Pamięć RAM

Pamięci RAM coraz tańsze. Producenci chcą sprytnie podnieść ceny

przeczytasz w 1 min.

Ceny pamięci z miesiąca na miesiąc stają się coraz niższe. To poważne problemy dla producentów, którzy będą chcieli ograniczyć produkcję sprzętu.

Ceny pamięci DRAM pikują w dół

Firma TrendForce opublikowała nowy raport dotyczący rynku pamięci DRAM. Początek roku wygląda tutaj bardzo optymistycznie - w pierwszym kwartale średnia cena pamięci (ASP - Average Selling Price) spadła aż o 20%.

Największe obniżki dotyczą serwerowych pamięci DRAM, gdzie ceny spadły o 20-25% (20-25% w przypadku modułów DDR4 i 23-28% w przypadku modułów DDR5). Trochę mniejsze różnice są widoczne w przypadku pamięci DRAM dla komputerów stacjonarnych - tutaj ceny spadły o 15-20% (18-23% w przypadku modułów DDR5 i 15-20% w przypadku modułów DDR4).

Duże spadki cen są widoczne także w przypadku pamięci dla urządzeń mobilnych (13-18%), urządzeń konsumenckich (18-23%) czy kart graficznych (18-23%).

TrendForce - ceny pamięci DRAM

Producenci chcą podnieść ceny pamięci

Niższe ceny to dobra informacja dla kupujących, ale katastrofa dla producentów. Spadek sprzedaży sprzętu i duże zapasy magazynowe u dostawców wpływają na spadki cen. W takiej sytuacji główne firmy będą chciały ograniczyć produkcję, co pozwoli zmniejszyć dostępność produktu i wpłynąć na wyhamowanie tego spadku.

Według prognoz analityków, w drugim kwartale czekają nas mniejsze obniżki. Ceny pamięci do komputerów stacjonarnych spadną 10-15% (10-15% w przypadku modułów DDR5 i 8-13% w przypadku modułów DDR4), natomiast w przypadku pamięci dla serwerów o 13-18% (13-18% w przypadku modułów DDR4 i 15-20% w przypadku modułów DDR5).

W pozostałych segmentów też należy spodziewać się mniejszych spadków cen (w urządzeniach mobilnych, urządzeniach konsumenckich i kartach graficznych będzie się on utrzymywać na poziomie 10-15%).

Źródło: TrendForce

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  16
  To gdzie to sprytne podniesienie cen? Zawsze manipulowali rynkiem i ograniczali produkcję, przy czym miało się to nijak do prognoz analityków i faktycznych cen.
  • avatar
   arek1976
   7
   kasy ludzie nie maja nie kupują ceny spadają taki jest rynek magazynowanie tez kosztuje
   • avatar
    Kasuja Wpisy Automatem
    5
    "artykuł" palcem wydłubany nie powiem skąd. clickbajtowy tytuł to jedno, i brak informacji z tytułu w artykule, to drugie. słusznie pytamy, gdzie tu ten "spryt"?

    jeśli spadek cen RAM nie przełoży się na spadek cen gotowych urządzeń (w szczególności karty grafiki), to zapomnijmy o zahamowaniu spadku popytu. z drugiej strony rynek oczekuje większych pojemności przy zachowaniu ceny. nie wiem co robią producenci RAM, że obniżka kosztów kiepsko im idzie. w końcu RAM od zawsze był najlepszym poligonem dla najnowszych technologii litograficznych, bo niemal cała powierzchnia chipu to powtarzalna struktura. to nie jest taki "mesh" jak w przypadku CPU, gdzie nad warstwą tranzystorów nie mamy góra 3ch warstw ścieżek przewodzących (z miedzi), lecz jest ich ze 20 lub nawet więcej.
    • avatar
     Daj chipsa
     3
     Pikować w dół to jak cofać do tyłu.
     • avatar
      xmexme
      2
      Trzeba będzie podpalić któraś fabrykę jak to już robiono w przeszłości gdy były spadki w tej branży.
      • avatar
       danieloslaw1
       0
       ddr5 6400mhz kingston 2x16gb na start był za 1700zł teraz ponizej 900zł no to jest juz git.
       • avatar
        eskowik
        -7
        Ja mam 32 Gb 4000 Mhz ddr4 i mi to wystarcza,bo wcześniej miałem 16 GB i komputer już tak zaczynał mulić bo ja się lubię bawić w jakieś maszyny wirtualne ale jak zmieniłem na 32 GB to nie ma żadnego zapotrzebowania na więcej RAM.Ale są jacyś konsumenci co mają 4 GB albo 8 GB i oni mogą coś kupić.