Bezpieczeństwo

Spam coraz bardziej szkodliwy

Paweł | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Paweł
4 komentarze Dyskutuj z nami

W sierpniu 2010 roku znacznie wzrosła liczba e-maili ze spamem zawierającym szkodliwe oprogramowanie. Pojawił się także nowy spamowy "potentat" - Hong Kong. 

Sierpniowa lista Top 20 największych dystrybutorów spamu, opublikowana przez Kaspersky Lab, zawiera znaczące zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca. Hong Kong, który w lipcu zadebiutował na 17 miejscu, niespodziewanie wybił się na drugą pozycję, odpowiadając za 7,7% całkowitej ilości rozprzestrzenionego spamu. Pozycję lidera utrzymały Stany Zjednoczone (15,5% całkowitej ilości rozprzestrzenionego spamu), a po krótkiej nieobecności do rankingu powróciły Holandia i Kanada.

  Warto przeczytać:
 

Znaczącą zmianą na liście organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów był spadek Facebooka z 2 na 9 miejsce. Liczba ataków na ten portal społecznościowy zmniejszyła się ponad dziesięciokrotnie w porównaniu z lipcem. Trudno powiedzieć, co spowodowało tak duży spadek zainteresowania cyberprzestępców Facebookiem. Być może jest to cisza przed burzą i jesienią nastąpi wznowienie ataków na ten portal.

Jednocześnie podwoiła się liczba ataków na bank HSBC, a gra World of Warcraft awansowała z 8 miejsca na 4.

W sierpniu dwukrotnie wzrosła liczba masowo wysyłanych wiadomości e-mail zawierających szkodliwe oprogramowanie. Na tak znaczny wzrost wpłynął fakt, że latem zmniejszyła się liczba klientów spamerów w Rosji, a także w innych państwach, i wielu spamerów wykorzystywało swoje botnety do dystrybucji spamu za pośrednictwem programów partnerskich, w tym wiadomości zawierających zainfekowane załączniki.
 

Źródło: Kaspersky Lab

Polecamy artykuły:    
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja już szału dostaję przez taki portal jak tlen. Codziennie po kilkanaście maili spamu usuwam ze skrzynki. Inaczej nie dokopałbym się tych prywatnych. Ciekawe jest również to, że nie można tych z reklamami wpisać na 'black list'...
 • avatar
  Tomecek
  Gmail i jesteś bezpieczny - nie można odbierać/wysyłać plików wykonalnych i spokój.