Nauka

Podświetlany chodnik StarPath - pomysł zaczerpnięty z Avatara?

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
33 komentarze Dyskutuj z nami

StarPath to nowa powłoka chodnikowa, która w trakcie dnia magazynuje promieniowanie UV, aby następnie w nocy móc generować podświetlenie.

Pro-Teq StarPath podświetlany chodnik

Z pewnością znacie to uczucie, gdy czytając o nowym wynalazku, myślicie sobie: „Genialne! Dlaczego nikt nie wpadł na to wcześniej?”. Tak może być i tym razem – brytyjska firma Pro-Teq wymyśliła bowiem bardzo interesujące rozwiązanie – podświetlane chodniki.

Zacznijmy jednak od początku. Ogromnym problemem wielkich (i nie tylko) miast są ogromne wydatki na oświetlenie ulic. Brytyjska firma Pro-Teq myślała jak skutecznie je obniżyć. I tak powstał StarPath. Jest to mający potężne walory ekonomiczne podświetlany chodnik, dzięki któremu nie trzeba by wydawać pieniędzy na utrzymanie latarni.

StarPath to nowa powłoka chodnikowa, która w trakcie dnia magazynuje promieniowanie UV, aby następnie w nocy móc generować podświetlenie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu związku fosforyzującego. Co ważne, ta nakładana na chodnik substancja jest wodoodporna, dzięki czemu nie musimy się martwić o tego typu problemy.

Pro-Teq StarPath podświetlany chodnik plac zabaw
StarPath to nie tylko chodniki, ale i place zabaw

Kłopoty mogłyby się zacząć w momencie, gdy mamy do czynienia z pochmurnym dniem. Producenci zapewniają jednak, że nie ma z tym żadnych problemów – powłoka StarPath jest według nich w stanie zmagazynować energię i emitować światło na różnych poziomach jasności i dzięki temu oszczędzać zapasy na tego typu sytuacje. Dla przykładu, gdy księżyc świeci mocno i noc jest jasna, chodnik będzie emitował ciemniejsze podświetlenie, aby następnej, bardzo pochmurnej nocy móc wykorzystać zatrzymaną energię.

Aktualnie StarPath znalazło zastosowanie wyłącznie na ścieżkach w Cambridge w Wielkiej Brytanii – łącznie 1600 metrów kwadratowych. Proces nanoszenia substancji zajął zaledwie pół godziny i chodniki były dopuszczone do użytku po kolejnych czterech godzinach. Firma Pro-Teq ma jednak nadzieję, że wkrótce znajdą się kolejni chętni.

Pro-Teq StarPath podświetlany chodnik zakręt

Takie rozwiązanie jest o tyle dobre, że umożliwia bardzo tanie i wydajne oświetlenie obszarów miejskich. StarPath wydaje się rozsądną alternatywą dla latarni, które nie dość, że pożerają ogromne ilości energii (a przy tym pieniędzy) to jeszcze marnują światło, oświetlając niebo, zamiast chodników. 

„Nasz produkt jest opłacalny, szybki we wdrażaniu i antypoślizgowy, a klient ma do wyboru rozmiar i kolor kruszywa. Ponadto, powierzchnia jest przyjazna dla środowiska i estetyczna. W dzisiejszych czasach, gdy ceny prądu rosną, a elektrownie są zamykane, potrzebna jest alternatywna. Mamy nadzieję, że to fajna, przyjemna i skuteczna propozycja” – powiedział Hamish Scott, właściciel Pro-Teq Surfacing.

Na koniec warto dodać, że producenci już teraz rozważają opcje poszerzenia zastosowania tej technologii. Mówi się przede wszystkim o tego typu oświetleniach dróg lub chociażby linii i znaków poziomych. Cóż, czekamy na propozycje.

