Komputery

Superkomputer chłodzony wodą

z dnia
Paweł Mnichowski | Redaktor serwisu benchmark.pl
38 komentarzy Dyskutuj z nami

Innowacyjny superkomputer chłodzony gorącą wodą ma osiągnąć szczytową wydajność trzech petaflopów. Nazwana SuperMUC maszyna wejdzie do użytku w 2012 roku w centrum superkomputerowym im. Leibniza w Niemczech.

Centrum zajmuje się szeroką gamą zagadnień naukowych, od kosmologii i pochodzenia wszechświata do sejsmologii i przewidywania trzęsień ziemi. Aby wykonywać zaawansowane badania naukowe, zbuduje system ogólnego przeznaczenia w oparciu o architekturę IBM System x iDataPlex z ponad 14 000 procesorów Intel Xeon nowej generacji. Wydajność rzędu trzech petaflopsów jest równoważna pracy ponad 110 000 komputerów PC. Superkomputer będzie dysponował 320 terabajtami pamięci głównej oraz pamięcią masową o pojemności 12 petabajtów.

  Warto przeczytać:
 

SuperMUC będzie wykorzystywał innowacyjne chłodzenie wodne, aby wyeliminować konwencjonalne systemy chłodzenia centrum danych. W przeciętnym, chłodzonym powietrzem, centrum danych nawet 50 procent zużywanej energii oraz emisji dwutlenku węgla nie jest pochodną przetwarzania danych, lecz zasilania systemów chłodzących, które zapobiegają przegrzaniu serwerów.

System chłodzenia wykorzystuje bloki wodne, które przylegają bezpośrednio do procesorów. Jednak w przeciwieństwie do stosowanych w desktopach konstrukcji, wykorzystano tutaj technologię chłodzenia mikrokanałowego. Woda przepływa nie przez jeden duży kanał, ale dziesiątki mikrokanalików. Pozwala to na efektywne chłodzenie procesorów - do temperatury poniżej 85 stopni Celsjusza - nawet wodą o temperaturze około 60 stopni Celsjusza.


Rysunek ilustrujący działanie systemu chłodzenia

Gorąca woda z systemu chłodzenia wodnego nie będzie marnowana, gdyż w naturalny sposób będzie można ja wykorzystać na przykład, do ogrzewania pozostałych części centrum superkomputerowego.

SuperMUC łączy chłodzenie wodą - która usuwa ciepło 4000 razy skuteczniej niż powietrze - z energooszczędnymi procesorami Intela i zorientowanym na aplikacje, dynamicznym zarządzaniem systemami, aby bardziej ograniczyć pobór mocy. W efekcie maszyna ma pobierać 40 procent mniej energii niż podobne systemy chłodzone powietrzem.

Zamówione urządzenie nie jest pierwszym tego typu, które zainstalowano w centrum superkomputerowym w Garching. W lipcu tego roku oddano do pracy maszynę Aquasar, o mocy obliczeniowej 6 teraflopsów. Jej opracowanie przetarło ścieżki dla skonstruowania we współpracy z Intelem znacznie potężniejszego SuperMUC.


Jeden z bloków (kaseta serwera) wykorzystywanych przez chłodzone wodą superkomputery IBM. Podobne rozwiązanie zostanie zastosowane w SuperMUC


Superkomputer SuperMUC zostanie sfinansowany wspólnie przez niemiecki rząd federalny i rząd Bawarii.


Źródło: Intel, IBM

Polecamy artykuły:    
Poradnik świąteczny
MEGATEST: wydajne laptopy i poręczne netbooki
Jabłko czy gruszka? Test iPada z iOS 4.2

Komentarze

38
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jak można coś chłodzić gorącą woda?
 • avatar
  ??? O_o
 • avatar
  W tekście wkradła się niepotrzebna spacja w "peta flopów".
 • avatar
  No to raczej nie jest chłodzenie gorącą wodą tylko nowy sposób na centralne ogrzewanie :D
 • avatar
  Ej no ja też chcę mieć taki niebieski, świecący kaloryfer :]
 • avatar
  Trochę zaskakujące rozwiązanie, ale skoro nie będą tego kompa podkręcać, to w sumie równie dobrze mogą odbierać ciepło wodą 60°C, skoro takiej potrzebują do kaloryferów. Cieplejsza woda ma mniejszą lepkość to parę watów ekstra zaoszczędzą na pompkach ;-)
 • avatar
  "..Wydajność rzędu trzech petaflopów.." a nie petaflopsów :-)
 • avatar
  Olaboga ! ile miedzi na to chłodzenie pójdzie..
 • avatar
  fajna niebieska obudowa:)
 • avatar
  jeden przeciek i cały sprzęt może pójść się....
 • avatar
  Ramy mają większe chłodzenie od Procków:D
 • avatar
  Ciekawe jak by...
  hahahaha :)
  To rozwiązanie to chyba tak na wyrost, w razie gdyby odprowadzanie ciepła na jakiś czas zawiodło i temperatura wzrosła to i tak będzie jeszcze w dużym stopniu skuteczne.
 • avatar
  Jak by dać filtr to by można było podłączyć pod centralne ogrzewanie;p
 • avatar
  Gdy patrzę na to dzisiejszym okiem to powiem że nieosiągalna sprawa i bardzo droga ale gdy spojrzę na to okiem "proroczym" to powiem, że ta machina wygląda śmiesznie i prymitywnie.
 • avatar
  dokladnie geograf, za 10 lat to bedziemy sie smiac z tego komputera, bo laptop bedzie mocniejszy :)
 • avatar
  plus minus ciężar x 23 złote :P
 • avatar
  i pomyslec ze to samo, stawiajac na Teslach mieli by za polowe ceny, polowe kosztow eksploatacji i mniejsze ;)
 • avatar
  To nie chłodzenie gorącą wodą. Po prostu tam jest chłodzenie wodne. Wymiennik ciepła. Pompa. I kaloryfer pod podłogą. Czyli ogrzewa pomieszczenia. W dobry sposób wykorzystana energia cieplna. Jednak dodałbym do tego zewnętrzną chłodnicę. Żeby w upały się nie ugotować.
 • avatar
  Jakość cieczy chłodzącej musi być na bardzo wysokim poziomie. Kanały nie mogą sie zatykać bo cała energia psu w pupę.