Bezpieczeństwo

Wszystkie komputery w Sony Pictures zostały zhakowane

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
29 komentarzy Dyskutuj z nami

„Chcemy równości (sic). Sony nie chce. To bitwa” - grzmią cyberprzestępcy podpisujący się jako GOP.

Sony GOP

Firma Sony, a przynajmniej jej filmowy dział Sony Pictures został zhakowany. Na komputerach wszystkich pracowników pojawiła się informacja „Hacked by #GOP” oraz link do wykradzionych danych, wraz z żądaniem spełnienia próśb (w innym wypadku cyberprzestępcy grożą udostępnieniem informacji w sieci). 

Wspomniany link prowadził do pliku ZIP, w którym pojawiła się lista wykradzionych dokumentów i informacji. Jeden z pracowników Sony potwierdził, że do ataku faktycznie doszło. Zaatakowany został jeden z serwerów, a po chwili wszystkie komputery firmy zostały przejęte przez cyberprzestępców. Sprawa jest poważna – pracownicy zostali zwolnieni wcześniej do domu oraz poproszeni o czasowe niekorzystanie z firmowej sieci WiFi. 

Wprawdzie teraz już sytuacja nieco się poprawiła i pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki. Atak ten sprawił jednak, że Sony Pictures musi mieć się na baczności. Grupa GOP zagroziła bowiem, że jeśli tylko „żądania” nie zostaną spełnione, wszystkie wykradzione dokumenty zostaną udostępnione, na czym firma może sporo stracić.

Jeden z cyberprzestępców wytłumaczył atak w e-mailu: „Chcemy równości (sic). Sony nie chce. To bitwa”. To niewiele wyjaśnia, a jakby tego było mało, grupa GOP skierowała za pośrednictwem twittera  wiadomość do dyrektora generalnego Michaela Luntona, w której nazywa cały zespół Sony „przestępcami”.

Co z tej „bitwy” wyniknie? Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nic strasznego.

Źródło: Geek, TheNextWeb, The Verge

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Szkoda, że w młodości nie uświadomiłem sobie z potęgi, która kryła się za komputerami. Teraz byłbym Władcą Świata.
  14
 • avatar
  Konto usunięte
  Ale Beka Sony na celowniku hakerów
  13
 • avatar
  Konto usunięte
  KZK GOP
  10
 • avatar
  Balrogos
  Obrazek bez cenzury: http://niebezpiecznik.pl/wp-content/uploads/2014/11/qXNgFVz_jpg.png
  2
 • avatar
  Flynn
  Nie wszyscy są świadomi, że w internecie istnieją siły z którymi się nie zadziera. Pewnych rzeczy się po prostu nie rusza. Tak jak FBI nie ściga wszystkich hakerów w USA, tak SONY nie powinno tykać człowieka, który pokazał słabości zabezpieczeń konsol. Jedyna firma, która tak bardzo naraziła się pewnej społeczności. Nie wiadomo też czy czasem ktoś nie sponsorował tych ataków...
  2
 • avatar
  Balrogos
  Brawo dla GOP!
  -10
 • avatar
  Konto usunięte
  Zna ktoś szczegóły, o co tak naprawdę chodzi?
 • avatar
  Krieg
  Co po wymyslnych zabezpieczeniahc banku kiedy ich statystyczny klient jest zwyklym idiota i informatycznym analfabeta. Zdajesz sobie sprawe jak latwo jest przejac kontrole nad urzdzeniem sieciowym bez wiedzy jego uzytkownika? Nad jego komputerem, telefonem i praktycznie wsyztskim co ma dostep do sieci. Taka ofiara losu sama Ci serwuje wszytsko jak na tacy i jesli bank wykaze, ze operacja przebiegla zgodnie z procedura ale z winy uzytkownika to mozesz ich cmoknac w pompke i to swoje "ubezpieczenie". Swoja droga wieksze banki w obecnych czasach nie upadaja bo jak historia pokazuje...ratowane sa z publicznych pieniedzy.