Źródło: DigitalTrends, Telegraph, Inhabitat, TrendHunter, Gizmag

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  pomysł dobry lecz moim zdaniem nie zastąpi to latarni, jest poświata dzięki której widzimy drogę a nic nie oświetla, trudno to opisać ale łatwo samemu zaobserwować np. materiał fluorescencyjny , widzimy gdzie mam iść ale nic poza tym
  27
 • avatar
  Q'bot
  Tam może się i sprawdzi... ale co w śnieżnych krajach? będą sypać tonę soli by ta roztopiła lód, aby chodnik mógł świecić?

  Z resztą, świecenie nocami 'w puste' to chyba najidiotyczniejsza rzecz jaką można robić... komu to? Powinno być referendum, czy ktokolwiek tego potrzebuje, a nie wydawanie publicznej kasy w puste
  12
 • avatar
  Konto usunięte
  Michael Jakson w 1989-tym też śmigał po świecącym chodniku, ale tamten był nawet sprytniejszy - selektywnie zapalał się kostkami pod wpływem dotyku ;)
  11
 • avatar
  Anavrin990
  Jakaś innowacja w samym ich tylko ciekawszym wyglądzie,bo latarni to nie zastąpi.Na ulicach może już prędzej to znaleźć zastosowanie.Więcej tego typu świecących znaków,pasów czy poboczy.Tak to by mogło mieć przyszłość.
 • avatar
  brtsh
  U nich chodniki podświetlane robią, a u nas nadal wszystko zasrane przez pieski....
 • avatar
  shamoth
  Praktycznie na każdej wiosce gdzie niema oświetlenia powinni czymś takim wymalować przynajmniej grubą linię oddzielającą ulicę od ciągu pieszego, jeśli nie całą szerokość ciągu pieszego...
 • avatar
  Konto usunięte
  A co ze śniegiem w zimie? Jeżeli regularnie pada, to użyteczność tego spada do zera i zostajemy z ciemnym miastem. Do tego, latarnie są nie tylko dla pieszych by widzieli, gdzie idą, ale też dla kierowców, by tych pieszych widzieli. To jest kwestia bezpieczeństwa. To rozwiązanie może latarnie wspomagać, ograniczyć ich ilość, ale na pewno nie zastąpić, czy nawet znacząco zredukować.
 • avatar
  cyberant
  jasne.. już się ciesze że smarują chodniki w parkach związkami fosforu, Przecież to jest toksyczne. W trakcie chodzenia / biegania / hamowania rowerem warstwa świecąca będzie się ścierać, a pył będziemy wdychać W ten sposób pozbędziemy się zdrowych parków...

  oczywiście ktoś zaraz wyliczy że "taka ilość jest nieszkodliwa" ale spoko, troche nieszkodliwej w parku, troche w drodze do i z pracy i suma zrobi się szkodliwa.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja nie mogę mieć neta większego niż 512kb/s a tutaj chodniki podświetlane! Co jest?
 • avatar
  Konto usunięte
  Są inne sposoby na posiadanie "wspaniałego" Maca. Kupujecie http://store.apple.com/us/product/MC573/mac-os-x-106-snow-leopard
  I za ułamek ceny nowego Maca można sobie złożyć Hackintosha. Który funkcjonalnością nie ustępuje normalnemu Macowi.
  -5
 • avatar
  kitamo
  pomysł zaczerpnięty Z Avatara - poprawic
 • avatar
  kitamo
  bardziej energooszczedne sa latarnie zasilane w ciagu dnia z paneli slonecznych, i jest to stosowane od dawna. Jednak taka alejka pieknie wyglada.
 • avatar
  belineaenter
  Widział ktoś oprócz mnie te znaki ostrzegawcze na puszkach, przecież te trucizny dostaną się do gleby i wody straszne jak ludzka głupota może być przedstawiona jako cudo techniki! No ale może pamiętacie słynne produkty promieniotwórcze np szminki, pastę do zębów z radem haha nawet sąsiedzi napromieniowywali nasiona aby był większy plon no ale co tam kto ma zarobić to zarobi a reszta niech gryzie piach już widzę jak niemowlaki biorą i jedzą takie kamyki no ale przecież mają rodziców którzy powinni wiedzieć i pilnować aby pociechy nie bawiły się koło takiego chodniczka. Stanowczo mówię NIE