Aparaty kompaktowe

Kompakt Sony RX100 VA - rozdwojenie fotograficznej jaźni? Pomysł dobry ale… [AKT]

przeczytasz w 1 min.

Sony wraz z modelem RX100 VI wprowadziło technologię superzoomów do swojej serii kompaktów zaawansowanych z sensorem 1 cal. Ale wygląda na to, że nie chce rozstać się z kompaktami o bardzo jasnych obiektywach.

Sony potwierdziło oficjalnie, że aparat o symbolu RX100 VA trafi do sprzedaży na całym świecie. Zastąpi on dotychczas dostępne w ofercie producenta modele RX100 V.

ORYGINALNY NEWS 17.07.2018

Sony wprowadziło w Japonii i w USA aparat o symbolu RX100 VA. To zaawansowana wersja Sony RX100 V, która kryje w sobie kilka technologii z tegorocznego modelu Sony RX100 VI.

Różnice w jasności rzędu jednej czy dwóch działek przysłony mogą wydawać się mało znaczące, do skorygowania dzięki wydajnej stabilizacji obrazu. Jednak diabeł tkwi nie tylko w cyfrach specyfikacji. Obiektyw może być nie tylko ciemniejszy, ale tez mieć inną charakterystykę przy tej samej ogniskowej. Dlatego pojawienie się Sony RX100 VI z obiektywem 24-200 mm f/2,8-4,5 ucieszyło, ale tez trochę zaniepokoiło.

Bo jaka przyszłość czeka świetny obiektyw 24-70 mm f/1,8-2,8. Teraz (początkowo tylko w Japonii i wygląda na to, że również w USA), możemy liczyć, że Sony spróbuje rozwijać obie linie produktów. Nie wiemy jeszcze czy odmieniony RX100 VA trafi do Europy.

Sony RX100 VA czyli Sony RX100 V na sterydach

Sony RX100 VA ma ten sam procesor obrazu co RX100 VI, poprawiona pojemność bufora obrazów (do 233 klatek), szybsze odświeżanie obrazu w wizjerze i nowe oprogramowanie, ale obiektyw identyczny jak w RX100 V. Albo inaczej to RX100 V, którego wewnętrzna elektronika jest podobna jak w modelu RX100 VI. Jak zauważyliście nie wspominam tutaj o ulepszonej konstrukcji wizjera, nowym ekranie podglądu, bo to przyjemności nadal zarezerwowane dla modelu RX100 VI. Tym samym rodzi się pytanie, czy wprowadzenie RX100 VA z tak małą liczbą zmian ma sens?

Sony RX100 VA

Ciekawe jak historia rodziny RX100 potoczy się dalej. Można wyobrazić sobie, że RX100 VA to tylko chwilowy kaprys inżynierów Sony, ale też założyć, że RX100 VA doczeka się RX100 VIA itd, a RX100 VI znajdzie kontynuację w kolejnych kieszonkowych superzoomach.

Źródło: Sony

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  To taki RX100 V... mark II/Rev2 ;p
  Fakt - nowa RX100 VI oferuje szerszy zakres ogniskowej kosztem jasności. Nie wszystkim ta zmiana się podoba, dlatego kto preferuje dotychczasową ścieżkę linii RX100, a jednocześnie chciałby ficzery, jakie otrzymała generacja VI po prostu zdecyduje się na odświeżoną RX100 VA. Sytuacja Win-Win.
  • avatar
   xchaotic
   0
   win-win dla SOny ale ja popieram taktyke, bo pasuja np obudowy do fotografii podwodnej (gdzie jasny obiektyw jeszcze bardziej pomaga)
   Ja potrzebowalem aparatu na wkacje juz w maju wiec kupilem RX100 V i nie zaluje bo zmiany w VA praktycznie nie dotycza zdjec statycznych typu krajobraz no i VA oczywiscie duzo drozsze...
   • avatar
    Diuran
    0
    Czekam na małe kompakty które mogą nagrywać 4k ze stabilizacją sprzetową oraz programową ale nie przegrzewając się po paru minutach nagrywania.