Technologie i Firma

Skan silnika motocyklowego wykonany przez robota i skaner 3D Artec Spider

przeczytasz w 1 min.

Robot zeskanował silnik motocyklowy przy użyciu ręcznego skanera 3D Artec Spider, udowadniając mnogość zastosowań tych urządzeń.

robot_skan_motocykl

Ręczne skanery 3D firmy Artec zostały zaprojektowane w taki sposób, by pasowały do ludzkiej dłoni. Jak się jednak okazuje, nie jest to żadnej ograniczenie, gdyż skaner Arteca został wbudowany do systemu automatycznego skanowania przez norweską firmę NorNet.

Przedsiębiorstwo zajmujące się grafiką 3D, drukowaniem oraz rzeźbieniem kupiło skaner Spider, by z jego pomocą utworzyć cyfrową rejestrację eksponatów muzealnych, takich jak drzeworyty czy figury gipsowe, a także nieosiągalnych już na rynku części samochodowych. Zeskanowane modele mogą być następnie zrekonstruowane za pomocą drukarek 3D lub urządzeń CNC.

Chcąc sprawdzić, czy skaner 3D Spider sprosta oczekiwaniom NorNet poddało urządzenie próbie. Skaner został przymocowany do ramienia robota Uniwersal Robot 5 (UR5), który jest prostym i bezpiecznym rozwiązaniem dla ludzi: gdy uderzy w przeszkodę, natychmiast się zatrzymuje.

Artek_3D

Mam wiele obiektów do skanowania. Chodzi o zautomatyzowanie całego procesu skanowania - mówi Ben-Tommy Eriksen, szef NorNetu, po czym dodaje - Wybrałem skaner Artec Spider ze względu na jego rozdzielczość. Spider widzi najmniejsze detale na drewnianej powierzchni, dlatego jest idealny do mojej pracy.

By sprawdzić automatyczne skanowanie 3D, Eriksen wykorzystał stary silnik motocyklowy, który miał dość złożone zakrzywienia i dziury. Silnik został umieszczony na obrotowym stole, skaner natomiast przytwierdzono do ramienia robota poruszającego się wokół skanowanego obiektu. Robot korzystając ze skanera Spider zidentyfikował miejsca, które wymagały ponownego skanowania, celem wyeliminowania i uproszczenia post-processingu.

Efekty eksperymentu okazały się zadowalające, otwierając kolejne potencjalne zastosowanie dla skanerów 3D.

Źródło: 3D Master

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sjozwiuk
  13
  "Sraner 3D..." interesujący tytuł na karcie :)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   "wyeliminowania i uproszczenia" - albo jedno albo drugie
   • avatar
    guziel
    0
    Nic nowego, na targach już od dobrych 4 lat pokazują się tego typu skanery.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Jedyna różnica pomiędzy skanerem 3D z newsa a tym co chyba każdy posiada w domu jest zastosowanym oprogramowaniu. Tutaj oprogramowanie składa w czasie rzeczywistym na podstawie obrazu z kamer obiekt 3D. W domowych metodach należy użyć kamery, lub aparatu i później złożyć skanowany obiekt na podstawie zdjęć.