Technologie i Firma

Okno na świat ...wirtualny - SmartWindow by Drutex

przeczytasz w 1 min.

Okno, na którym można oglądać telewizję, korzystać z Internetu i pracować. Oto koncepcja SmartWindow stworzona przez firmę Drutex.

Drutex produkuje 7 tysiące okien dziennie i znany jest z tego, że nowym technologiom nie mówi „nie”. Polska firma dała na to kolejny dowód, przedstawiając koncepcję inteligentnego okna, które sprawdzić ma się tak w biurze, jak i w domu. Oto SmartWindow.

Wprawdzie nie pierwszy raz słyszymy o pomyśle połączenia okna z ekranem, ale 1) tym razem bierze się za to firma, która okna produkuje i 2) koncepcja prezentuje się naprawdę intrygująco. SmartWindow to okno z zintegrowanym wyświetlaczem, procesorem ARM oraz modułami łączności bezprzewodowej: Wi-Fi i Bluetooth. – „Nasi inżynierowie, dział B+R i technolodzy opracowali technologię, o której jeszcze niedawno mogliśmy tylko pomarzyć” – chwali się producent.

Przejdźmy jednak do rzeczy, czyli do tego, co toto potrafi. Otóż mamy tu do czynienia z namiastką komputera na okiennej szybie, która w dodatku może być podłączona do Internetu. Za pomocą kilku dotknięć możemy włączyć prezentację lub przejrzeć e-maile (coś dla firm), ale też odtworzyć film na YouTube, przeglądać zdjęcia czy włączyć odtwarzacz muzyczny (coś dla domowników). Oczywiście nie zabraknie też obsługi komponentów inteligentnego domu.

Na filmiku promocyjnym (zaraz poniżej) widzimy też inne potencjalne zastosowania, takie jak wirtualne żaluzje zaciemniające pomieszczenie. Jest też potencjał marketingowy – takie „inteligentne” okna mogłyby bowiem pełnić zarazem funkcję reklamową. 

„Nowe interaktywne okno pozwalające na prezentację treści multimedialnych to rewolucja na światowym rynku stolarki okienno-drzwiowej. Firma stworzyła pierwsze inteligentne okno, które poza swoimi standardowymi funkcjami oferuje możliwość oglądania telewizji, korzystania z Internetu i pracy na panelu bezdotykowym. Swoim innowacyjnym rozwiązaniem Drutex wpisuje się w światowy trend rozwiązań z zakresu IoT” – czytamy w opisie pod filmem.

Na razie SmartWindow to tylko koncepcja, choć produkt ma być gotowy już „w najbliższej przyszłości”. Drutex zapewnia ponadto, że jego nowy wynalazek będzie dostępny w różnych wersjach – od PCV, przez aluminium, po drewno. Nieznana jest tylko cena, ale tanio raczej nie będzie.

Źródło: Drutex. Foto: Drutex

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Jedyne przydatne zastosowanie to reklama towaru w sklepach jak na filmiku, reszta hmm... sam nie wiem. Prędzej bym to widział na "wirtualnej" ścianie.
  • avatar
   wild0ne
   4
   Jakoś nie wróżę temu sukcesu.

   Zaciemnianie okna mogło by być ciekawe, ale podejrzewam, ze będzie sporo gorzej niż żaluzja/roleta i od słońca nie uchroni.

   Kto będzie czyścił te dziennie opalcowane okno?
   Prognoza pogody? może, ale to ma każdy w smartfonie. Na oknie będzie tylko przeszkadzać. Przeglądanie prywatnej poczty, czy projektów to żart.

   Reklama chyba najprędzej o ile będzie to czytelne i opłacalne w co śmiem wątpić. Jeżeli ktoś chce czytelne to weźmie panel LCD, jeżeli ktoś chce tanio to sobie wyklei okno.
   • avatar
    Q'bot
    3
    Microsoft ich pozwie do sądu ;>
    • avatar
     kokosnh
     2
     ale będą okna upaćkane :D
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Już widzę te reklamy: "Podziel się z sąsiadami swą prywatną kolekcją porno..." ;) A tak na poważnie to reklamy w witrynach sklepowych mogły by się przyjąć. Natomiast wyświetlanie projektów firmy na oknie pewnie zmroziło nie jednego informatyka odpowiedzialnego za bezpieczeństwo danych w firmie. Co do zaciemniania szyb to ta technologia jest już stosowana w limuzynach. Tylko to się w domach raczej nie sprawdzi. Już prędzej w salach konferencyjnych do współpracy z projektorami.
      • avatar
       darioz
       -1
       O Drutex. To ci co z siebie idiotów zrobili przez swoją piosenkę!!!

       http://www.smog.pl/drutex-swietny-jest-firmowa-koleda-65391/
       • avatar
        Yamaraj6
        0
        Zazwyczaj podchodzę optymistycznie do nowych rzeczy ale tak głupiego pomysłu dawnooooo nie widziałem. Takie info to na prima aprilis by pasowało.
        • avatar
         skalak23
         0
         Przyciemnianie okien wygląda fajnie tylko tak jak już ktoś wspomniał powinno być dodatkowo na pilota lub ewentualnie można było zaprogramować czas o którym ma się przyciemnić i rozjaśnić. Jako wyświetlacz reklamy w oknie wystawowym powinno się jak najbardziej sprawdzić, poza tym może jako okno hotelowe żeby każdy gość miał ładny widok za oknem. Jako telewizor też może by przeszło o ile nie było by wiadomo co jest odtwarzane wewnątrz. Co do jeżdżenia i mazania palcem to raczej kiepski pomysł. Także jakiś potencjał w tym jest i w pewnych zastosowaniach raczej się sprawdzi.
         • avatar
          Kiciulek
          0
          Jestem sceptyczny co do tego czy robienie z okna ekranu akurat jest praktycznym rozwiązaniem (w samochodach tak, ale w domach to średn pomysł...), tym nie mniej... jakby zrobili sterowanie transparentnością okna. O to by było coś!
          • avatar
           majum
           0
           Pomysł ciekawy, znajdą się osoby, które będą potrafiły wykorzystać potencjał.
           Zastanawia mnie kiedy w oknach będą też zamontowane głośniki (a może już są).
           Na pewno będzie trzeba płacić abonament RTV mając takie okna ;)