Bezpieczeństwo

Spam coraz bardziej szkodliwy

przeczytasz w 1 min.

W sierpniu 2010 roku znacznie wzrosła liczba e-maili ze spamem zawierającym szkodliwe oprogramowanie. Pojawił się także nowy spamowy "potentat" - Hong Kong. 

Sierpniowa lista Top 20 największych dystrybutorów spamu, opublikowana przez Kaspersky Lab, zawiera znaczące zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca. Hong Kong, który w lipcu zadebiutował na 17 miejscu, niespodziewanie wybił się na drugą pozycję, odpowiadając za 7,7% całkowitej ilości rozprzestrzenionego spamu. Pozycję lidera utrzymały Stany Zjednoczone (15,5% całkowitej ilości rozprzestrzenionego spamu), a po krótkiej nieobecności do rankingu powróciły Holandia i Kanada.

 Warto przeczytać:
 

Znaczącą zmianą na liście organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów był spadek Facebooka z 2 na 9 miejsce. Liczba ataków na ten portal społecznościowy zmniejszyła się ponad dziesięciokrotnie w porównaniu z lipcem. Trudno powiedzieć, co spowodowało tak duży spadek zainteresowania cyberprzestępców Facebookiem. Być może jest to cisza przed burzą i jesienią nastąpi wznowienie ataków na ten portal.

Jednocześnie podwoiła się liczba ataków na bank HSBC, a gra World of Warcraft awansowała z 8 miejsca na 4.

W sierpniu dwukrotnie wzrosła liczba masowo wysyłanych wiadomości e-mail zawierających szkodliwe oprogramowanie. Na tak znaczny wzrost wpłynął fakt, że latem zmniejszyła się liczba klientów spamerów w Rosji, a także w innych państwach, i wielu spamerów wykorzystywało swoje botnety do dystrybucji spamu za pośrednictwem programów partnerskich, w tym wiadomości zawierających zainfekowane załączniki.
 

Źródło: Kaspersky Lab

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ja już szału dostaję przez taki portal jak tlen. Codziennie po kilkanaście maili spamu usuwam ze skrzynki. Inaczej nie dokopałbym się tych prywatnych. Ciekawe jest również to, że nie można tych z reklamami wpisać na 'black list'...
  • avatar
   Tomecek
   0
   Gmail i jesteś bezpieczny - nie można odbierać/wysyłać plików wykonalnych i spokój.