystanym do produkcji hybrydowych światłowodów są kryształy fotoniczne. Taki światłowód ma liczne puste kanaliki, których rozmiar liczony jest w nanometrach, może mieć także główny rdzeń podobnie jak tradycyjne światłowody.

John Badding optic fiberIdealnie byłoby połączyć elektronikę ze światłowodem na poziomie nitki światłowodu. Ale jak tu umieścić płaski czip w okrągłym włóknie. Nawet jeśli nie jest to skomplikowany układ. John Badding z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii doszedł do wniosku, że należy porzucić takie rozwiązania na rzecz całkowicie nowej technologii. Polega ona na zintegrowaniu elementów półprzewodnikowych, np. fotodetektora, bezpośrednio w światłowodzie podczas jego produkcji. Dzięki temu konieczna konwersja sygnału optycznego na elektryczny lub na odwrót odbywa się wewnątrz światłowodu. Zewnętrzna elektronika zostanie dzięki temu znacznie uproszczona.

Osiągnięcie tak dużego stopnia integracji możliwe było dzięki pomocy chemii, a dokładniej zastosowaniu wysokociśnieniowych technologii, oraz światłowodów fotonicznych. Jak się zapewne spodziewacie, technologia umożliwia naniesienie warstw materiału półprzewodnikowego bezpośrednio wewnątrz światłowodu. To niezwykłe osiągnięcie zważywszy na nanometrowej skali rozmiar kanałów w których umieszczane są półprzewodniki (cały światłowód ma średnicę rzędu mikrometrów). Prace nad integracją elementów półprzewodnikowych ze światłowodami fotonicznymi prowadzone są już od wielu lat.

Hybrydowy światłowód przekrój schemat
Półprzewodniki daje się zintegrować bezproblemowo z powszechnymi w telekomunikacji światłowodami jednomodowymi. Hybrydowe konstrukcje mogą pracować na częstościach do 3 GHz.

Jak zapewnia Pier J. A. Sazio w Uniwersytetu w Southampton, dzięki integracji elektroniki ze światłowodem uda się znacząco obniżyć koszty produkcji elementów sieci światłowodowych. Nie jest bowiem konieczne niezależne produkowanie dedykowanych mikroprocesorów.

Celem prac, które doprowadziły do stworzenia inteligentnych, jak je nazwano, światłowodów, jest stworzenie sieci wykorzystującej tylko światłowody, bez zewnętrznych elementów optoelektronicznych. Taka sieć będzie bardzo szybka i, jak już powiedzieliśmy, tańsza niż dotychczasowe rozwiązania. Zastosowania telekomunikacyjne to tylko jedna z dziedzin, w których przydadzą się światłowody ze zintegrowaną elektroniką. Inne bardzo praktyczne zastosowanie to produkcja ogniw fotowoltaicznych.


Więcej o światłowodach i innych szybkich technologiach transferu danych:

Źródło: Penn State University, LaserFocusWorld

Produkt Roku 2011/12 - głosowanie

Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Ładnie, lubię takie newsy !
  • avatar
   Rakoth
   2
   Za 150 lat w Polsce
   • avatar
    jewgienij
    1
    To znaczy, ze mozna bedzie podlaczyc swiatlowod prosto do rj-45? Bo nie trzeba konwertowac swiatla na prad?? Cooo?!
    • avatar
     jewgienij
     1
     Niestety, na stronkach podanych jako zrodla nie udalo mi sie znalezc nic ta temat tej REWELACJI.
     • avatar
      Warmonger
      1
      "Światłowód fotoniczny ma puste kanaliki" - to dopiero uproszczenie tematu XD

      Nietety, nastąpiło to, czego się obawiałem. Amerykanie zamiast ścigać się z UE w technologii układów elektronicznych ze zintegrowanymi światłowodami znaleźli zupełnie inne rozwiązanie.
      • avatar
       gormar
       0
       Mała literówka w ostatnim wyrazie artykułu: fotowoltaicznych = fotowoltaNiczny.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A teraz zagadka dla zbytnio spieszących się projektantów, którzy w ogóle nie rozumieją prawdziwego świata. Kto wam taki światłowód zamontuje poprawnie w ścianie?
        • avatar
         jabi26
         0
         Ciekawe kiedy będą w Corningu takie produkować :)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          W Polsce za 50 lat :D takie rzeczy