Gry komputerowe

Steam (już) nie dla użytkowników Windows XP i Vista

przeczytasz w 1 min.

Klient najpopularniejszej platformy dla graczy przestał obsługiwać stare „Okienka”. Do prawidłowego działania Steam potrzebuje przynajmniej Windows 7, choć lepszą opcją może być „Dziesiątka”.

Najnowsze gry komputerowe coraz częściej działają tylko z Windows 10, ale nie przeszkadza to pewnej grupie graczy wciąż korzystać z systemów XP lub Vista. Nie jest ona już jednak brana pod uwagę przez firmę Valve, która oficjalnie odłączyła jej członków od platformy Steam.

1 stycznia 2019 roku aplikacja Steam przestała działać poprawnie na komputerach z systemami Windows XP i Windows Vista. „Blokada dostępu” dotyczy niewielkiej liczby graczy (około 1 proc. użytkowników tej platformy), którzy są zachęcani do aktualizacji, choćby do Windows 7.

Korzystanie z aktualnego systemu jednak nie tylko w przypadku gier jest dobry pomysłem. Raz, że oznacza to pełną kompatybilność z oprogramowaniem, dwa – pozwala cieszyć się wyższym poziomem bezpieczeństwa. 

Steam screen
Od 2019 roku aplikacja Steam wymaga min. Windows 7.

Dlaczego jednak w ogóle zrezygnowano z dalszego wsparcia? Wyjaśnienie odnajdujemy na stronie pomocy. Otóż rzecz w tym, że najnowsze funkcje Steama bazują na wbudowanej w aplikację przeglądarce Google Chrome, która to z kolei również nie jest już wspierana na starych „Okienkach”.

Tym samym ostatecznie można już chyba mówić o zakończeniu pewnej ery. Funkcjonalność „ikspeka” jest już naprawdę niewielka i najwyższy czas pogodzić się z tym, że aktualnie najrozsądniejszą opcją dla graczy jest Windows 10 – (od grudnia) najpopularniejszy system operacyjny na świecie.

Źródło: Wccftech, Tom’s Hardware, Steam

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  miedzianek
  4
  Powiem tak: Steam postępuje nie fair-jak ktoś zakładał konto/dodawał gry to nie było info o tym, że może być brak możliwości grania na Windows XP.

  Spokojnie mogli by co najwyżej wstrzymać aktualizacje dla Steam na XP i tyle, ale granie powinno być dalej możliwe zgodnie z umową, która nadal obowiązuje, a którą Steam w bezczelny i bezprawny sposób łamie.

  Nie, nie mam XP, siedzę na 7ce, ale wkurza mnie takie zachowanie wobec 'klientów'
  • avatar
   xxx.514
   2
   Gdyby nie brak wsparcia powyżej DX9, dysków powyżej 2TB oraz bootowania i obsługi protokołu NVMe to XP w dalszym ciągu zajmowałby dość spory udział rynku. Także faktycznie, autor pokusił się o całkiem niezły żart - wszakże co w swej funkcjonalności w celach stricte grania XP nie posiada w porównaniu do 7 czy 10?
   • avatar
    Nullmaruzero
    2
    Steam i bezpieczeństwo. Szkoda, że nawet na Win 10 trzyma plik konfiguracyjny z danymi konta w lokalizacji instalacji steama, globalnie, zamiast folderach użytkownika :)
    • avatar
     Kropeczka
     2
     I to pokazuje po raz kolejny przewagę gier na płytach.

     Mam, gram na czym chcę i kiedy chcę i nikt mi wtyczki nie wyciągnie, bo akurat kasa mu się nie zgadza
     • avatar
      celorum
      1
      To bardzo podłe zagranie wobec mnie, niemal kradzież. Jak kupowałem ostatnio grę na Steam to jakoś nie informowali, że nie będę miał za rok do niej dostępu, tylko kasę wzięli.
      Niech nie wspierają xp jak nie chcą, ale możliwość korzystania i pobrania gry powinna pozostać. Co, mam pobierać swoje gry z torrentów?! Nie, nie chcę kupować nowszego systemu. Nie podoba mi się. Każdy nowszy to kobyła, co zużywa 2 razy tyle ram i aż 10 razy tyle miejsca na dysku. Sterowniki i programy do nich też jakieś spasione na maksa. Wolę te zasoby przeznaczyć na gry i inne programy, a nie sam system. Jeśli microsoft wyda system o podobnym zużyciu zasobów to chętnie zmienię system.
      • avatar
       HardCorak
       -1
       "Funkcjonalność „ikspeka” jest już naprawdę niewielka i najwyższy czas pogodzić się z tym, że aktualnie najrozsądniejszą opcją dla graczy jest Windows 10 "

       Dobry żart. Benchmark chyba zapomniał jaka była ogromna biblioteka starych gier które działały na xp
       • avatar
        metan
        0
        mam windows xp i dziala mi steam :D
        mam nawet ostrzezenie na czerwono "steam przestanie dzialac na twoim systemie za 0 dni"