• benchmark.pl
 • newsy
 • Statystyki klienta Valve Steam - Windows 7 liderem, Ubuntu debiutuje w rankingu

Statystyki klienta Valve Steam - Windows 7 liderem, Ubuntu debiutuje w rankingu

przeczytasz w 2 min.

Jak radzą sobie poszczególne systemy

valve steam logo klient udział raport system operacyjny windows 7 8 vista xp linux ubuntu canonical apple mac os

Niedawno mieliśmy okazję poznać najnowsze dane z raportu dotyczącego udziału poszczególnych systemów operacyjnych w grudniu 2012 roku. Tradycyjnie swoje podsumowanie opublikowała również firma Valve, w którym zawarto statystyki dotyczące popularnej usługi Steam.

Najnowszy raport z pewnością ciekawi wiele osób pragnących dowiedzieć się, jaki procent graczy korzysta z klienta na danej platformie. Najwięcej emocji towarzyszy zarówno najnowszemu systemowi Microsoftu, czyli Windows 8 oraz pierwszy raz ujętemu w zestawieniu Linuksowi Ubuntu.

Statystyki Steam, w odróżnieniu od przygotowanych przez Net Application uwidaczniają, zupełnie inny trend wśród graczy, a mianowicie systematyczny wzrost migracji na Windows 8. Kafelkowy system pokonał w statystykach już w listopadzie systemy operacyjne Apple, jednak do szturmu na pierwszą trójkę jeszcze daleka droga, tym bardziej że samo Valve tego zadania nie zamierza ułatwiać.

Liderem w statystyce systemów operacyjnych okazał się Windows 7 w wersji 64 bitowej z udziałem 56,35%, co oznacza stratę, aż o 2,23%. Na drugim miejscu, które od pierwszego dzieli istna przepaść znalazł się system Windows 7, lecz w wersji x86 z udziałem 14,12% Nieco niżej znajduje się również tracący system Windows XP x86 z udziałem 10,03%, a tuż, zanim właśnie Windows 8 x64 z dorobkiem 6,33%. Piąte i szóste miejsce przypadło systemowi Windowa Vista odpowiednio wersji 64 i 32 bit z udziałem 3,84 i 3,12%. Na następnych miejscach zagnieździły się systemy Apple, a więc Mac OS 10.5.2 64 bit z udziałem 1.81%, następnie Mac OS 10.7.5 64 bit z udziałem 0,88% oraz Mac OS 10.6.8 64 bit z udziałem 0,60%. Na dziesiątej lokacie spoczął 32 bitowy system Windows 8 z udziałem 0,60%.

valve steam raport udział system rynek podsumowanie

W bieżącym wydaniu statystyk oficjalnie zadebiutował system Ubuntu, który znalazł się za Windows XP 64-bit (0,41%). Najnowszą 64-bitową kompilację Ubuntu 12.10 wykorzystywało 0,29%, natomiast poprzednią stabilną wersję 12.04.1 LTS w wersji 64-bitowej używało 0,26%. Tuż za nimi znalazł się system Mac OS 10.7.4 64-bit z udziałem 0,20% i wydania x86 Ubuntu 12.04.1 LTS i 12.10 z udziałem odpowiednio 0,13% i 0,12%. Pozostałe systemy sklasyfikowane jako Other stanowiły 0,70% - według Valve są to systemy Linux uruchamiające Steam wciąż za pomocą implementacji WinApi typu WINE lub CrossOver oraz inne dystrybucje Linuksa jak Fedora, Mandriva, Mageia, OpenSuse czy Gentoo, które nie otrzymały jeszcze oficjalnej obsługi klienta Steam.

Pokazuje to, że prawie dwukrotnie większym zainteresowaniem cieszą się 64-bitowe wersje systemu Ubuntu, mimo udostępnienia aplikacji klienckiej jedynie w wersji x86. Warto jednak podkreślić, że Steam dla Linuksa jest wciąż w fazie beta testów, inne dystrybucje nie otrzymały jeszcze oficjalnej obsługi, a sam Steam został udostępniony do publicznych testów w drugiej połowie grudnia, co z pewnością rzutowało na końcowy rezultat.

Z pewnością w przyszłym miesiącu statystki Ubuntu ulegną poprawie, gdyż będą dotyczyły okresu pełnego miesiąca, a nie jedynie kilkunastu dni od premiery. Być może już wówczas Steam zostanie udostępniony dla innych dystrybucji, a to pozwoli na zbliżenie udziałami do systemów Apple.

Do tego czasu pamiętajmy jednak, że Steam dla Linuksa jest wciąż testowany, nie oferuje pełnej obsługi, nie obsługuje wszystkich systemów, jest dostępny jedynie w wersji x86, nie zawiera jeszcze wszystkich dostępnych dla Linuksa gier, a także w dalszym ciągu nie jest przeznaczony dla niedoświadczonych użytkowników, Valve zaleca, aby testów dokonywali jedynie zaawansowani użytkownicy.

Źródło: Steamstore, neowin, destructoid (foto)

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hedrox
  23
  Widać od razu ile racji mają hejterzy gadający bzdury, że WinXP jest najpopularniejszym systemem i jak można robić gry nie obsługujące dx9. Zawsze mnie śmieszyli z tymi swoimi narzekaniami i ckliwym przywiązaniem do kilkunastoletniego systemu co w technologii informatycznej stanowi różnicę między high endem a muzeum.
  • avatar
   yendrek
   2
   Zauważcie, że będące wciąż w w fazie beta testów Ubuntu - sumując wszystkie dystrybucje - ma 0,8% udziału. Można tak je podsumować, ponieważ wersje 12.x niewiele różnią się od siebie. Piekielnie ciekawi mnie jak sytuacja będzie wyglądać jakieś 6 miesięcy po wypuszczeniu Steama release dla Ubuntu.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Ja tam jestem w 10% procentach z Xp.
    • avatar
     aavil
     1
     Steam dla Windows też jest tylko 32 bitowy. (Nawiązanie do ostatniego akapitu).
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Koszystam z tego klienta na Ubuntu 12.04 LTS. Problemów brak. Obecnie w trakcie bety jest 41 dostępnych tytułów. Zanosi się na dużo, dużo więcej. Proponuję każdemu aby przetestował samemu jak to działa. Istnieje możliwość instalacji windows i ubuntu na jednym komputerze obok siebie. Wystarczy pobrać instalator ubuntu i on to dla nas zrobi. Jak już mamy ubuntu to klienta steam pobieramy z oficjalnej stronki. Cały proces wydaje się łatwiejszy niż w windows. Pozdrawiam :)
      • avatar
       Szymon331
       0
       Dziwi mnie że Vista posiada tak małą część rynku. Przecież to świetny, stabilny i szybki system.

       Ja zmieniłem Vistę na siódemkę tylko dlatego że Vista przypisana była do płyty głównej i nie mogłem jej używać na nowej platformie.

       Siódemka pracuje tak samo dobrze jak Vista, jednak ten pierwszy ma kilkunastokrotnie większą część rynku.
       • avatar
        GLI75
        0
        Te dane są niemiarodajne, gdyż pochodzą z akcji ochotników, którzy zazwyczaj chwalą się nowymi komputerami. Dlatego tak dużo Win 7 64-bit.

        Te "raporty" nie informują o WSZYSTKICH "klientach" (programach) Steam zainstalowanych na komputerach. Sprzedaż PC-tów nie była aż tak duża, aby Win 7 zyskał tak znaczącą przewagę. WinXP wciąż trzyma się mocno... :>