Ciekawostki

Pierwszy (udany!) lot Falcona Heavy - jak poszło?

przeczytasz w 2 min.

Stworzona przez SpaceX rakieta Falcon Heavy wyniosła w przestrzeń kosmiczną czerwony samochód Tesla Roadster, który jest w drodze na bliskie spotkanie z Czerwoną Planetą. Co poszło podczas tej próby zgodnie z planem, a co nie?

6 lutego 2018 roku rakieta Falcon Heavy oderwała się od platformy startowej LC-39A – pomyślnie zakończyła próbę startu i lotu, stając się tym samym najpotężniejszą rakietą znajdującą się aktualnie w użytku. To ogromny sukces Elona Muska i firmy SpaceX, dla której oznacza to zupełnie nowe możliwości.

Jest sukces! Pierwszy lot rakiety SpaceX Falcon Heavy

Na początku były problemy – pogoda nie pozwalała rozpocząć procedury startowej o ustalonej godzinie i trzeba było nieco poczekać. Ostatecznie jednak prawdziwie kosmiczny plan Muska został zrealizowany całkiem dobrze. Po pierwsze: o 21.45 udało się bezpiecznie wystartować tym 27-silnikowym kolosem…

 

Falcon Heavy launches off historic Launch Complex 39A for its first flight.

Post udostępniony przez SpaceX (@spacex)

...a 270 sekund później udało się bez problemu przejść przez Max Q (czyli moment, w którym ciśnienie dynamiczne ma maksymalną wartość). 

Nie było też problemów z odłączeniem dwóch boosterów, które z powodzeniem wróciły na Ziemię i (prawdopodobnie) będą mogły być wykorzystane ponownie. 

 

Falcon Heavy side cores land at SpaceX’s Landing Zones 1 and 2.

Post udostępniony przez SpaceX (@spacex)

Podjęta została również próba odzyskania trzeciego, głównego boostera – Musk nie do końca wierzył, że może się to udać i rzeczywiście miał rację: ten element został utracony, ponieważ nie zdołał wytracić prędkości przed lądowaniem na wodnej platformie.

Tymczasem w dalszą podróż…

...poleciał czerwony samochód Tesla Roadster ze „Starmanem” (w kosmicznym kombinezonie SpaceX) za kierownicą: 

W samochodzie, który w przypadku powodzenia dotrze do celu za jakieś pół roku, pojawiła się też – oczywiście! – odpowiednia informacja:

 

Printed on the circuit board of a car in deep space

Post udostępniony przez Elon Musk (@elonmusk)

Zobacz jak wyglądał start i lot rakiety - wideo

Co dalej z Falconem Heavy, co dalej ze SpaceX?

Udanym startem Falcona Heavy firma SpaceX udowodniła, że jest w stanie wynosić duże ładunki za znacznie mniejsze pieniądze (dzięki odzyskiwaniu boosterów). Kosmiczne przedsiębiorstwo Elona Muska zyskało też możliwość starania się o nowe, jeszcze bardziej ambitne kontrakty.

Plan jest taki, by Falcon Heavy mógł być wykorzystywany do załogowych i bezzałogowych lotów na Księżyc i na Marsa. Teraz SpaceX skoncentruje się na udoskonalaniu swojej kapsuły Dragon oraz rozwijaniu zapowiedzianej jakiś czas temu koncepcji BFR, czyli rakietowego transportu na Ziemi.

Źródło: Engadget, TechCrunch, SpaceX. Foto: SpaceX

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  10
  Zabawne - Nasa musi liczyc kazdy grosz przy wysyłaniu czegokolwiek na orbitę.
  Elon Musk - "a wystrzelmy w pizd... samochód na marsa."

  Co by nie mowić tesla to pierwszy kosmiczny samochód :)
  • avatar
   Konto usunięte
   10
   Wczoraj się jarałem okropnie jak dwa boostery wylądowały w tym samym momencie. To wyglądało niewiarygodnie.
   • avatar
    dziks
    3
    Wyslali samochod w kosmos?? ;) Tym pozornie szalonym posunieciem spaceX jak i Tesla przeszly do historii ludzkosci. Nie wiem, czy ktos to przebije - z marketingowego punktu widzenia.
    • avatar
     Dudi4Fr
     0
     SpaceX dokonało w 15 lat wiecej postępu niż NASA przez ostanie 30+. Co tylko pokazuje że kiedy pieniądze nie są problemem i biurokracja nie wciska się w prace inżynierów można dojść do sukcesu.

     Trzeba przyznać że "chłyt marketingowy" mają dobry z tym Roadster'em, dodajcie do news'a link z transmisji "Starman'a", jest na co popatrzeć:

     https://youtu.be/aBr2kKAHN6M?t=11753

     PS
     Ciekawe co na to ludzie wierzący że Ziemia jest płaska?
     • avatar
      sosite
      -4
      Z tego co wiem to nie będą się bawili w certyfikowanie Heavy do lotów załogowych